Americká nevládní organizace EcoHealth Alliance měla využívat federální peníze na podporu výzkumu netopýřích koronavirů v čínském Wu-chanu. Tvrdí to investigativní web The Intercept, který se dostal k devítisetstránkové analýze práce zmíněné společnosti.
Ať už se koronavirus rozšířil z laboratoře, nebo z tržiště, současná pandemie pravděpodobně započala v čínském Wu-chanu. Americký investigativní web The Intercept teď do celé skládačky přiložil podstatný detail. Podle něj totiž nevládní organizace EcoHealth Alliance sídlící v USA využívala státní miliony k tomu, aby sponzorovala vědecký výzkum netopýřích koronavirů ve Wu-chanu.
„Tak začala cesta k vysoce nebezpečnému výzkumu, který mohl vést ke vzniku současné pandemie,“ komentoval zjištění Gary Ruskin, výkonný ředitel americké neziskové organizace Right To Know (Právo vědět), která se zabývá původem covidu.
O možném úniku viru z laboratoře mlčte, chtěla Čína po WHO. Kdo byl pacient nula?
Člen Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter Ben Embarek se v dokumentu pro dánskou televizi svěřil, že když byl se svými kolegy na začátku roku v čínském Wu-chanu pátrat po původu koronaviru, Peking tlačil na to, aby se teorie o možném úniku viru z laboratoře vůbec neobjevila ve finální zprávě.
Investigativní novináři také odhalili, že experimentální výzkum s koronaviry probíhal nejen ve Wuchanském institutu virologie, ale také ve Wuchanském univerzitním centru pro zvířecí experimenty.
Miliony na výzkum koronaviru
Ze studie práce EcoHealth Alliance vyplývá, že společnost v rámci grantů darovala čínským vědcům celkem 3,1 milionu dolarů (67 milionů korun). Z toho téměř 600 tisíc dolarů (necelých 13 milionů korun) dostal Wuchanský institutu virologie, kde se manipulovalo s koronavirem, který zřejmě později nakazil člověka.
Z analýzy má dále vyplývat, že vědci ve Wu-chanu (a pravděpodobně i společnost EcoHealth Alliance) dobře věděli, jak riskantní práci dělají. Úzkostlivě hlídali, zda netopýr někoho nekousl a případně o takových zraněních vedli záznamy.
Společnost EcoHealth Alliance nevidí na podpoře čínského výzkumu nic špatného. „Relevantní agentury tento výzkum považovaly za důležitý, a tak jsme ho zafinancovali. Nevím, co dalšího bych k tomu měl říci,“ sdělil webu The Intercept Robert Kessler, komunikační manažer společnosti.
Granty americké organizace měli ve Wu-chanu původně čerpat od roku 2014 do roku 2019. Pak se ale projekt prodloužil. Podle webu The Intercept zastavil financování někdejší prezident Donald Trump v dubnu roku 2020, kdy už byla pandemie v plném proudu.