Silně opilý řidič vulgárně nadával lidem v Plzni. Tvrdil, že je kapitánem na Ukrajině
postižení
Výpis příspěvků ke štítku „postižení“
Při prodeji papuček ji okradli o úspory. Mamince postižené Anetky pomohli i diváci Primy
Příběh maminky postižené dívky z Blanenska, která se stala obětí podvodníka, diváky Primy a CNN Prima NEWS chytl za srdce. Paní Martina při prodeji obuvi na internetu přišla o veškeré úspory a ze dne na den zůstala bez peněz. Smutný osud rodiny vzbudil velkou solidaritu mezi policisty i hasiči. A s pomocí dlouho neotáleli ani diváci.
Život si Anička vybojovala, trpí ale dál. Rodina touží po autu na výlety, mohou být poslední
Své místo na světě si Anička musela doslova vybojovat. Po komplikovaném porodu nedýchala a naděje na její vzkříšení byly mizivé. Dnes šestnáctiletá slečna se nevzdala, bohužel si doba, kdy nedýchala, vybrala svou daň v podobě vážných zdravotních následků. Trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií či kvadruplegií. Anička je plně odkázaná na péči svých rodičů. Ti by jí rádi dopřáli větší komfort při cestování, například na malý výlet. K tomu však potřebují prostornější auto, a tak se s žádostí o pomoc obrátili na veřejnost. Každá větší viróza navíc může být pro bojovnou slečnu smrtící, a tak se rodiče obávají, že by společné výlety mohly patřit mezi ty poslední.
Na divné pohledy lidí jsem si už zvykla, říká Petra, které vzácný syndrom změnil tvář
Petra Dunajová (44 let) pracuje jako zdravotní sestra v Oblastní nemocnici Kladno. Je vdaná a má jedenáctiletou dceru. Šťastný život jí komplikuje jen vzácné onemocnění. Narodila se totiž s Treacher Collins syndromem (TCS), který je na první pohled patrný především odlišnou tváří. Kromě toho přináší mnoho přidružených zdravotních komplikací, jako jsou například nedoslýchavost a problémy s očima. Petra pro CNN Prima NEWS popsala, jak se dokázala vyrovnat se šikanou ve škole i s nechápavými pohledy lidí, kteří se podivují její vizáži.
Odporný čin lidské hyeny. Cíleně okrádal seniory a nemocné, obětí byl i 12letý postižený Honzík
Kriminalisté z pražského čtvrtého obvodu dopadli zloděje a podvodníka. Podle Týdeníku policie okrádal především ty nejvíce zranitelné – obětí se stali mentálně retardovaný chlapec i nevidomá seniorka. Pachatel si odsedí více než tři roky za mřížemi.
Péče o syna zabere i celý den, příspěvek však vystačí na 4,5 hodiny. Maminka Květa je zoufalá
Každý měsíc 19 200 korun. To je výše příspěvku na péči pro lidi ve čtvrtém stupni postižení. Obvykle jim částka vystačí zhruba na 4,5 hodiny péče denně. Mnozí ale potřebují celodenní pomoc, a na tu nemají peníze. Národní rada osob se zdravotním postižením i opozice usiluje o valorizaci nebo alespoň o jednorázové navýšení.
Je jen línější dítě, říkali lékaři. Kvůli mozkové obrně začala Emilka chodit až ve třech letech
Když se nyní osmiletá Emilka narodila, vše se zdálo být v pořádku. Její motorický vývoj se však neustále zpomaloval. Neotáčela se, nelezla, neseděla ani hračky ji moc nezajímaly. Lékaři si nejprve mysleli, že je jen línější. Ve skutečnosti se ale jednalo o dětskou mozkovou obrnu, pro kterou je charakteristická porucha centrální kontroly hybnosti. Emilka má problémy zejména s dolními končetinami. Díky pravidelným rehabilitacím a hipoterapii udělala i přes nepříznivou diagnózu velké pokroky, a dokonce se postavila na nohy. Co vše musela Emilka za svůj krátký život absolvovat, popsala pro CNN Prima NEWS její maminka Klára Benešová.
Mentálně postiženým lidem máme pomáhat tak, aby si nakonec pomohli sami, říká odbornice
Pro lidi s mentálním postižením není snadné najít pracovní uplatnění a samostatně se rozhodovat v běžných činnostech. Mnohdy potřebuji neustálou pomoc nebo dohled někoho z blízkých. Nezisková organizace POHODA jim nabízí pomocnou ruku, aby se mohli lépe adaptovat a začlenit do běžného života, získat bydlení a také najít vhodnou práci. Jak to přesně funguje, se CNN Prima NEWS zeptala její ředitelky Lucie Mervardové.
Kristýna je na invalidním vozíku, přestala mluvit. Sní o tabletu, který by ovládala očima
Těžký osud postihl 26letou Kristýnu z Plzně. Od šesti let je na invalidním vozíku a ve třinácti letech, po sérii epileptických záchvatů, přestala i mluvit. Se svým okolím se dorozumívá pomocí tabulek a počítače. Aby se mohla dorozumět i mimo domov, potřebovala by speciální tablet ovládaný očima. Ten ale stojí 126 tisíc korun a rodina na něj nemá peníze.
Záběry otřesné šikany: Žáci týrají postiženého chlapce. Sejměte ho, překřikují se
Velmi znepokojivé video ze střední školy v americkém státě Illinois koluje sociálními sítěmi. Skupina studentů na něm šikanuje chlapce s Downovým syndromem za hromadného smíchu a povzbuzování. Případ vyšetřuje policie.
V šestnácti je Lexi na úrovni miminka. Naději přináší drahá léčba kmenovými buňkami
Šestnáctiletá Alexandra Čechová není jako ostatní dívky v jejím věku. Kvůli komplikacím při porodu se u ní rozvinula těžká psychomotorická retardace a je na úrovni půlročního dítěte. Za svůj život absolvovala nespočet rehabilitací, cvičení i vyšetření. Nic z toho však výrazně nepomohlo a rodiče dodnes neznají přesnou diagnózu. Velkou naději ve zlepšení zdravotního stavu dospívající dívky vkládají do léčby kmenovými buňkami, která se však v Česku neprovádí a je finančně velmi nákladná. Příběh své nejstarší dcery popisuje padesátiletá Sylva Čechová z Jesenice.
Krutý osud ukrajinského chlapce. Teprve 13letý Bohdan sledoval, jak mu umírá nemocný táta
Válka na Ukrajině způsobila traumata tisícům lidí. Malému Bohdanovi před očima umíral vážně nemocný táta. Oba se spolu se sousedy a ostatními obyvateli města skrývali před válkou v ukrytu. Chlapec se narodil postižený a nyní ho čeká operace mozku. O příběhu informovala agentura AP.
Babička postižené Laurinky otevřeně: Matka si přála, aby zemřela. Přitom je to smíšek
O příběhu takřka roční Laurinky, která od narození bojovala o život, jsme vás už informovali. I díky čtenářům webu CNN Prima NEWS se podařilo vybrat dostatek peněz na pořízení bezpečného auta a autosedačky. Péče o malou bojovnici však není snadná a procedury, které mohou Lauře zajistit lehčí život, jsou velmi nákladné. Babička Marie Šekmarová v otevřeném rozhovoru popsala, jak péče o postižené dítě vypadá a s jakou nadějí se dívá do budoucnosti.