CNN Prima News postižení

postižení

Výpis příspěvků ke štítku „postižení“

V šestnácti je Lexi na úrovni miminka. Naději přináší drahá léčba kmenovými buňkami

5. prosince 2022 07:50

Šestnáctiletá Alexandra Čechová není jako ostatní dívky v jejím věku. Kvůli komplikacím při porodu se u ní rozvinula těžká psychomotorická retardace a je na úrovni půlročního dítěte. Za svůj život absolvovala nespočet rehabilitací, cvičení i vyšetření. Nic z toho však výrazně nepomohlo a rodiče dodnes neznají přesnou diagnózu. Velkou naději ve zlepšení zdravotního stavu dospívající dívky vkládají do léčby kmenovými buňkami, která se však v Česku neprovádí a je finančně velmi nákladná. Příběh své nejstarší dcery popisuje padesátiletá Sylva Čechová z Jesenice.

Babička postižené Laurinky otevřeně: Matka si přála, aby zemřela. Přitom je to smíšek

3. září 2022 08:16

O příběhu takřka roční Laurinky, která od narození bojovala o život, jsme vás už informovali. I díky čtenářům webu CNN Prima NEWS se podařilo vybrat dostatek peněz na pořízení bezpečného auta a autosedačky. Péče o malou bojovnici však není snadná a procedury, které mohou Lauře zajistit lehčí život, jsou velmi nákladné. Babička Marie Šekmarová v otevřeném rozhovoru popsala, jak péče o postižené dítě vypadá a s jakou nadějí se dívá do budoucnosti.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

8. srpna 2022 09:43

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Zapomínají na ně i největší studia. V Česku vznikají hry pro nevidomé, jak fungují v praxi?

2. července 2022 23:19

Videohry s funkcemi pro hendikepované hráče jsou stále spíše raritní záležitostí. O to větší pozornost vzbudily dva české tituly, které myslí na lidi se zrakovým postižením. V další epizodě pořadu CNN Prima Gaming se blíže představí hry To the Dragon Cave a 1428: Shadows over Silesia, které bez potíží mohou hrát i nevidomí. Poslední díl této sezóny CNN Prima Gaming můžete sledovat v sobotu 2. července ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Tisíce lidí v ohrožení: Hendikepovaní nemají na zaplacení energií, pomůže jim vláda?

5. června 2022 06:49

Zdražení energií se jasně promítá do našich peněženek. Podle aktuálního průzkumu se do finančních potíží v souvislosti se stoupajícími cenami energií dostalo už 53 % domácností. Jednou ze skupin, která pociťuje zdražování velmi výrazně, jsou zdravotně postižení. Hlavně ti, kteří jsou závislí na elektrických pomůckách. Obávají se, že na účty za energie nebudou mít.

Dítě v Bohnicích znásilnili, kvůli postižení dostalo nižší odškodné. Zasáhl Ústavní soud

13. srpna 2021 13:27

Ústavní soud (ÚS) dal dítěti s poruchou autistického spektra šanci na vyšší odškodnění za znásilnění, které se odehrálo při hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Pachatel, jeden z hospitalizovaných mladistvých, byl pravomocně odsouzen a podle verdiktu měl oběti, která se neztotožňuje se svým pohlavím, zaplatit 75 000 korun z požadovaného půl milionu. Ve zbytku nároku justice odkázala rodinu na civilní řízení.