
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
postižení
Výpis příspěvků ke štítku „postižení“

Podvodník, který žádal o podepsané dresy pro postiženého syna, oslovil desítku hráčů
Policisté vyšetřují podvodníka, který oslovuje fotbalisty a hokejisty, jimž tvrdí, že má postiženého syna a prosí je o dresy. Jenže to vypadá, že žádného syna nemá a dresy pak prodává na internetu. Zjišťovali jsme, kolik lidí už podvodník oslovil.

Soud zrušil pravidelné testování personálu v domovech seniorů. Chybělo mu zdůvodnění
Pražský městský soud zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené nebo v léčebnách, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů.

Končetiny jsou jen detail, říká bezruká baletka. Její příběh motivuje další lidi
Šestnáctiletá Vitórie Bueno z Brazílie se narodila bez rukou. Ani takové postižení jí však nezabránilo v tom, aby dělala to, co miluje – tanec. Dříve se věnovala jazzu či stepu, ale nejvíce si zamilovala balet. Míní, že ruce jsou jen detail a nemá pocit, že by je potřebovala.

Vláda ve strategii očkování zapomněla na handicapované, zlobí se rada
Vládní očkovací strategie nepamatuje na lidi s vážným postižením, o které se starají doma jejich blízcí, uvedla Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Kvůli zdravotnímu omezení se řada z nich nemůže k očkování sama dostavit. Rada v dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) vyzývá k zařazení handicapovaných a jejich pečujících mezi přednostní skupiny očkovaných a k urychlené přípravě plánu pro podání vakcíny v domácnostech. Podle odhadu by se to mohlo týkat asi 100 tisíc lidí. Vyjádření ministerstva zjišťujeme.

Přišel o polovinu těla, ale o chuť žít rozhodně ne. Teď však potřebuje pomoct
Žije pouze s polovinou těla, ale nevzdává se. Udělal si řidičský průkaz a chce podnikat. Před čtyřmi lety jednadvacetiletý Daniel z Plzně s kamarádem vylezl na odstavený vagon a zasáhl ho elektrický výboj. Mladík utrpěl rozsáhlé popáleniny a při pádu z výšky si poranil míchu. Komplikace ho pak připravily o dolní polovinu těla.

Poprvé v historii je dost osobních asistentů pro postižené, řekl ředitel neziskovky
Nezisková organizace Asistence.cz pomáhá lidem s těžkým zdravotním postižením. Ty v současnosti ovlivňuje nejen koronavirová krize, ale také nedostatek financí, které jsou v oblasti sociální péče dlouhodobým problémem. O tom všem hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel organizace Erik Čipera.

Maminka jim zemřela, Tomáška s rozsáhlou vadou řeči a ADHD vychovává tatínek sám
Osud byl k Tomáškovi nemilosrdný. Do vínku dostal vývojovou dysfázii a syndrom ADHD. Znamená to opožděný vývoj řeči, velmi malou slovní zásobu i další problémy, jako narušenou jemnou a hrubou motoriku. Měl alespoň to štěstí, že ho adoptovali milující lidé. Maminka mu ale záhy zemřela. Jediným řešením byla speciální školka a poté škola. Jak zvládl tatínek Aleš péči o syna a kde mu nejvíce pomohli? Začtěte se s námi do příběhu, se kterým se svěřil.

Nemoc brání Maxíkovi v růstu i v motorickém vývoji. V šesti letech měří jen 90 cm
V České republice žije více než milion lidí se zdravotním postižením, z toho téměř 120 tisíc dětí. Jedním z nich je malý Maxík Šebek (6 let), který se narodil s genetickým onemocněním zvaným achondroplazie. Nemoc, která se projevuje malým vzrůstem, svalovou slabostí i zpomaleným motorickým vývojem, ho limituje doslova na každém kroku. V rámci připomínky Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který připadá právě na 3. prosince, nám maminka Maxíka svěřila příběh svého syna.

Zlepšete dětem bez rodiny nebo s handicapem Vánoce díky originálním projektům
Není snad nikdo, kdo by se na dárky pod stromečkem těšil tak moc jako děti. A co teprve ty z dětských domovů. Pro ně slova o vánočním čase stráveném s rodinou neplatí, a tak jim i jediný dárek pod stromečkem dokáže vykouzlit úsměv na rtech. Na české scéně existuje hned několik programů, které se snaží zajistit dárky pro děti z dětských domovů, do sociálně slabších rodin, azylových domů či pro děti se zdravotním handicapem.

Plaga: Zavřené budou od pondělí i speciální školy. Děti se vrátí, až to dovolí situace
Od pondělí přejdou na dálkovou výuku kvůli epidemii koronaviru i speciální školy. V pátek o tom rozhodla vláda, informoval na Twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Návrat k běžnému provozu podle něj bude záležet na vývoji epidemické situace. Od 14. října jsou v Česku uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. V provozu dosud kromě speciálních škol zůstávaly mateřinky a školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů.

Koronavirus útočí i na mozek a nervy, varují vědci. Lidé popisují i projevy hraničící s demencí
Mnozí lidé, kteří prodělali nákazu koronavirem, se cítí dále velmi špatně, ačkoli lékaři už u nich označili nemoc za vyléčenou. Popisují velkou únavu, až nebezpečnou nemotornost vedoucí i k pádům a úrazům a také zmatenost, která může někomu chvílemi připomínat až projevy například Alzheimerovy choroby. Mluví o tom, že zapomněli, pro co šli, přinesli si jiný předmět, než pro jaký vyrazili, po cestě zakopli o překážku, kterou před tím dobře viděli a věděli o ní. Podobné zkušenosti má i hvězda CNN Richard Quest, který své pocity veřejně popsal. Otázkou postižení nervového systému u COVID-19 se už zabývají i vědci z české Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Návrat dětí do speciálních škol zůstává nedořešený
Do českých škol se příští týden vrátí zhruba 40 - 60 procent dětí. Takový je odhad ministerstva školství a podobná data uvádí i jednotlivá města. Deváťáci a maturanti chodí na konzultace už od minulého týdne a děti na prvním stupni usednou do lavic už 25. května. To ale neplatí pro žáky s vážnějším zdravotním postižením ze speciálních škol.