CNN Prima News postižení

postižení

Výpis příspěvků ke štítku „postižení“

Život si Anička vybojovala, trpí ale dál. Rodina touží po autu na výlety, mohou být poslední

Své místo na světě si Anička musela doslova vybojovat. Po komplikovaném porodu nedýchala a naděje na její vzkříšení byly mizivé. Dnes šestnáctiletá slečna se nevzdala, bohužel si doba, kdy nedýchala, vybrala svou daň v podobě vážných zdravotních následků. Trpí dětskou mozkovou obrnou, epilepsií či kvadruplegií. Anička je plně odkázaná na péči svých rodičů. Ti by jí rádi dopřáli větší komfort při cestování, například na malý výlet. K tomu však potřebují prostornější auto, a tak se s žádostí o pomoc obrátili na veřejnost. Každá větší viróza navíc může být pro bojovnou slečnu smrtící, a tak se rodiče obávají, že by společné výlety mohly patřit mezi ty poslední.

Na divné pohledy lidí jsem si už zvykla, říká Petra, které vzácný syndrom změnil tvář

Petra Dunajová (44 let) pracuje jako zdravotní sestra v Oblastní nemocnici Kladno. Je vdaná a má jedenáctiletou dceru. Šťastný život jí komplikuje jen vzácné onemocnění. Narodila se totiž s Treacher Collins syndromem (TCS), který je na první pohled patrný především odlišnou tváří. Kromě toho přináší mnoho přidružených zdravotních komplikací, jako jsou například nedoslýchavost a problémy s očima. Petra pro CNN Prima NEWS popsala, jak se dokázala vyrovnat se šikanou ve škole i s nechápavými pohledy lidí, kteří se podivují její vizáži.

Je jen línější dítě, říkali lékaři. Kvůli mozkové obrně začala Emilka chodit až ve třech letech

Když se nyní osmiletá Emilka narodila, vše se zdálo být v pořádku. Její motorický vývoj se však neustále zpomaloval. Neotáčela se, nelezla, neseděla ani hračky ji moc nezajímaly. Lékaři si nejprve mysleli, že je jen línější. Ve skutečnosti se ale jednalo o dětskou mozkovou obrnu, pro kterou je charakteristická porucha centrální kontroly hybnosti. Emilka má problémy zejména s dolními končetinami. Díky pravidelným rehabilitacím a hipoterapii udělala i přes nepříznivou diagnózu velké pokroky, a dokonce se postavila na nohy. Co vše musela Emilka za svůj krátký život absolvovat, popsala pro CNN Prima NEWS její maminka Klára Benešová.

Mentálně postiženým lidem máme pomáhat tak, aby si nakonec pomohli sami, říká odbornice

Pro lidi s mentálním postižením není snadné najít pracovní uplatnění a samostatně se rozhodovat v běžných činnostech. Mnohdy potřebuji neustálou pomoc nebo dohled někoho z blízkých. Nezisková organizace POHODA jim nabízí pomocnou ruku, aby se mohli lépe adaptovat a začlenit do běžného života, získat bydlení a také najít vhodnou práci. Jak to přesně funguje, se CNN Prima NEWS zeptala její ředitelky Lucie Mervardové.

Kristýna je na invalidním vozíku, přestala mluvit. Sní o tabletu, který by ovládala očima

Těžký osud postihl 26letou Kristýnu z Plzně. Od šesti let je na invalidním vozíku a ve třinácti letech, po sérii epileptických záchvatů, přestala i mluvit. Se svým okolím se dorozumívá pomocí tabulek a počítače. Aby se mohla dorozumět i mimo domov, potřebovala by speciální tablet ovládaný očima. Ten ale stojí 126 tisíc korun a rodina na něj nemá peníze.

V šestnácti je Lexi na úrovni miminka. Naději přináší drahá léčba kmenovými buňkami

Šestnáctiletá Alexandra Čechová není jako ostatní dívky v jejím věku. Kvůli komplikacím při porodu se u ní rozvinula těžká psychomotorická retardace a je na úrovni půlročního dítěte. Za svůj život absolvovala nespočet rehabilitací, cvičení i vyšetření. Nic z toho však výrazně nepomohlo a rodiče dodnes neznají přesnou diagnózu. Velkou naději ve zlepšení zdravotního stavu dospívající dívky vkládají do léčby kmenovými buňkami, která se však v Česku neprovádí a je finančně velmi nákladná. Příběh své nejstarší dcery popisuje padesátiletá Sylva Čechová z Jesenice.

Babička postižené Laurinky otevřeně: Matka si přála, aby zemřela. Přitom je to smíšek

O příběhu takřka roční Laurinky, která od narození bojovala o život, jsme vás už informovali. I díky čtenářům webu CNN Prima NEWS se podařilo vybrat dostatek peněz na pořízení bezpečného auta a autosedačky. Péče o malou bojovnici však není snadná a procedury, které mohou Lauře zajistit lehčí život, jsou velmi nákladné. Babička Marie Šekmarová v otevřeném rozhovoru popsala, jak péče o postižené dítě vypadá a s jakou nadějí se dívá do budoucnosti.