Ďurčo: Lidé v náročných profesích se nedožijí důchodu. Výjimky jsou cesta do pekla, řekl Křeček
postižení
Výpis příspěvků ke štítku „postižení“
Navzdory postižení Linda vyniká, její talent ocenil i Gott. Dívka touží po harfě, vznikla sbírka
Říká se, že když Bůh bere, současně i dává. Své o tom ví sedmnáctiletá Linda, nadaná hudebnice s absolutním sluchem. Ovládá hru na několik nástrojů, ačkoliv se od narození potýká s těžkým kombinovaným postižením. Talent hudebnice ocenil i Karel Gott, s nímž se v minulosti jako malá dívenka setkala. Jejím životním snem je studium na konzervatoři, ten je však nyní v ohrožení. Potřebuje totiž harfu, ale tu si její maminka, samoživitelka, nemůže dovolit. Nadace Život dětem proto pořádá sbírku.
Navzdory postižení se Erik snaží žít běžný život. Radost mu dělají tábory, prosí o pomoc
Od narození se třicetiletý Erik snaží navzdory kombinovanému postižení žít jako ostatní. Oporou mu je maminka, která se o něj pečlivě stará. Obdobně jako druzí považuje léto za čas táborů a užívání si s přáteli. Před sebou má dva pobyty s řadou známých a přátel. V zapojování do běžného života mu nebrání ani invalidní vozík, na nějž je upoután. K dalšímu rozvoji mu navíc pomáhají osobní asistenti. Nyní se s prosbou o pomoc obrátil na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem získat dostatek financí jak na tábory, tak na část platby za asistenta.
Zrak se jí stále zhoršuje, přesto stát Marii snížil příspěvek. Posudkoví doktoři nestíhají
Přiznání příspěvku na péči pro lidi s omezením trvá dlouho, jeho výše je malá a navíc o stupni postižení rozhodují posudkoví lékaři od stolu, aniž by žadatele viděli. To jsou nejčastější stížnosti těch, kteří příspěvek pobírají. Podle zjištění CNN Prima NEWS, která potvrzuje i dlouholetý posudkový lékař, je žadatelů mnohonásobně více než těch, kdo žádosti posuzují, a není tak výjimkou, že hodnotící kritéria vypracuje asistent.
Sněmovna schválila růst příspěvků na péči pro zdravotně postižené. Návrh opozice neprošel
Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Konkrétně prošel návrh pětikoalice. Úpravy opozičních hnutí ANO a SPD usilující o razantnější růst části dávek zákonodárci zamítli. Novelu, která má také zdůraznit podporu poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí, nyní dostanou k posouzení senátoři.
Radek vážil při narození 900 gramů. I přes nalomené zdraví dělá pokroky, vůz však dosluhuje
Když se Radek před 28 lety narodil, vážil pouhých 900 gramů. V důsledku předčasného porodu ho trápí zdravotní postižení, jeho maminka však boj za lepší život pro syna nevzdala. Náročné rehabilitace a operace přinášejí výsledky, pomáhá jí i elektrokolo s invalidním vozíkem a automobil. Ten však po deseti letech dosluhuje. S žádostí o pomoc se proto obrací na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.
Dvě vulvy a šest nohou. Postiženou fenku majitel odhodil, lidé se složili na její operaci
Teprve 11 týdnů byla na světě fenka plemene španěl, když ji zřejmě někdo pohodil na parkovišti ve Walesu. Zvíře bylo postižené, mělo šest nohou a dvě vulvy. Ujala se ho ale organizace na ochranu opuštěných zvířat a díky lidem z celého světa zajistila fence operaci. Příběh tak měl šťastný konec.
Kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová dožívala v hospicu. Z politiky byla zklamaná
Před čtyřmi lety, den po Štědrém dni, ve věku 72 let zemřela herečka, spisovatelka, politička a rovněž někdejší kandidátka na českou prezidentku Táňa Fischerová. Příčinou byla rakovina, se kterou poslední roky života statečně bojovala. Se smrtí byla smířená.
Lidia z Havířova pečovala o postižené děti, nyní bojuje o svůj důchod. Stát její nárok odmítá
Vychovala pět dětí, z toho tři si vzala dobrovolně do pěstounské péče. Postižený syn s ní žije dodnes. Přesto žena z Havířova už dva roky neúspěšně bojuje o přiznání starobního důchodu, a to navzdory tomu, že jí pracovnice České správy sociálního zabezpečení u přepážky sdělila, že na něj nárok má.
Firmy zaměstnávající lidi s handicapem požadují zvýšení příspěvku. Jinak se bude propouštět
Společnosti zaměstnávající lidi s handicapem a Národní rada osob se zdravotním postižením žádají navýšení státního příspěvku. Poukazují na to, že minimální mzda rostla a znovu se od ledna zvedne, podpora se ale nezměnila. Podle nich hrozí propouštění.
Přehlížení, často bez pracovních návyků. Jak Borůvka Praha pomáhá lidem s postižením?
Letos uplynulo 25 let od založení neziskové organizace Borůvka Praha, o. p. s., která si vytyčila za cíl, ve spolupráci s Nadací Jedličkova ústavu, poskytnout pomoc lidem s tělesným postižením. Svými aktivitami, které zahrnují dopravu dětí do škol speciálně upraveným mikrobusem, fyzioterapie, tréninkový pracovní program i poradenství, poskytují klientům možnost zapojit se do společnosti. Své o tom ví i 38letá Simona Kofroňová, díky organizaci se zapojila do pracovního procesu.
Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká
Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.
Vaše dítě je postižené moc, nebo naopak málo. Rodiče upozorňují na problém u speciálních škol
Speciální základní škola pro žáky s mentálním postižením se ve středu po opravách otevřela v Praze-Michli. Může ji navštěvovat 80 žáků. Až polovina míst je určena pro děti s poruchou autistického spektra. Podle jejího ředitele je ale po celé republice podobných zařízení málo. Ministerstvo školství redakci CNN Prima NEWS sdělilo, že touto problematikou se zabývají zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.