Postřehy k zápasu s Lotyši: Gejzír jménem Pastrňák, Hertlovo vzkříšení, strach o Vránu

Konečně povedený zápas. Česká hokejová reprezentace smetla Lotyšsko 5:1, na mistrovství světa rázně odmítla další možnou blamáž. Redakce CNN Prima NEWS přináší pět postřehů z utkání, v němž hodně pomohla energie zámořské posily Davida Pastrňáka.

Faktor Pasta

Říká se, že jeden hráč mužstvo nedělá. Co ale s nedávno křehkým týmem provedla přítomnost kanonýra Davida Pastrňáka, to se jen tak nevidí. Pomiňme, že Lotyši nepředstavují zrovna nejkvalitnějšího protivníka. Tím přece nebyli ani Rakušané, a jak to s nimi dopadlo… Eso Boston Bruins neuvěřitelně pozvedlo českou ofenzivu. Ba co víc: Po příjezdu machra přezdívaného Pasta to vypadalo, jako kdyby Češi hráli s mnohem větší chutí.

Pro přínos čísla 88 byl symbolický moment z 19. minuty. V lajně s bývalým zámořským parťákem Davidem Krejčím už nějakou dobu předváděli důvtipné hokejové štrikování, těsně před první přestávkou ale na ledě vyšili geniální dílo: 36letý olomoucký centr ladně přihrál mladšímu kumpánovi přímo před prázdnou branku, slavnému jménu stačilo kus černé gumy zlehka posunout za čáru.

Nádhera!

Podobných kombinací přitom oba předvedli v utkání ještě několik, volili nečekaná řešení, vynikali i obětavostí. Po jednom zápase je samozřejmě brzy něco hodnotit, souhra dvou kamarádů však může být na šampionátu klíčovou zbraní výběru trenéra Kariho Jalonena.

Svižný start

Fanoušci se báli, zda národní tým nepředvede i proti Lotyšům topornou ofenzivní snahu s minimem střel. Jalové kroužení s pukem na holi, které pravidelně končí v jednom ze dvou rohů. Jenže tentokrát to bylo v rozhodujících momentech duelu jiné, úplně jiné.

Češi vlétli na soupeře jak hladová šelma, góly sázeli v rychlém sledu.

Čas 4:02 Hynek Zohorna, 4:58 Roman Červenka, 6:41 Michael Špaček.

Ještě ani neskončila sedmá minuta a už to bylo 3:0, do první sirény navíc následovaly ještě další dvě trefy.

Po pětigólové vánici už otřesený protivník nemohl čekat žádný senzační obrat, začal šetřit síly na páteční duel proti Rakousku, který je pro jeho snahu zůstat v elitní skupině mistrovství světa klíčový. Češi se tomu přizpůsobili, ani oni už po zbytek zápasu zjevně nehráli s původním elánem.

Hertlovo vzkříšení

Tak moc chtěl, tak moc se trápil. Tomáš Hertl přiletěl do Evropy s vizitkou jednoho z nejlepších hráčů NHL, v prvních utkáních světového šampionátu ale nezářil. Ba naopak.

Přišlo to až v duelu číslo čtyři proti Lotyšsku.

V 17. minutě rozhodně neohromil nějakou technickou finesou, spíš osvědčil důraz. Nacpal se před lotyšského brankáře, puk se po jeho tečovaném pokusu vznesl do vzduchu jak při bájném Poborského lobu. Letěl vysoko, letěl dlouho, vlastně to byla hotová záhada, jak se vůbec dostal za čáru. Až opakované záběry ukázaly, že se do jeho dráhy postavila jak šavlovačka Matěje Blümela, tak snaha Kristapse Sotniakse, jenž si sám srazil kotouč do vlastní branky.

Gól ještě museli rozhodčí přezkoumat u videa, nakonec byl uznán a připsán Hertlovi. Ne, nebyla to nejhezčí trefa. Trápícímu se českému útočníkovi ale může pomoci s protrhnutím smolných časů.

Pozor na polevení

Po první třetině to vypadalo na bezchybné superpředstavení, nakonec to skutečně dopadlo zdárně, Čechům se vývoj duelu ani na chvíli nevymknul z rukou. S jedním malým ALE.

Po pěti gólech v první dvacetiminutovce měli samozřejmě nahráno, ke klidu je opravňovaly jak dosavadní znamenitý výkon, tak přítomnost několika světových es ve správném dresu. Snad však bylo té vítězné bohorovnosti ve výsledku až příliš.

Jistě, Lotyši z ní vytěžili pouze gól Arturse Kuldy. Otázkou ovšem je, jak by s takovým polevením naložil kvalitnější soupeř. Lze to brát jako letmé a dost užitečné varování pro příště.

Je hodně snadné dostat vlastní laxností dosud chřadnoucího protivníka zpátky do hry. A to ať už proti vám stojí Kanaďané, nebo o poznání méně známí hráči.

Bolavý Vrána

Dlouho se zdálo, že let Jakuba Vrány v duelu proti Lotyšsku skončil už během druhé třetiny. Tehdy mu koleno nevybíravým způsobem zasáhl Oskars Batna; rozhodčí to sice jako faul neposoudili, Vrána ale málem ani nedokulhal na střídačku.

Jakmile za pár minut zkusil další střídání, bolest byla k nesnesení. Vypadalo to jako hotová věc, že útočník Detroit Red Wings má velikánský problém. I on se jistě bál, aby pro něj tímhle smolným okamžikem neskončilo celé mistrovství.

Nakonec se do hry ve třetí třetině vrátil, byl aktivní, dostával se do šancí. Hotový zázrak. Alespoň podle toho, jak to působilo ještě pár minut nazpět…

O aktuálním stavu jeho kolena lze zatím pouze spekulovat. Tak jako tak ovšem platí, že si šampionát ve Finsku bezesporu představoval jinak – už před duelem proti Lotyšsku byl terčem časté kritiky, herně nepůsobil přesvědčivě.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Všichni, kteří odpalují rakety na Ukrajinu? Skončí u soudu, zuřil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Všichni, kteří odpalují rakety na Ukrajinu? Skončí u soudu, zuřil Zelenskyj

Ukrajinští obránci se stáhli ze Severodoněcku. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, konstatoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Prezident Volodymyr Zelenskyj však uvedl, že Ukrajina získá zpět všechna města, která na jejím území zabrali Rusové. Ruský prezident Vladimir Putin se chystá příští týden navštívit Tádžikistán a Turkmenistán. Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu. Všichni podle něj skončí u soudu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Masivní zatýkání během pochodů hrdosti v Turecku. Do vazby brala policie lidi náhodně

Ve velkých světových městech včetně New Yorku v neděli pokračuje vlna takzvaných pochodů hrdosti, které jsou oslavami komunity sexuálních menšin či transgenderových lidí. Před zahájením manifestace v Istanbulu, kterou úřady nepovolily, podle agentury AFP skončily ve vazbě desítky lidí včetně fotografa zpravodajské organizace. Ve Spojených státech provází podobné akce obavy o práva gayů a lesbiček vyvolané verdiktem nejvyššího soudu k potratům, píše agentura AP.

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.