CNN Prima News potkani

potkani

Výpis příspěvků ke štítku „potkani“

Na sídlišti v České Lípě hořel panelový dům. Viníka policisté hledají i mezi hlodavci

Nečekaného probuzení se dočkalo více než 50 nájemníku panelového domu na sídlišti Špičák v České Lípě. Jedna z obyvatelek si všimla dýmu, který se na ni začal valit ve druhém patře. Jak později zjistila, v přízemí z elektroinstalace v rozvodné skříni šlehaly plameny. Hasiči rozhodli o evakuaci celé budovy. K požáru mohli přispět přemnožení potkani, jednoho nalezli přímo ve skříni.

Chcete potkana jako mazlíčka? Vyhýbejte se množírnám a prověřujte chovatele

„Ač nám tvrdili, že jde o čistou linii, nejde! Po týdnu od koupě nám obě holky umřely bolestivou smrtí (jedna po silném krvácení, druhou jsme po bolestech nechali na doporučení veterinářky uspat). Vet nám řekla, že je to dědičné a způsobené křížením mezi sebou.“ Jedna z mnoha výpovědí lidí, kteří naletěli množitelům potkanů. Ti totiž zjistili, že už i na drobných hlodavcích se dá slušně vydělat.

Z kanálů do peřin: Jak si potkani vydobyli místo mezi domácími mazlíčky?

Do Evropy se dostali v 18. století, a to díky lodní dopravě. Pro obyvatelstvo představovali značný problém, ze kterého se však rychle stala módní záležitost v podobě ochočených mazlíčků. Už o sto let dříve začali s jejich chovem Japonci a následovali je právě Angličané. Mezi první chovatele potkanů měli patřit krysaři, kteří se na likvidaci hlodavců specializovali. A nejlepším z nejlepších nebyl nikdo jiný než Jack Black – královský krysař, který choval potkany i pro samotnou královnu.

Pandemie a kanibalismus: Vyhladovělí potkani se začali požírat navzájem

Restaurace a další podniky zavřené kvůli koronavirové pandemii nepředstavují problém jen pro jejich provozovatele. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje před stále agresivnějšími potkany, kteří se kvůli nedostatku potravy, začali požírat navzájem. Agentura přijímá upozornění na nezvyklé chování těchto hlodavců z různých amerických států.