reklama

Z kanálů do peřin: Jak si potkani vydobyli místo mezi domácími mazlíčky?

Do Evropy se dostali v 18. století, a to díky lodní dopravě. Pro obyvatelstvo představovali značný problém, ze kterého se však rychle stala módní záležitost v podobě ochočených mazlíčků. Už o sto let dříve začali s jejich chovem Japonci a následovali je právě Angličané. Mezi první chovatele potkanů měli patřit krysaři, kteří se na likvidaci hlodavců specializovali. A nejlepším z nejlepších nebyl nikdo jiný než Jack Black – královský krysař, který choval potkany i pro samotnou královnu.

reklama

Potkani naši planetu obývají zhruba 500 tisíc let. Většinu času žili na území Číny a Mongolska, kde i dnes můžete najít potkany žijící v přírodě nezávisle na lidech. Oproti svým příbuzným – krysám – se rozšířili mimo Asii až v 18. století a využili k tomu sofistikovaný způsob dopravy. Díky lodím se potkani brzy rozšířili po celém světě a zaujali místo krys, které dělaly člověku v Evropě společnost už od 2. století před naším letopočtem. Oproti nim byli totiž potkani nejen silnější, ale i vynalézavější a dalo by se říct, že i chytřejší. Což pravděpodobně stálo i za jejich oblibou u urozených dam, které si je pořizovaly do klícek jako mazlíčky.

Potkanů bylo v 18. století v Anglii tolik, že vznikli profesionální chytači – krysaři. Šlo o velmi lukrativní práci a ti, kterým se podařilo za rok nachytat 5 000 hlodavců, mohli získat zvláštní privilegia. Mezi nejlepší z nejlepších patřil Jack Black, který byl proslulý svým showmanstvím a schopností cvičit jiná zvířata, která mu pomáhala při práci v kanálech. Jako nejlepší pomocníci se mu osvědčily fretky (chytaly krysy a potkany) a psi (hledali fretky, pokud někde uvízly nebo se ztratily). Mezi Blackovy další dovednosti patřil i podnikavý duch. Krysy a potkany, které chytil, vždycky nezabíjel. Část schovával pro psí zápasy, během kterých se mezi hlodavce vpustil pes a lidé se mohli sázet, kolik jich usmrtí. A část – tu líbivější – si schovával pro movité dámy, kterým se potkani zalíbili jako mazlíci.

Od pokusů k pochopení

Říká se, že právě Jack Black stojí za objevem potkaního albína, který se stal praotcem laboratorních potkanů. To ale nikdo neprokázal. Nicméně první pokusy na nich se uskutečnily koncem 20. let 19. století. Zatímco dříve se pokusy týkaly především medicíny (například vývoj prvních vakcín), v posledních desetiletích vědci zkoumají i samotné potkany – jak přemýšlí a jak se v chovají v konkrétních situacích. Díky tomu víme, že potkan se dokáže poučit z vlastních chyb, má vrozenou schopnost reagovat na nové úkoly a je schopen empatie. Tohle všechno udělalo z prvotního postrachu lidí ideálního domácího mazlíčka.

Už na konci 19. století vznikl v Anglii National Mouse Club, který v roce 1901 uspořádal díky chovatelce Mary Douglasové první výstavu potkanů. I přes pár kousanců se tak podařilo odstartovat první chovatelskou vlnu, která trvala až do začátku 1. světové války, kdy se tyto zájmy odsunuly na vedlejší kolej. Rozkvět chovatelství pak přišel až v 70. letech 20. století, kdy vznikl National Fancy Rat Club, který od té doby v Anglii sdružuje chovatele potkanů. V Česku pod sebe začala chovatele sdružovat Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, která vznikla v roce 1999 v rámci Českého svazu chovatelů. Po roce 2000 se do České republiky začali dostávat různě zbarvení i fyziologicky vybavení jedinci, které teď najdete v registrovaných chovatelských stanicích, ale i množírnách.

Červené oči děsí

Stejně jako u psů nebo koček, i u potkanů hrají roli v jejich výběru ze strany zájemců pověry a neznalost. Například nejméně oblíbení jsou červenoocí jedinci, kteří v lidech podle předsedkyně Specializované organizace chovatelů potkanů (SOCHP) Markéty Čacké vzbuzují strach. „Lidé mají dojem, že červenooký potkan musí být povahou zlý, ale je to jen předsudek, jsou to úplně stejní mazlíci jako potkani černoocí. Obecně však červenoocí potkani hůře snášejí přímé světlo, také vidí hůře než černoocí potkani. Proto se u nich častěji setkáváme s takzvaným ‚skenováním‘. To je charakteristický pohyb, při kterém potkan hýbe hlavou ze strany na stranu (někdy nahoru a dolů) a občas majitel nabude dojmu, že má nějaký nervový záchvat. Nemá. Jen se snaží zaostřit na předměty v dálce,“ vysvětluje Čacká.

Zatímco u psů a koček rozlišujeme různé rasy, u potkanů jsou to variety. Každá má jinou barvu či typ srsti nebo tvar uší. Například varieta dumbo má plošší uši postavené níže po stranách hlavy, varieta rex má kudrnatou srst a varieta fuzz je řídce osrstěná. Liší se i barvy srsti. Tou nejrozšířenější je husky, na kterou můžete narazit i v prodejnách se zvířaty. „Typický je postupným vybělováním, mláďata se rodí normálně zbarvená (třeba černě) s bílou kresbou, a jak potkan roste, černé chlupy jsou nahrazovány bílými, takže působí stříbřitě šedým dojmem. Staří husky potkani mohou být prakticky bílí. Tohle zbarvení může někoho, kdo to nezná, poplašit – koupí si černého potkana s bílým břichem a potkan mu najednou začne ‚šedivět‘,“ popisuje Markéta Čacká ze SOCHP.

Barva místo zdraví

Zbarvení kožichu ovlivňuje poptávku i v případě potkanů – stejně jako u módních plemen typu francouzský buldoček. Toho množitelé mnohdy nabízí v populární modré nebo čokoládové barvě, která s sebou však nese velká zdravotní rizika. U potkanů tomu je nejinak. Perlová barva (šedostříbrná s perlovým leskem) má letální faktor. „To znamená, že když se spáří dva perloví rodiče, část potomků se buď nenarodí vůbec (je vstřebána v děloze) nebo se mohou narodit poškození a nepřežívají. Aby to nebylo jednoduché, perlové zbarvení se projeví jen ve spojení s některými dalšími barvami, kterým říkáme mink (to je barva norkového kožichu). Proto chovatelé musí dávat pozor, aby k takovému spojení nedocházelo,“ upozorňuje Čacká.

Při výběru potkana coby domácího mazlíčka je důležité vědět, odkud pochází. I v případě potkanů se totiž můžeme setkat s množiteli, kteří zvířata berou pouze jako přivýdělek. Kupující tak netuší, jaké zdravotní problémy se u potkana mohou během následujících dnů až týdnů projevit jen proto, že pochází z příbuzenského spojení. Potkani množení kvůli výdělku mohou mít také agresivní sklony nebo psychické potíže – také tyto aspekty chovatelské stanice hlídají a případné nevhodné jedince z chovu vyřadí. Potkani jsou pro ně skutečně jako mazlíčci – byť se dožijí mnohem kratšího věku než pes nebo kočka.

Jak fungují potkaní množírny? Dočtete se ZDE

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama