reklama

Co potkan, to osobnost: Čím si tito hlodavci získali srdce svých chovatelů?

Dokážou se poučit z vlastních chyb, mají vrozenou schopnost reagovat na nové úkoly a jsou schopni empatie. Uhádnete, o kterém domácím mazlíčkovi je řeč? Možná pro vás bude překvapením, že všechny tyto schopnosti nejsou jen výsadou psů, ale také potkanů.

reklama

Před zhruba 15 lety se k Markétě Čacké dostali čtyři potkani – dva kluci a dvě holky. Pocházeli od kamarádky její spolubydlící, která se o ně později měla přihlásit. To se ale nestalo, a tak zůstali v péči Markéty. „Zjistila jsem, že je to docela zajímavé zvířátko. Vždycky jsem si myslela, že potkan je to, co běhá v kanálech venku, a nějak mě to moc nezajímalo. Ale zjistila jsem, že oni jsou přítulní, inteligentní, učenliví, navážou s člověkem vztah, a propadla jsem jim,“ říká v reportáži Markéta Čacká.

Čistotní kamarádi

Potkani, kteří se k Markétě dostali, byli tzv. papíroví, což znamená, že pocházeli z chovatelské stanice. Poté, co se spojila s chovatelkou, a získala tak možnost nahlédnout do chovu potkanů, si sama zaregistrovala chovatelskou stanici. „Pro většinu chovatelů jsou potkani domácí mazlíčci. My je nemáme na nějaký kšeft nebo na prodej, ale ten odchov mláďat je důsledek toho, že máme touhu vyšlechtit některého potkana, mít nějaké konkrétní zbarvení, typ srsti a kombinaci toho všeho. Naše odchovy jsou kamarádi, kterým hledáme nový domov, jako bychom třeba hledali školku pro dítě,“ vysvětluje Markéta.

Mínění o potkanech v Česku nebylo v době, kdy se o ně Markéta začala více zajímat, zrovna valné. „Dřív než začaly nějaké chovy potkanů, byli spojení se Štětináčem z Foglarovek, takže odporná, hnusná zvířata, anebo si je pořizovali punkeři, protože to bylo něco, čím mohli provokovat okolí, protože měli to ošklivé a špinavé zvíře u sebe. Což teda potkan není, ani ošklivý, ani špinavý, potkan se myje častěji než člověk.“

I kvůli přetrvávajícím mýtům a zažitým stereotypům Markéta začala spravovat facebookovou skupinu pro chovatele a příznivce potkanů, kde si mohli navzájem vyměňovat zážitky a získávat informace potřebné k chovu či pouhému vlastnictví potkanů. Členství v takové skupině ovlivnilo i Terezu, která po potkanovi zatoužila ještě jako dítě, zaujali ji mnohem více než křečci, které měla v té době doma. „Když jsem s tím úplně začínala, moje představa byla – budu mít jednoho potkana, budu s ním všude chodit po venku, což spousta lidí má i do teď, bude se mnou všude chodit, budeme nejlepší kamarádi a já mu budu stačit… Skupina mi otevřela oči a ukázala mi, že ten potkan potřebuje svého parťáka a že vůbec není zvědavý na nějaké výletování po venku,“ vzpomíná Tereza.

Kindervajíčko s překvapením

Právě facebooková skupina zapříčinila, že se z jednoho potkana stala více než desetičlenná smečka. „Lidi tam různě psali, že si pořídili kindervajíčko, což je březí samička, a potom ty mladé udávali do nových domovů – takhle jsem přišla k dalším potkanům. Jednu samičku tady mám i z výzkumného zařízení. Takhle jsem postupně rozšiřovala, až jsem přešla na chovatelské stanice, takže mám i z chovatelských stanic,“ vyjmenovává Tereza. A co obnáší péče o takové množství potkanů? Podle Terezy není velký rozdíl v tom, zda jsou dva, nebo jich je deset. „Je potřeba k tomu mít ale přizpůsobenou klec, kdybych je měla v malé kleci pro dva potkany, budou smrdět rychleji. A krmení – mně to nepřijde nijak náročné. Jsou spokojení i sami se sebou. Kdybych chtěla potkany jen na pozorování, dám jim jídlo, vyměním vodu, občas zkontroluji samičky, jestli nemají nádor na mléčné žláze, a to je vlastně všechno, co já musím. Nikdo neříká, že to zvíře musí být na mě fixované, že otevřu klec a oni na mě naskáčou. To už je na mně, že jsem si je vymazlila, že jim dávám péči navíc,“ dodává.

I když se to na první pohled nemusí zdát, nejde o nijak zvlášť levnou záležitost. „Určitě vyžaduje mít dost financí, protože návštěva veterináře není nejlevnější. Co se týká vybavení, pak doporučuji napáječku. Krmení jim sypu do podestýlky, oni si ho musí najít a zároveň se nestane, že mi jeden potkan zasedne misku a ostatní musí čekat, než se odkutálí. Potom můžete pořídit látkové hamaky, dělají se i různé tunely. Akorát jsou likvidátoři, takže je potřeba počítat s tím, že časem je zlikvidují a je třeba pořídit nové,“ vyjmenovává Tereza. Nezbytný je také prostor k pohybu – nikoliv však na šplhání. To sice potkani umějí, ale potřebují i rovné plochy.

Co potkan, to osobnost

Pokusy v minulosti prokázaly, že potkani jsou schopni empatie. Pokud si mají vybrat mezi pomocí svému vlastnímu druhu a pamlskem, v drtivé většině se rozhodnou pro první možnost. To vypozorovala i Tereza. „Ostatní jsou po smrti jiného potkana méně aktivní, polehávají, nereagují na pamlsky, jsou jiní. Záleží, kdo odejde. Když odejde vůdčí jedinec, poperou se, aby nahradili jeho místo. Pokud to bude někdo nenápadný, ani si toho moc nevšimnou. A pak se může stát, že jednomu potkanovi umře kamarád, a tam záleží na každém, jak se s tím vyrovná. Může se stát, že odejde brzy za ním.“

S odchodem milovaných mazlíčků se těžko vyrovnávají i jejich majitelé. Potkani se totiž dožívají zhruba dvou až tří let. „Blbě se s tím smiřuje, člověk s tím musí počítat už od začátku. Mají rychlý život, rychle se učí, rychle si zvykají a člověk k nim taky rychle přilne. Líbí se mi, že co potkan, to osobnost,“ říká Tereza, která má ve smečce jak „netýkavky“, tak mazlivé a dříve i pečující typy. „Třeba jsem měla samičku, ta byla máma pro všechny. Když jsem přidala mláďátka do smečky, ona se o ně okamžitě chtěla starat. A oni třeba nechtěli, byli velcí a ona pořád měla tendence jim dělat hnízdo, tahat si je tam – chtěla jim dělat mámu. Dokážou být i takoví,“ usmívá se Tereza.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

 • Aktualizováno
 • Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.

  Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

  Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

  Střelba na ruské univerzitě: Studenti skákali z oken. Zemřelo šest lidí

  Aktualizováno

  Nejméně šest mrtvých si vyžádala pondělní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dříve uvedl, že na místě zůstalo osm mrtvých. Další tři desítky lidí jsou podle úřadů zraněny. V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací výbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruských médií zadržela. Při zatýkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasný.

  Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

  CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

  Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

  V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

  Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

  Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

  KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

  Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

  CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

  reklama