Žebříček na základě počtu nových zásahů proti hlodavcům pravidelně sestavuje služba Orkin, zabývající se hubením škůdců. Nejvíce krysami zamořené bylo už pošesté Chicago. Která další města jsou mezi deseti nejpostiženějšími v USA?
Seznam je sestaven za roční období od září do srpna. Výsledkem je tabulka 50 měst, jejichž pořadí se každým rokem logicky mění. Chicago však dlouhodobě zůstává nelichotivým číslem jedna. Informoval o tom web CNN.
„Hlodavci jsou odborníky na vyčenichání jídla a přístřeší a jsou odolní ve způsobech, jak si obojí zaopatřit,“ uvedl Ben Hottel, odborník z Orkinu, v tiskové zprávě společnosti. „Rezidenční nemovitosti nabízejí pro hlodavce ideální prostředí, a jakmile se jednou usadí, jsou schopni se rychle a ve velkém množství množit,“ doplnil.
S krysami často válčí velká města
Snahy o zkrocení populace krys v Chicagu probíhají celá léta. Chicagská „válka s krysami“ eskalovala v roce 2016 ustanovením nové pracovní skupiny zaměřené na krysy. Sami obyvatelé si pak začali ve vyšší míře shánět kočky, aby jim se snížením počtu krys také pomohly.
Nejhorší desítku měst na seznamu služby Orkin letos doplnily města Los Angeles, New York, Washington, San Francisco, Detroit, Philadelphia, Baltimore, Denver a Minneapolis.
Měla koronavirová pandemie na krysy vliv?
Celostátní karanténa, lock down či uzávěra jen některých odvětví podnikání v souvislosti s koronavirovou pandemií podle expertů neovlivnily pouze lidskou populaci.
Americká vládní agentura Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má na svém webu celou sekci věnovanou hlodavcům. „Komunitní karantény vedly ke snížení množství potravin dostupných pro hlodavce, zejména v hustých komerčních oblastech,“ uvádí CDC. „Některé jurisdikce hlásily nárůst aktivity hlodavců, kteří hledali nové zdroje potravy,“ doplňuje.
Společnost Orkin varuje, že aktivita krys „se bude jen zvyšovat“ během nadcházejících chladných měsíců, jak začnou hlodavci hledat teplý úkryt. A v tomto případě nejde pouze o problém Chicaga, ale i dalších měst.