Restaurace a další podniky zavřené kvůli koronavirové pandemii nepředstavují problém jen pro jejich provozovatele. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje před stále agresivnějšími potkany, kteří se kvůli nedostatku potravy, začali požírat navzájem. Agentura přijímá upozornění na nezvyklé chování těchto hlodavců z různých amerických států.
„Uzavření komunit vedlo k menší dostupnosti potravy pro hlodavce, zvláště v komerčních oblastech,“ uvedlo CDC na svém webu. Podivného chování potkanů si všimli například obyvatelé New Orleans, Chicaga, Washingtonu, D.C. a New Yorku. Zprávy ze Chicaga uvádějí, že se stovky tisíc těchto nočních tvorů objevují za denního světla. Podobně je na tom i New Orleans.
Potkani obývající komerční čtvrti měst kvůli karanténě přišli o zdroj potravy Zdroj: Pixabay
„Zápasí mezi sebou. V některých populacích dochází k požírání mladých a soubojům o tu trochu jídla, kterou najdou. Prostě se obracejí proti sobě,“ říká Bobby Corrigan, odborník na hlodavce ve městech. Podle něj jsou například jisté newyorské kolonie po celé stovky generací zcela závislé na odpadu ze zdejších restaurací. Kvůli karanténě tak hladovějí a požírají se navzájem. Naopak hlodavci žijící v obydlených oblastech si žádné změny v chování lidí zřejmě ani nevšimli.
Ve městech nehladoví jen potkani. Podobný osud potkal například i holuby zvyklé na krmení od lidí Zdroj: Pixabay
Ve městech nehladoví jen potkani. Podobný osud potkal například i holuby zvyklé na krmení od lidí Zdroj: Pixabay
CDC však upozorňuje, že nejde o nic neobvyklého. Hlodavci se obvykle objevují během každé přírodní katastrofy. Na jednoho newyorského potkana v průměru připadají čtyři lidé. Přitom ve čtyřicátých letech minulého století byl tento poměr třicet šest lidí na jednoho potkana. „Jako preventivní opatření by obyvatelé měli zapečetit své domovy a podniky, odklidit náplavy a porosty, udržovat odpad v těsně uzavřených kontejnerech a neměli by nechávat krmení pro domácí zvířata či ptáky na dvorcích,“ doporučuje CDC.