Potopili jsme další loď, tvrdí Ukrajinci a smějí se Rusům: Udělejte přehlídku na dně moře

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že u Hadího ostrova v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď. Plavidlo patřící k ruské Černomořské flotile bylo zasaženo z bezpilotního letounu, napsala armáda Ukrajiny na sociální síti Telegram. Ke zprávě připojila i nedatované video zachycující údajný útok na loď. Agentura DPA uvedla, že pravdivost nahrávky nemohla být nezávisle ověřena a ruská strana incident nekomentovala.

„Bezpilotní letoun Bayraktar TB2 zničil další ruskou loď. Tentokrát se jednalo o výsadkový člun projektu 11770 Serna. Tradiční přehlídka ruské Černomořské flotily 9. května se bude letos konat poblíž Hadího ostrova –⁠ na dně moře,“ napsala ukrajinská armáda.

Ukrajinská média v pátek informovala, že ve stejné oblasti byla zasažena ruská fregata a začala hořet. Kyjev ani Moskva zprávu oficiálně nepotvrdily. Podle některých zdrojů byla poškozenou lodí fregata projektu 11356 Burevestnik (Buřňák), což jsou plavidla s naváděnými raketami krátkého a dlouhého doletu. Některé zdroje uvedly, že mohlo jít o loď Admiral Makarov, která je spolu se dvěma dalšími fregatami stejného typu ve službě ruské Černomořské flotily.

Podle agentury DPA není jasné, zda se páteční a dnešní zprávy týkají stejného incidentu, nebo zda jde o zásah dvou různých ruských plavidel.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko v sobotu řekl, že ruské plavidlo typu Serna bylo zničeno, když se na Hadí ostrov snažilo dopravit raketový systém země-vzduch TOR. Předtím byl podle něj při jiném leteckém útoku zlikvidován systém země-vzduch přímo na Hadím ostrově.

„Nepřátelské jednotky na Hadím ostrově nyní zůstávají bez letecké ochrany a budou zničeny a spáleny jako švábi či kobylky,“ uvedl na síti Telegram.

Agentura DPA připomněla, že v polovině dubna se rovněž nedaleko Hadího ostrova potopila vlajková loď Černomořské flotily, křižník Moskva. Rusko tvrdí, že se tak stalo na rozbouřeném moři, když byl křižník tažen do přístavu poté, co na něm vybuchla munice. Podle ukrajinské verze se ale loď potopila v důsledku zásahu střelami Neptun.

Tagy: