Zásah fregaty Admiral Makarov? Pro Rusy by to byla další obrovská ostuda, zdůrazňuje Zrno

Ještě neodezněla ostuda, kterou utrpělo ruské námořnictvo po potopení křižníku Moskva, a z ukrajinského bojiště už přicházejí zprávy o další ruské blamáži. Podle zatím nepotvrzených informací se ukrajinské armádě podařilo zasáhnout fregatu Admiral Makarov – aktuálně největší ruské vojenské plavidlo v oblasti. „Pokud se Ukrajincům tento zásah povedl, tak je to pro Rusko obrovská ostuda,“ vzkázal reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno z Ukrajiny.

„Nyní nemáme potvrzeno, co se s fregatou Admiral Makarov stalo. Poměrně značný provoz ruských letounů a lodí v okolí však ukazuje, že se tam něco stalo. A pokud se Ukrajincům zásah této nejmodernější fregaty ruské Černomořské flotily, povedl, tak je to obrovská ostuda. Připomínám, že jde o nejmodernější loď, která je pouze 10 let stará a její cena je půl miliardy dolarů,“ uvedl Zrno.

Reportér CNN Prima NEWS připomněl, že boje pokračují i jinde na Ukrajině. „Především na Donbase, kde se snaží ruská armáda s využitím masivní převahy těžkých zbraní postupně odříznout ukrajinské jednotky na východě. Postup se však měří ve stovkách metrů, maximálně jde o kilometr, na mapě abyste to hledali víceméně pod lupou,“ upřesnil.

Dodal, že Rusko má navíc značné ztráty. „Velmi opatrné odhady uvádí 100 tanků a 200 obrněnců za týden. To jsou ztráty, které si Rusko nemůže dlouhodobě dovolit,“ dodal.

O zásahu ruského plavidla informovala v pátek agentura Unian s odkazem na zpravodajský portál Dumska z Oděsy. Podle informací tohoto webu zasáhla loď ukrajinská protilodní střela Neptun. Na lodi podle ukrajinských médií došlo k výbuchu a posléze začala hořet. Na pomoc byla vyslána plavidla z poloostrova Krym, který je od roku 2014 pod kontrolou Ruska. Nad Černým mořem krouží ruské letouny, napsala agentura Unian, což potvrdil i Zrno.

Informace o poškození lodi se na sociálních sítích objevila už ve čtvrtek večer. Podle informací médií má být poškozenou lodí fregata projektu 11356 Burevestnik (Buřňák), což jsou plavidla s naváděnými námořními a oceánskými raketami krátkého a dlouhého doletu. Některé zdroje uvedly, že by mohlo jít o loď Admiral Makarov, která je spolu se dvěma dalšími fregatami stejného typu ve službě ruské Černomořské flotily.

Makarov potrestal bůh moře

„Existuje (loď) Admiral Makarov. Teď je to s ní špatné – potrestal ji bůh moře. Ještě jedna ruská vojenská loď nešla tam, kam měla,“ vyjádřil se podle Unian k fregatě na sociálních sítích ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Narážel přitom na zničený ruského křižníku Moskva, který v samém začátku ruské invaze na Ukrajinu nechvalně proslul incidentem u Hadího ostrova.

Posádka vyzvala ukrajinské obránce na ostrově, aby se vzdali, ti to ale nevybíravými slovy odmítli. V polovině dubna se křižník Moskva potopil. Rusko tvrdí, že se tak stalo na rozbouřeném moři, když byl křižník tažen do přístavu poté, co na něm vybuchla munice. Podle ukrajinské verze se ale loď potopila v důsledku zásahu střelami Neptun.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrije Peskova podle agentury TASS řekl, že Moskva nemá o poškození ruské lodi v Černém moři informace.

Tagy: