reklama

Povinná solidarita? Jako když nám Brežněv nabídl omezenou suverenitu, zlobí se Foldyna

Už nejde o povinné kvóty pro uprchlíky, ale o povinnou solidaritu. Nová migrační a azylová politika Evropské unie budí velké emoce. Je pro Česko únosná? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali Jaroslav Foldyna (SPD), Michaela Šojdrová (KDÚ-ČSL) a František Kopřiva (Piráti).

reklama

Podle Františka Kopřivy má návrh Evropské komise pro Českou republiku řadu výhod. Když nebudeme chtít azylanty přímo, můžeme pomáhat v hraničních státech Evropy či v místě samotného konfliktu. „Podle mě ten nový návrh komise je pro Česko v podstatě splnění těch našich požadavků, které jsme vznášeli – povinné kvóty, lepší posílení frontexu, ochrana vnější hranice, vracení nelegálních imigrantů a vlastně si můžeme vybrat, jak pomůžeme,“ řekl. Stát podle něj už pomáhá. Dobré by bylo posílat například deky nebo školní pomůcky pro děti.

Jaroslav Foldyna uvedl, že kdyby to nebyla tak vážná věc, bylo by to komické. „Je to něco, jako když nám pan Brežněv nabídl omezenou suverenitu, takže já to plně odmítám,“ okomentoval situaci. „Třetí generace migrantů páchá trestné činy v celé západní Evropě a my tady řekneme, že budeme přijímat migranty. To znamená, platit jejich pobyty, náklady,“ sdělil. „Projevme solidaritu vůči těm, kteří ty peníze platí, to znamená čeští daňoví poplatníci,“ dodal.

Syrští lékaři a sto tisíc Ukrajinců

Michaela Šojdrová si myslí, že se jasně ukázala svrchovanost republiky, která rozhoduje o tom, koho přijme na své území a komu udělí azyl.

„Evropská unie nemůže rozhodovat za nás. My se můžeme svobodně, dobrovolně podílet na spolupráci v ochraně Evropské unie a na zjištění toho migračního problému, protože i my třeba chceme, aby u nás pracovali zahraniční pracovníci,“ řekla Šojdrová. „Můžeme si vybrat vzdělané lidi, kteří u nás pracují. Přitom víme, že je tady spousta syrských lékařů, inženýrů. U nás pracuje přes 100 tisíc Ukrajinců,“ dodala.

Už během odpovědi poslankyně se Foldyna smál a nevěřícně kroutil hlavou. „Vy se smějete, pane Foldyna? Vy to nevíte?,“ reagovala Šojdrová. Poté se poslanci začali mezi sebou dohadovat a rozhovor byl kvůli nedostatku času ukončen.

K tématu

Tagy: migranti solidarita Evropská komise hranice Evropská unie

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič. V některých okresech se ven nedostanou lidé bez negativního testu na koronavirus. V pátek začne první fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus, na většině území se uskuteční v příštích dvou týdnech.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama