reklama

Povinné respirátory místo roušek. Vláda uvažuje o změně kvůli britské mutaci

V Česku by se nově mohly v MHD a obchodech nosit povinně respirátory namísto roušek. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) o tom uvažují kvůli šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma. Podobné nařízení platí v Německu nebo Rakousku.

reklama

„Uvažujeme o tom, že bychom v tomto následovali Rakousko a Německo v souvislosti s anglickou mutací viru,“ uvedl pro web iDNES.cz Babiš.

K tématu

K povinnému nošení respirátorů v obchodech a MHD se přiklání také Blatný. Obyčejné roušky podle něj nemají takovou účinnost jako respirátory třídy FFP2. „Povinné nošení respirátorů by z epidemického hlediska bylo velmi prospěšné. Zejména v místech se zvýšeným rizikem, jako je veřejná doprava,“ prohlásil ministr zdravotnictví.

Podle šéfa Ústředního krizového štábu a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je ale nutné nejprve „vyjasnit otázku nákladu a dostupnosti (respirátorů) na českém trhu v dostatečném množství a kvalitě“.

Podobná opatření už zavedly některé sousední státy, kde se britská mutace koronaviru také šíří. V Německu musí lidé v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy nosit respirátory třídy FFP2, případně chirurgické roušky. Odborníci se totiž obávají, že podomácku vyrobené ústenky nechrání před novými mutacemi tak dobře.

K tématu

Od pondělí budou respirátory povinné v MHD a vnitřních veřejných prostorách také v Rakousku, kde budou osvobozeny od daně. Tamní vláda chce, aby byly pro občany cenově dostupnější. Respirátory jsou totiž výrazně dražší než roušky.

Česko se zaměří na trasování britské mutace

Cena respirátoru třídy FFP2 se v Česku pohybuje mezi 30 a 40 korunami. Je určen k jednorázovému nošení, vydrží zhruba osm hodin.

Česko by se mělo podle Babiše při trasování případů covidu soustředit přednostně právě na britskou mutaci koronaviru. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý uvedl, že nová varianta viru se potvrdila na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a Královéhradeckého kraje.

Ministr zdravotnictví po pondělním jednání vlády řekl, že mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama