Britskou mutaci koronaviru zaznamenali zdravotníci ve více krajích Česka. Oznámila to vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Helena Jiřincová na tiskové konferenci. Nová forma se ve Velké Británii objevila už koncem září.
Jiřincová na tiskové konferenci oznámila, že britská mutace koronaviru byla zaznamenána ve vzorcích pocházejících z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Laboratoř nyní prověřovala 12 vzorků s podezřením na britskou mutaci, u dvou se nepotvrdila. Podle odborníků ze SZÚ byl ale zatím testován úzce zaměřený výběr vzorků, z kterého nelze vyvozovat, jak moc je britská mutace v Česku rozšířena.
První vzorek, u kterého bylo podezření na britskou mutaci, byl podle ní z 25. prosince loňského roku z Královéhradeckého kraje. Šlo o vystopovaný kontakt člověka, který přijel z Německa a byl v kontaktu s někým, u koho se britská mutace potvrdila. Podle Jiřincové je ale pravděpodobné, že v tomto kraji byla přítomna mutace už dříve.
Fakultní nemocnice Brno v úterý oznámila, že od 25. prosince zachytila až 84 případů britské mutace koronaviru. Uvedla to její mluvčí Veronika Plachá, podle níž nemusel být nikdo z takto nakažených hospitalizován. Vzorky odeslala nemocnice ještě na potvrzení.
Samotná britská mutace se podle vědců poprvé objevila už 24. září v Anglii. V následujících týdnech se prakticky nepozorovaně šířila a aktuálně je podle Jiřincové na všech světadílech, přičemž centrem zůstává Evropa.
Prymula: Mutace je velká komplikace, musíme zpřísnit
O výskytu britské varianty viru v Česku už v pondělí informoval média ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mutace podle něj není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Postupně tak převládne nad jinými formami viru. Aktuálně může britskou mutaci obsahovat až 10 procent prověřovaných vzorků.
Blatný zároveň uklidňoval, že na britskou mutaci bezpečně funguje vakcína, a to stejně jako na jiné varianty koronaviru. Kritické nyní bude, aby se v Česku naočkovalo co největší množství osob z rizikových skupin, tedy zejména seniorů a případně lidí s chronickým onemocněním.
Epidemiolog Roman Prymula pro Českou televizi uvedl, že mutace znamená velkou komplikaci, protože urychluje šíření viru v populaci. „Pokud přijmeme postulát, že se ten virus šíří asi o 40 procent rychleji, znamená to, že opatření, která v tuto chvíli máme, budeme muset zintenzivnit o odpovídající procento,“ prohlásil.
Prymula zároveň souhlasí s tvrzením Blatného, že britská mutace vzhledem ke své rychlosti šíření časem převládne nad nynější formou. „Dá se očekávat, že během nějakých dvou tří měsíců bude tento virus naprosto dominantní a může to znamenat, že příští vlna bude vyžadovat skutečně dramatičtější opatření, a vidíme, že některé státy místo klasických roušek zavádějí respirátory,“ doplnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.