reklama

Povinné testování ve firmách i školách. Nová opatření mají platit do konce února

Od pondělí bude povinné testování ve školách a pro neočkované i firmách. Těm finančně přispějeme, oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Navázal na svá slova ze středy 17. listopadu, kdy avizoval, že by Česko mělo přijmou takzvaný bavorský model.

reklama

„Dohodli jsme se na bavorském modelu, který není úplně bavorský model. Inspirovali jsme se,“ podotkl Babiš. Právě tento model znamená, že do služeb, na hromadné akce nebo do restaurací budou moci už jen lidé, kteří jsou očkovaní, nebo ti, kteří během posledních 180 dnů prodělali koronavirus. Jako covidové certifikáty se tedy přestanou uznávat samotesty, antigenní i PCR testy. Nadále však existují jisté výjimky.

Babiš ve čtvrtek ráno před jednáním vlády mimo jiné uvedl, že neuznávání testů coby covidových certifikátů není jediným novým opatřením, které hodlá vláda přijmout. Hovořil také o návratu testování ve firmách, což po jednání vlády potvrdil. „Firmám na to přispějeme, stejně jako nedávno,“ doplnil.

Na školách se od pondělí 22. listopadu bude testovat plošně. „Tedy v pondělí 22. listopadu, následně 29. listopadu, 6. prosince a tak dále. Všechna opatření platí do konce února příštího roku,“ pokračoval premiér s tím, že v pátek vláda rozhodne o legislativním rámci a textaci povinnosti testování.

V pátek se dále bude jednat o návrhu ministerstva práce a sociálních věcí k ošetřovnému a takzvané izolačce. „Je to proto, aby se lidé nebáli jít do izolace a toho, že by přišli o peníze,“ podotkl.

Zavádíme režim O-N

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) následně přiblížil, co vše se zatím od 22. listopadu zavádí. „Zavádíme takzvaný režim O-N, tedy očkování nebo nemoc. Ve službách, na hromadných akcích, v gastro provozech nebo v ubytovacích zařízeních se člověk prokáže buď očkováním nebo proděláním nemoci do 180 dní,“ přiblížil první změnu.

Doplnil, že i zde budou platit výjimky. „A to pro děti do 18 let, osoby s kontraindikací k očkování, rozočkované osoby, u lidí při nástupu do lázeňské péče či pro konání voleb orgánů právnické osoby a zasedání právnické osoby,“ pokračoval s tím, že tyto skupiny se mohou prokazovat PCR testy.

Od pondělí se mění i úhrada testů. „Rušíme úhrady za antigenní testy. Z pojištění budou hrazeny jen testy PCR pro ty, na které se vztahuje výjimka. Ti mají nárok na pět PCR testů za měsíc. Očkovaní mají nárok na dva PCR testy,“ sdělil.

Od začátku příštího týdne se mění i možnost pro vstup do zdravotnických zařízení a sociálních služeb. „Nově nebude možné využívat samotesty. Lidé se budou muset při návštěvě prokázat antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo PCR testem,“ uvedl Vojtěch.

Sytém při návštěvách se mění i ve věznicích. „Po návštěvách bude požadován systém O-N-T, tedy očkování, test nebo nemoc s tím, že povoleny budou jen PCR testy. Důvodem je, že se jedná o plánované návštěvy,“ vysvětlil Vojtěch. Dosud poslední zavedené opatření se bude týkat vysokoškolských kolejí. „Rušíme samotesty. Nadále však bude nastaven režim, kdy se každý týden musí studenti prokazovat testem buď antigenním od zdravotníka nebo PCR testem,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama