Nedostatečný přísun tekutin, vysoký výdej energie, příliš velké horko anebo onemocnění, to vše může způsobit dehydrataci organismu. Tyto momenty jsou pro kočku či psa velmi náročné a dokáží způsobit i celkový kolaps. Proto je důležité vědět, jak předcházet dehydrataci, jak ji rozpoznat a jaké může způsobit potíže.
Prevence dehydratace
Předcházení dehydrataci je klíčové pro zdraví našich domácích mazlíčků. Základem je zajistit jim dostatek čisté a čerstvé vody. „Miska s vodou by měla být vždy dostupná a plná. Velice důležité je vodu pravidelně měnit a misku pečlivě umýt, aby v ní nezůstávaly bakterie. Kočky jsou specifické tím, že preferují mít misku s vodou i krmivem na klidnějším místě a v oblibě navíc mají kočičí fontánky neboli pítka,” radí Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka.
Nevhodné krmivo také může přispět k dehydrataci zvířete. Například suché granule obsahují velmi málo vlhkosti, pokud je zvíře konzumuje, mělo by tedy mít k dispozici i dostatek vody. Hydrataci u zvířete snadno podpoříte mokrým krmivem. „Mokrá krmiva v podobě konzerv, vaniček či kapsiček dokáží velice dobře hydratovat zvířecí organismus. Zde je pouze na místě pečlivě prostudovat jejich složení – vhodná je například značka MARP, kde si na své přijdou kočky i pejsci. Pro obě zvířata jsou skvělou volbou a podporou hydratace MARP vývary – hovězí, jehněčí či z divokého losa,” doporučuje Pučálka. Trendem poslední doby je míchání granulí s mokrým krmivem a dalšími doplňky stravy.
Cestovní miska AMINELA Zdroj: Krmiva Pučálka
Zvíře by mělo mít vždy k dispozici dostatečné množství čisté vody a jeho strava by měla být vyvážená a přiměřená věku, velikosti a zdravotnímu stavu. U těch se speciálními dietními potřebami nebo zdravotními problémy je důležité konzultovat složení a množství krmiva s veterinářem. Navíc některé nemoci mohou zvýšit potřebu tekutin nebo snížit schopnost zvířete tekutiny přijímat. Diabetes, ledvinová onemocnění, rakovina a další vážná onemocnění mohou způsobovat chronickou dehydrataci, kterou je třeba řešit pod dohledem odborníka.
Pokud pes nebo kočka trpí průjmem či zvracením, je důležité neprodleně konzultovat stav s veterinářem, aby se předešlo ztrátě tekutin. Veterinář může navrhnout podání rehydratačních roztoků.
Cestovní miska AMINELA Zdroj: Krmiva Pučálka
Rozpoznání dehydratace
Dehydrataci lze rozpoznat na základě několika příznaků. Zvíře je zpravidla letargické a může mít suché dásně a nos. Dalšími příznaky mohou být zvýšená frekvence dýchání, ztráta elasticity kůže, pokles tělesné hmotnosti nebo těžké dýchání. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité co nejrychleji vyhledat veterináře.
Následky dehydratace
Pokud není dehydratace včas rozpoznána a léčena, může vést k vážným zdravotním problémům, jako je selhání ledvin, šok, kolaps nebo v extrémních případech i smrt. Věnujte proto pozornost příznakům dehydratace a zajistěte svým mazlíčkům dostatečný přísun tekutin.