reklama

Pozor, v předvánoční čas přibývá kapsářů. Jaké jsou jejich fígle a jak se bránit?

Chystáte se na nákup vánočních dárků? Dejte si pozor na své osobní věci. Právě teď v období adventu narůstají podle odborníků počty případů krádeží, a to až o 40 procent. Aktivita kapsářů v obchodech se zvýšila také kvůli covidovým opatřením, kdy přišli o možnost krást třeba na vánočních trzích a větších kulturních akcích.

reklama

Přeplněná obchodní centra – právě ta teď lákají kapsáře více než kdy jindy. Do Česka navíc jezdí kvůli covidu méně zahraničních turistů a zloději se budou podle odborníků snažit dohnat to co, nestihli v minulých měsících. „Ve vánočním shonu a stresu klesá naše ostražitost vůči okolí a v neposlední řadě je to šance na větší lup, protože lidé mají u sebe více hotovosti, než je běžné,“ říká ředitel produktu a marketingu BNP Viktor Houška.

Škoda způsobená kapsáři nemusí být jen v řádu několika stovek. Pokud třeba vezmou dražší kabelku, ve které je peněženka, mobilní telefon a kosmetika, způsobí její majitelce škodu ve výši několika desítek tisíc korun.

Oblíbeným rajonem pro kapsáře bývají vánoční trhy. Ty sice letos nejsou, ale ani na těch farmářských si lidé na své cennosti moc pozor nedávají.

„Mezi základní doporučení patří samozřejmě oddělit si doklady od finanční hotovosti, uložit si peněženku na bezpečné místo do kabelky či batohu se zipem a chránit si ji ještě rukou. A peněženku a mobil rozhodně nedávejte do zadní kapsy od kalhot. Pokud vybíráte z bankomatu, peníze nepřepočítávejte na veřejném místě,“ říká koordinátorka prevence Policie ČR Zuzana Pidrmanová.

„Kapsáři si totiž své oběti předem tipují. 70 procent Čechů považuje kapesní krádeže za časté, svým chováním jim ale stále dáváme šanci,“ vysvětluje Houška.

Jen v minulém roce policisté evidovali téměř pět tisíc kapesních krádeží. Oči na stopkách je třeba mít i jinde než v obchodních domech, zloději řádí i na parkovištích nebo zastávkách MHD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama