Nadace Terezy Maxové dětem má vlastní známku, vydanou u příležitosti svých 25. narozenin. Její dražba podpoří studenty z dětských domovů a náhradní rodinné péče.

V rámci jubilejních oslav, 25 let své existence, se Nadace Terezy Maxové dětem spojila s Českou poštou. Díky tomuto spojení vznikla mimořádná spolupráce, která vyvrcholila 18. května 2022 vydáním unikátní série známek připomínající nadační výročí. Známky vytvořila speciálně pro tuto událost přední designérka Zuzana Lednická ze Studia Najbrt. Celkem vzniklo 25 variant unikátních známek na jednom archu. Co známka, to jeden rok z 25leté historie činnosti nadace. Do

Od 25. května 2022 do 1. června 2022, kdy si připomínáme Mezinárodní den dětí, proběhne charitativní aukce na Aukro.cz. Na pomoc znevýhodněným dětem se bude dražit ojedinělá zvětšenina vybrané známky a také zarámovaný arch se všemi známkami. Oba předměty budou opatřeny speciálním certifikátem, umocňujícím jedinečnost daného předmětu. Výtěžek aukce bude věnován na pomoc vysokoškolákům z dětských domovů a náhradní rodinné péče, pro které Nadace Terezy Maxové dětem zřídila speciální fond. Z něj se financují stipendia, školné, vzdělávací pomůcky, ubytování na koleji a jiné, ke studiu nezbytné náklady.

Dnes je pro Nadaci Terezy Maxové výjimečný den. Právě dnes, díky spolupráci s Českou poštou, byla uvedena na trh série unikátních známek, které připomínají již čtvrtstoletí podpory a pomoci pro české opuštěné a ohrožené děti.

„Je to neuvěřitelné, ale když dnes pozoruji příběhy dětí, kterým jsme od roku 1997 pomáhali, tak vlastně hledím na příběhy dnes hotových dospělých lidí, kteří stojí pevně na svých nohou, podařilo se jim dostudovat, našli si práci, založili rodiny. Přitom jsou pro mě stále všechny ty vzpomínky čerstvé. Považuju za zázrak, že v srpnu 2021 schválila Poslanecká sněmovna České republiky zákon, který má od roku 2024 zakázat umístění dětí mladších tří let v ústavech. Za 25 let nadace pomohla téměř půlmilionu rodin, dětí, mladých lidí, a i když už nebude existovat původní kojeňáček v Krči, který tuhle dlouhou cestu naší nadace odstartoval, vím, že dětí, které potřebují naší pomoc, zůstává pořád dost a dost. Jsem zkrátka ráda, že se na tenhle polozapomenutý svět už nezapomíná,“ vzpomíná na začátky nadace její patronka, Tereza Maxová.

Design známek vytvořila Zuzana Lednická ze Studia Najbrt, která do své vize otiskla autenticitu dětské kresby. Známku tvoří ikonická fotografie Terezy Maxové od předního módního fotografa Mikaela Janssona, která je dotvořená dětmi z 25 dětských domovů. Co rok existence nadace, to jedno unikátní provedení. Na archu je pak 25 známek.

Zuzana Lednická k tomu dodává: „Od začátku jsem věděla, že do známky musím nějak zapojit samotné děti. Napadlo mě zkombinovat fotografii Terezy s dětskou kresbou. Děti tak dostaly jednoduchou šablonu, kde si mohly dokreslit fotografii samy, jak chtěly. Netušila jsem, jak to dopadne, a výsledek mě překvapil a nadchnul. Tolik různých přístupů a tolik kreativity! Vybírala jsem z cca 100 kreseb, které se sešly z různých dětských domovů ty nejvhodnější pro přetisk třemi zářivými barvami. Každá známka je jiná a já už se těším, až ji nalepím na první dopis!“

„Česká pošta je logistickou firmou, ale známky, které nabízí nejen filatelistům, ale všem zájemcům, jsou skutečné umění. Stejné umění je 25 let podporovat děti a mladé lidi, kteří v životě neměli tolik štěstí. Jsem rád, že významné narozeniny Nadace Terezy Maxové můžeme oslavit originálními poštovními známkami, které jsou důstojnou připomínkou díla nejen Terezy Maxové, ale všech lidí z Nadace,“ uvedl generální ředitel České pošty, Roman Knap.

Jak známka pomáhá?

Od 25. května do Mezinárodního dne dětí, tedy do 1. června 2022, proběhne charitativní aukce na Aukro.cz. Vydraží se dva předměty – zvětšenina jedné vybrané známky a arch všech známek. Obé bude doplněno o unikátní certifikát, podepsaný patronkou nadace.

Výtěžek aukce podpoří mladé studenty vysokých škol z dětských domovů a náhradní rodinné péče. Dlouhodobou snahou nadace je podpořit co možná nejvyšší vzdělání a lepší šance pro mladé lidi z dětských domovů, doprovodit je do bezpečného samostatného života a vynahradit jim ušlou pozornost a možnosti, které by měli, kdyby vyrůstali ve funkční rodině. Proto Fond pro vysokoškoláky každoročně podporuje mladé lidi, kteří vyrostli v dětských domovech a hradí jim náklady spojené se studiem jako školné, ubytování, cestové, vzdělávací pomůcky, aj.

„S charitativními aukcemi máme v Aukru rozsáhlé zkušenosti. Jsme velmi rádi, že u příležitosti takto významného jubilea můžeme touto cestou pomoci podpořit Nadaci Terezy Maxové dětem a mladé studenty z dětských domovů. Zarámovaný arch se známkami a zvětšenina budou rozdělené do dvou samostatných aukcí. Věříme, že předměty budou atraktivní nejen pro filatelistické publikum, které je u nás na platformě bohatě zastoupené, ale i pro širší veřejnost,“ uvedl Jiří Hejl, vedoucí marketingu Aukro.

Nadace Terezy Maxové dětem slaví 25 let.

Od roku 1997 se Tereza Maxová a její nadační tým snaží být oporou pro ty, kteří jsou na pomoc dospělých bytostně odkázáni. Opuštěným a ohroženým dětem. Nadace věří, že každé dítě by mělo mít svou mámu a tátu, místo, kterému se říká domov. Pomáhá proto všem dětem, které jsou bez rodičů, vyrůstají v dětských domovech, náhradních rodinách nebo jejichž vlastním rodinám hrozí krize či rozpad. Za 25 let své činnosti podpořila statisíce dětských příběhů a rozdělila bezmála 500 mil. Kč.

V rámci oslav nadace:

  • 22. ledna 2022 vydala knihu TERIBEAR - Tajemství modré krabice, kterou speciálně pro nadaci napsala Alena Mornštajnová. Knihu vydal Albatros Media. Pohádka o méďovi TERIBEARovi, který hledá domov, v květnu 2022 vyšla i jako audiokniha. Tu ve spolupráci s OneHot Book namluvil Hynek Čermák.
  • 18. května 2022 ve spolupráci s Českou poštou byla uvedena na trh Emise vlastních známek „25 LET NADACE TEREZY MAXOVÉ“.
  • 25. května – 1. června 2022 proběhne charitativní aukce na Aukro.cz, jejíž výtěžek podpoří Fond pro vysokoškoláky
  • Od 12. září do 18. září 2022 proběhne TERIBEAR hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem. Sportovně charitativní akce pro všechny věkové kategorie, které chtějí svým pohybem pomoci dobré věci. Více na www.teribear.cz
  • Každý den se snažíme mnoha dětským příběhům dopsat šťastnější konce.

Více na www.terezamaxovadetem.cz