
Na vojenskou přehlídku v Moskvě dorazil slovenský premiér Fico
V Moskvě v pátek proběhla okázalá přehlídka na oslavu 80letého výročí konce druhé světové války, které se účastnil také slovenský premiér Robert Fico. „Seděl pod stříškou někde s Vladimirem Putinem, ale tamní kamera jej vůbec nezabírala. Což nutně vede k otázce, kde byl ‚zastrčen‘ – asi někde daleko na kraji,“ komentuje spolupracovník redakce CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just.
Na moskevské vojenské přehlídce k oslavě 80 let od konce druhé světové války se sjela řada státníků. Zatímco loni se jí neúčastnili žádní západní zástupci, ať z řad vlád nebo Evropského parlamentu, letos se jich na Rudém náměstí objevilo hned několik.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa musí jít s kůží na trh, burcuje estonský ministr. Mluvil i o slovenských „slzičkách“
„Celkově, pokud se podíváme na ruskou snahu demonstrovat, že má kvalitní vztahy se světovými státníky, tak vidíme, že přehlídky se účastní zejména zástupci globálního jihu, kteří stojí svým způsobem proti Západu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS David Mareček z Metropolitní univerzity Praha.
V Moskvě se tak ukázali například brazilský prezident Lula da Silva anebo prezident komunistické Čínské lidové republiky Si Ťin-pching.
„Nezlomné pouto“ Číny a Ruska
Právě čínská delegace měla na přehlídce jedno z čestných míst. Rusko je v současné době na Číně významně závislé. Nejde jen o jednoho z mála důležitých partnerů, kteří Rusům po jejich agresi proti Ukrajině zbyli, ale i důležitý zdroj technologií.
Si v Kremlu prohlásil, že Čína stojí po boku Moskvy proti „hegemonistickému šikanování“, což byla podle serveru DW jasná narážka na celní útok amerického prezidenta Donalda Trumpa a ochromující sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. „Vzájemná důvěra mezi Čínou a Ruskem se stále prohlubuje a pragmatická spolupráce vytváří nezlomné pouto,“ uvedl Si.
Voices for Peace in the European Parliament pic.twitter.com/msLSDBAWjx
— Fidias Panayiotou (@Fidias0) May 8, 2025
Siova návštěva je vysoce symbolická, uvedl pro DW Björn Alexander Düben, odborník na rusko-čínské vztahy. Za pozornost podle něj nicméně stojí i skutečnost, že kromě Číny a Brazílie se přehlídky žádný další významný světový lídr nezúčastnil.
Putinovo poděkování Severokorejcům
Na místě se nicméně nacházeli například také zástupci ze Severní Koreje. „Také nebyli vidět, ale když skončila přehlídka, tak si je Vladimir Putin našel a poděkoval jim za účast v bojích o Kurskou oblast. To bylo pro mě opravdu nečekané,“ komentuje Just.
Hovořilo se podle něj o tom, že by Severokorejci mohli do Moskvy dorazit, ale že budou přímo na náměstí mezi generály, je překvapivé.
Medvěděv i patriarcha Kirill
Mezi hosty pak usedli lidé například z řad veteránů nebo jejich příbuzných, ale také současní vojáci. Na tribunách mezi běžnými občany seděl například bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv, šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov nebo patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, popsal Just.
Zpravidla se podle něj jednalo o ruské politické předáky, kteří mají něco společného buď s druhou světovou válkou, anebo tou současnou, upřesnil Just.
Soldiers of the Chinese Army are marching on the Red Square in Moscow as Russia celebrates Victory Day with a military parade.
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 9, 2025
For more than 3 years now, the Russian Army has been unable to achieve victory in Ukraine and they are still nowhere close to it. pic.twitter.com/VxzLvDtEgw
Nevýrazný Fico
Na tribuně mezi představiteli států zasedl také slovenský premiér Robert Fico. „Seděl pod stříškou někde s Vladimirem Putinem, ale ruská kamera nebo média jej vůbec nezabírala. Což nutně vede k otázce, kde byl ‚zastrčen‘ – asi někde daleko na kraji,“ glosuje Just.
Jeho účast na přehlídce se setkala s hojnou kritikou napříč celým spektrem evropských zemí. „Svou návštěvou jednotu západních zemí skutečně podkopává,“ potvrdil Mareček. Podle Jana Šíra z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zároveň Fico zpochybnil hodnotové základy, na kterých stojí evropská zahraniční politika.
I reject the rise of a new Iron Curtain. The EU urgently needs to return to common sense, because the current proposal to completely cut off Russian energy supplies is not a plan for economic independence, but for suicide. pic.twitter.com/kjmi9bgbFJ
— Robert Fico 🇸🇰 (@RobertFicoSVK) May 8, 2025
Moderní technika je na Ukrajině
„Já bych v tom neviděl žádnou demonstraci síly, protože nebylo demonstrovat co,“ říká Just na otázku, zda přehlídkou chtěla Moskva předvést západním zemím svou sílu.
Ruská armádní přehlídka ukázala podle Justa tradiční sílu Ruska, tedy rakety, které se ukazují každý rok. „Nebyly žádné novinky. Nebylo tam nic, co by ruskou sílu zdůraznilo. (...) Byla to tradiční až trochu bezzubá přehlídka. Rusko ukázalo to, co má, a chyběly některé zbraně a technika, která v minulosti defilovala,“ uvádí s tím, že na přehlídce absentovaly například tanky Armata nebo vrtulníky.
Modernější technika se podle Jana Šíra v současné době nachází na ukrajinské frontě.
Vyignorování války na Ukrajině
Právě absolutní vyignorování Ukrajiny se podle Justa stalo jedním z překvapení přehlídky. „Pokud se předpokládalo, že se bude Vladimir Putin vyjadřovat k mírovým jednáním, konci konfliktu na Ukrajině, tak je zřejmé, že to Vladimir Putin neudělal,“ uvedl Just.
K ruské agresi proti Ukrajině se podle něj Putin vyjádřil jen velice krátce a věnoval se spíše konci druhé světové války a podílu Ruska či Sovětského svazu na vítězství. „Zmiňoval také to, že se nedá přepisovat historii a tak dále. Takže to bylo z mého hlediska – i celá přehlídka – jedna z nejméně agresivních a nejméně militantních,“ uvádí.
Cílem dnešní přehlídky byla oslava konce druhé světové války a porážky nacismu. „Je poněkud záhadné a zvláštní, a je to i škoda, že se Vladimir Putin nevyjádřil k mírovým jednáním na Ukrajině,“ dodává Just. Usuzovat z toho tak lze, že se konflikt za pár dní rozhoří znovu. „I to měl být signál, že válka bude pokračovat.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropští ministři ustanovili „soud pro Putina“. Potrestání zločinců může zhatit jejich imunita