Evropa musí jít s kůží na trh, burcuje estonský ministr. Mluvil i o slovenských „slzičkách“

Estonsko chce z vojenského hlediska ve velkém podpořit Ukrajinu a vyzývá ostatní státy, aby učinily totéž. Evropa musí jít s kůží na trh, řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Jeho země si představuje, že po uzavření míru by na Ukrajině působily jednotky evropských zemí a dohlížely na jeho dodržování. V rozhovoru také popsal, jak bude fungovat zvláštní vyšetřovací tribunál ruských zločinů. Namířen bude proti vrcholným představitelům ruského režimu, včetně prezidenta Vladimira Putina.

Proč jste se v pátek sešli v ukrajinském Lvově?
Chtěli jsme tím ukázat, že Ukrajina není ve svém boji sama, že je velmi silná a že Evropa ji podpoří ve všech zásadních bodech týkajících se územní celistvosti, suverenity, na úrovni vojenské pomoci, sankcí a všech druhů podpory, které můžeme poskytnout.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinská tajná služba SBU odhalila maďarskou špionážní síť. Dopadla dva agenty, píší média

Chci zdůraznit, že všichni chceme mír, ale musí být spravedlivý a dlouhodobý. Bohužel nevidíme, že by si to Putin skutečně přál. Čas přitom běží. Je symbolické, že zároveň Putin dnes slaví v Moskvě se svými přáteli, zatímco Ukrajina tady má celou Evropu. Na neformální radě ve Varšavě jsme diskutovali o tom, co více můžeme pro Ukrajinu udělat. Co dnes oznámíme, je skutečně historické.

Na čem jste se tedy dohodli?
Shodli jsme se, že můžeme uvalit další sankce. Budeme se zabývat využitím zmrazených ruských aktiv, která máme v Evropě. Celkově jsou v hodnotě tisíců miliard eur. Jednotlivé země také zvýší vojenskou podporu Ukrajiny. My v Estonsku jsme se minulý týden shodli, že se z vojenského měřítka chceme podpory účastnit ve velkém. Vyzýváme i ostatní, aby se připojili. Soudíme, že členství v NATO je pro Ukrajinu a pro Evropu nejúčinnější bezpečnostní zárukou, ale to nyní zatím není možné. Evropa proto musí jít s kůží na trh. Nemluvíme o mírových jednotkách, ale o vojenské přítomnosti, která bude po uzavření míru kontrolovat jeho dodržování.

S jakými pocity se nyní díváte na Putinovu vojenskou přehlídku v Moskvě? Řekl jste, že se jí účastní jeho přátelé a zde je celá Evropa. To ale není úplně pravda. Zde ve Lvově se například nenachází ministr Maďarska.
Mluvil jsem o Evropě, která skutečně sdílí stejné hodnoty. Maďarsko jsem nemyslel.

V Moskvě je ale také slovenský premiér Robert Fico. Co si myslíte o tom, že slaví konec druhé světové války s agresorem?
Estonci svůj díl práce odvedli, když jsme ho nenechali přeletět přes naše území. Slováci z toho byli opravdu naštvaní, byly z toho trochu slzičky. Ale je samozřejmě na něm, aby ukázal, kam patří. Z mého pohledu to je ale naprosto nepochopitelné.

Agrese musí být potrestána

Zmínil jsem tribunál, který ve Lvově vznikne. Jaký je rozdíl mezi ním a Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC), který již na Putina vydal zatykač?
Jde o dvě různé věci. Mezinárodní trestní soud nemá žádnou pravomoc soudit zločin agresivní války. ICC se zabývá zločiny proti lidskosti, dětem a tak dále. Ale zločiny agresivní války jsou provinění vůdců zemí a ti mají podle mezinárodního práva imunitu. My teď vytváříme zvláštní tribunál, jako byl ten v Norimberku po druhé světové válce, který se zaměří jenom na zločin agrese. Jsou to zločiny Putina, premiéra a ministra obrany.

Tribunál tedy bude soudit primárně tyto tři osoby?
Ano, ale je to namířeno obecně na širší vedení státu. Zločin agrese vychází z politické odpovědnosti, z toho, že vedení země dává rozkaz k útoku. Shoda na rámci, ve kterém se tento tribunál bude pohybovat, se opravdu těžko formovala. Trvalo to mnoho let a Estonsko bylo jednou ze zemí, která tato jednání tlačila kupředu. Nyní jsme konečně v pozici, že jej můžeme spustit. Fungovat bude v kooperaci s Radou Evropy, která bude takovou zastřešující organizací.

Zmínil jste imunitu, nicméně nový tribunál také nebude soudit státníky, kteří ji aktuálně mají. V případě obžaloby musí počkat, až dané osoby opustí své funkce.
Přesně tak, je to široký konsenzus, kterého jsme se nakonec dočkali. Je to tak dobré, jak to jen může být. Je to alespoň velký krok v tom smyslu, že nyní můžeme začít s vyšetřováním, shromažďováním důkazů a přípravou na okamžik, kdy tito lidé opustí svůj úřad. Je také dobře, že jsme se dohodli, že obžalovaní nemusí být fyzicky předvedeni. Jde tady o vyvození odpovědnosti, mezinárodní právo a pravidla. A to je velmi důležité pro nás všechny. Agrese musí být potrestána.

Nicméně situace v Rusku je taková, jaká je. Asi bychom se nedivili, kdyby Putin zůstal v čele Ruska do smrti, čímž by trestu unikl. Neštve vás to?
V ideálním světě by Estonsko samozřejmě preferovalo jeho souzení již nyní. Nicméně je to shoda, ke které jsme došli s ostatními státy.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry demolice ruského tanku. Ukrajinci používají „dračí oheň“, který propálí i ocel

Tagy:
Vladimir Putin Moskva Evropa Ukrajina politika Maďarsko mezinárodní vztahy Estonsko Rusko Druhá světová válka Lvov ruská invaze na Ukrajinu konflikt, válka a mír Margus Tsahkna