
Válečné zločiny v Buči
Ministři zahraničí evropských zemí v pátek ve Lvově podpořili vznik tribunálu pro vyšetřování ruské agrese na Ukrajině. Česko bylo jedním z lídrů iniciativy. Tribunál má soudit vrcholné představitele Ruska, kteří nařídili zahájení války. Někdy se mu proto přezdívá „soud pro Putina“. Rozsudky však mohou být vyneseny až poté, co politici opustí posty, s nimiž je spojená mezinárodní imunita. To je i Putinův případ.
Buča – jeden ze symbolů ruských zvěrstev. Během několika týdnů, kdy Rusové město severozápadně od Kyjeva drželi, okupanti zmasakrovali více než 400 Ukrajinců. „V rádiové zprávě jeden voják řekl druhému, že on a jeho kolegové někoho sestřelili z kola,“ uvádí se v záznamu konverzace mezi ruskými vojáky, který zachytili Ukrajinci.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko se ohradilo proti Pavlově srovnání s nacisty. Potrefená husa, reaguje česká diplomacie
Redakce CNN Prima NEWS v dubnu 2022 natáčela také s 65letým Ivanem z vesnice Berezivka. Jeho syna rovněž zastřelili Rusové, kde ho pohřbili ale nevěděl. Společně s vyšetřovateli tedy obcházel okolní vesnice a pozůstatky svého syna se snažil najít. Procházel studny i sklepy rozstřílených domů. Redakce jej navštívila dvanáctý den jeho neúspěšného snažení.
K TÉMATU: Ivan se snaží najít hrob svého syna, kterého zastřelili Rusové
To jsou jen některé z nespočtu zločinů ruských vojáků, kterých se na Ukrajině dopustili. Zločin agrese má nyní stíhat tribunál, jehož vznik v pátek ve Lvově podpořili spojenci napadené země. Namířen je proti vrcholným představitelům státu, kteří spuštění války nařídili, nikoli proti vojákům zodpovědným za konkrétní činy. Tím se zabývá Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.
„Je to namířeno obecně na širší vedení státu. Zločin agrese vychází z politické odpovědnosti, z toho, že vedení země dává rozkaz k útoku. Shoda na rámci, ve kterém se tento tribunál bude pohybovat, se opravdu těžko formovala,“ řekl redakci CNN Prima NEWS estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.
Odsouzení může překazit imunita
„To, co se dnes (v pátek, pozn. red.) odehrálo, je velmi důležité, protože to je dalším krokem k dosažení spravedlnosti. Ta je možná daleko, ale to, že vznikl registr škod, to, že se válečné zločiny popisují, mapují a vyšetřují, to, že když se někde naleznou mrtvá lidská těla, že to nenecháme být a zjišťujeme, kdo za to může, je velmi důležité,“ uvedl Lipavský.
Tribunál má být zastřešen Radou Evropy a hodnotit zločin agrese podobně, jak jej definuje Římský statut Mezinárodního trestního soudu. V případě, že tribunál obžaluje hlavu státu, premiéra nebo ministra zahraničí (tedy posty spojené s mezinárodní imunitou), soudce nařídí přerušení řízení do doby, než daná osoba opustí jednu zmíněných pozic.
„Je to kompromis, který je do určité míry nevyhnutelný. Imunity pro prezidenta, premiéra a ministra zahraničí jsou ty nejvyšší, a tak hluboce zakořeněny v mezinárodním právu, že překonat je by bylo natolik složité, možná až nemožné, že by to ohrozilo všechny další funkce. Tudíž to beru jako nutný kompromis. Na druhou stranu – nic není věčné,“ uvedl Lipavský.
Tribunál bez účasti USA
Podobně to vidí i šéf estonské diplomacie. „V ideálním světě by Estonsko samozřejmě preferovalo Putinovo souzení již nyní. Nicméně je to shoda, ke které jsme došli s ostatními státy,“ řekl Tsahkna.
Soud tedy může proti Putinovi a dalším vrcholným představitelům ruského státu zahájit vyšetřování, odsouzen však může být až poté, co opustí post hlavy státu. Poté by jej navíc Moskva měla vydat.
Vznik tribunálu podpořily evropské země, ale také třeba Kanada či Austrálie. Spojené státy v průběhu příprav ustanovení tribunálu iniciativu opustily. „Jsme spíše ve fázi, kdy bojujeme o to, abychom Spojené státy alespoň částečně udrželi na straně podpory tribunálu,“ dodal Lipavský.
Žádost o sjednání tribunálu předá oficiálně Radě Evropy ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha na jejím zasedání příští týden. Následně jej musí Rada Evropy schválit.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rusko porušilo příměří, které samo vyhlásilo. Vypustilo naváděné bomby na Sumy, tvrdí Kyjev