reklama

Vakcína dorazí do Prahy a Brna o víkendu. Jako první se naočkují zdravotníci

Pražské a také dvě brněnské fakultní nemocnice se připravují na první koronavirové vakcíny, které do Česka dorazí o víkendu. Zdravotníci v těchto chvílích plánují rozvrh očkování a zároveň připravují mrazicí boxy na uchování vakcíny. Jeden mrazák váží 400 kilogramů a stojí přes čtvrt milionu korun.

reklama

„Každý mrazák má mezi 500 až 700 litry a jedna krabice má velikost 29 x 29 x 4 centimetry, takže jsme schopni pojmout statisíce dávek,“ vysvětlil Ondřej Ludka, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. „Vakcíny se musí skladovat při minus sedmdesáti až minus osmdesáti stupních. Jejich teplotu pohlídají nejenom čidla na mrazáku, ale 24 hodin denně taky počítač.“

Technika zdravotnický personál na případné výkyvy teploty upozorní. „Pokud teplota nesplní požadovaná kritéria, objeví se červený kříž a ozve se hlášení lidským hlasem,“ přiblížila Miroslava Beňovská, primářka Oddělení klinické biochemie brněnské nemocnice.

Mezi prvními se proočkuje personál obou brněnských fakultních nemocnic. Od ledna by se pak měla vakcína dostat k nejohroženější skupině – k seniorům a nemocným. „Za měsíc je plánováno zhruba 40 tisíc dávek pro občany Brna a Jihomoravského kraje,“ řekl CNN Prima NEWS náměstek Ludka. Do očkování se postupně zapojí i lékaři v dalších krajských a městských nemocnicích. V největší očkovací centrum na Moravě se pak pravděpodobně promění zatím nevyužitý záložní špitál na brněnském výstavišti.

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský věří, že vakcinace v Česku proběhne v pořádku. „Očkování považuji za triumf medicíny,“ sdělil s tím, že odpor vůči koronavirové vakcíně v některých částech společnosti nechápe.

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama