reklama

Vakcína dorazí do Prahy a Brna o víkendu. Jako první se naočkují zdravotníci

Pražské a také dvě brněnské fakultní nemocnice se připravují na první koronavirové vakcíny, které do Česka dorazí o víkendu. Zdravotníci v těchto chvílích plánují rozvrh očkování a zároveň připravují mrazicí boxy na uchování vakcíny. Jeden mrazák váží 400 kilogramů a stojí přes čtvrt milionu korun.

reklama

„Každý mrazák má mezi 500 až 700 litry a jedna krabice má velikost 29 x 29 x 4 centimetry, takže jsme schopni pojmout statisíce dávek,“ vysvětlil Ondřej Ludka, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. „Vakcíny se musí skladovat při minus sedmdesáti až minus osmdesáti stupních. Jejich teplotu pohlídají nejenom čidla na mrazáku, ale 24 hodin denně taky počítač.“

Technika zdravotnický personál na případné výkyvy teploty upozorní. „Pokud teplota nesplní požadovaná kritéria, objeví se červený kříž a ozve se hlášení lidským hlasem,“ přiblížila Miroslava Beňovská, primářka Oddělení klinické biochemie brněnské nemocnice.

Mezi prvními se proočkuje personál obou brněnských fakultních nemocnic. Od ledna by se pak měla vakcína dostat k nejohroženější skupině – k seniorům a nemocným. „Za měsíc je plánováno zhruba 40 tisíc dávek pro občany Brna a Jihomoravského kraje,“ řekl CNN Prima NEWS náměstek Ludka. Do očkování se postupně zapojí i lékaři v dalších krajských a městských nemocnicích. V největší očkovací centrum na Moravě se pak pravděpodobně promění zatím nevyužitý záložní špitál na brněnském výstavišti.

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský věří, že vakcinace v Česku proběhne v pořádku. „Očkování považuji za triumf medicíny,“ sdělil s tím, že odpor vůči koronavirové vakcíně v některých částech společnosti nechápe.

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama