reklama

Prahu jen Češi neuživí. Cestovní ruch už letos ztráty nedožene, říká Herget

Cestovní ruch v Česku byl kvůli opatřením v rámci pandemie koronaviru jedním z nejvíce postižených segmentů ekonomiky a hrozí mu ztráta 92 tisíc pracovních míst. Kde chybí nejvíce turistů ze zahraničí? A kde letos Češi tráví dovolenou? Na to odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel společnosti CzechTourism Jan Herget.

reklama

Za normální situace tvoří cestovní ruch významnou část české ekonomiky a zaměstnává čtvrt milionu lidí. Do veřejných rozpočtů přinese ročně přes 120 miliard korun. Opatření spojená s koronavirem jej ale silně postihla. Nejvíce se to projevuje v místech, na která jezdí zahraniční turisté – tedy především v hlavním městě. Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba přijde město o 80 miliard korun. Mezi další postižené oblasti patří lázeňská města, Jihočeský a Jihomoravský kraj.

K tématu

„Nejhůře je na tom Praha, která má nejvíce postelí v České republice. Někteří Češi letos do Prahy přijedou, ale to nestačí. Nejvíce potřebujeme návštěvníky ze sousedních zemí, kteří jezdí nejen do Prahy, ale i do okolních měst. Do hlavního města si to loni namířilo sedm milionů turistů. Také v Karlovarském kraji byli zvyklí na příliv zahraničních samoplátců,“ poznamenal Herget v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle Českého statistického úřadu se za letošní první čtvrtletí celkový počet hostů v ubytovacích zařízeních u nás v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 22 procent. Zahraničních turistů ubyla čtvrtina, domácích pětina.

Podle agentury CzechTourism je viditelná ztráta návštěvnosti turistů z Číny, Jižní Koreje, Francie, Itálie a USA, kde se meziroční pokles pohyboval mezi 40 až 60 procenty.

Češi jezdí po památkách nebo na wellnes

Zájem o letní dovolenou nebo výlet v České republice má 93 procent lidí. Nejvíce lidé míří do Jihočeského kraje. Nejméně pak do Prahy. Naopak zájem o zahraniční dovolenou v letošním roce mírně klesl a mimo Česko vycestovalo v červenci 30 procent lidí.

„Letos zajímá Čechy nejvíce wellnes nebo návštěva památek. Mnozí mají také rádi aktivní dovolenou nebo zážitkovou turistiku. Jezdí do přírody, do hor. Masivní městská turistika aktuálně nehrozí,“ uzavřel Herget pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl jedním z těch nejlepších, prohlásil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A to i přesto, že je kritikem velké části vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ale nikdy nekritizoval ministra přímo, ale spíš lidi kolem něj a PR, které měl. To, že resort nově povede epidemiolog a bývalý náměstek na zdravotnictví Roman Prymula, bere jako logickou věc, protože pandemii v podstatě řídil od počátku. Navíc dodal, že na COVID-19 si stejně za půl roku nikdo nevzpomene.

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

V Bečvě uhynuly tuny ryb. Nevstupujte do řeky, radí lidem v Přerově, voda je otrávená
Další články
reklama
reklama