Prahu jen Češi neuživí. Cestovní ruch už letos ztráty nedožene, říká Herget

Cestovní ruch v Česku byl kvůli opatřením v rámci pandemie koronaviru jedním z nejvíce postižených segmentů ekonomiky a hrozí mu ztráta 92 tisíc pracovních míst. Kde chybí nejvíce turistů ze zahraničí? A kde letos Češi tráví dovolenou? Na to odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel společnosti CzechTourism Jan Herget.

Za normální situace tvoří cestovní ruch významnou část české ekonomiky a zaměstnává čtvrt milionu lidí. Do veřejných rozpočtů přinese ročně přes 120 miliard korun. Opatření spojená s koronavirem jej ale silně postihla. Nejvíce se to projevuje v místech, na která jezdí zahraniční turisté – tedy především v hlavním městě. Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba přijde město o 80 miliard korun. Mezi další postižené oblasti patří lázeňská města, Jihočeský a Jihomoravský kraj.

„Nejhůře je na tom Praha, která má nejvíce postelí v České republice. Někteří Češi letos do Prahy přijedou, ale to nestačí. Nejvíce potřebujeme návštěvníky ze sousedních zemí, kteří jezdí nejen do Prahy, ale i do okolních měst. Do hlavního města si to loni namířilo sedm milionů turistů. Také v Karlovarském kraji byli zvyklí na příliv zahraničních samoplátců,“ poznamenal Herget v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle Českého statistického úřadu se za letošní první čtvrtletí celkový počet hostů v ubytovacích zařízeních u nás v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 22 procent. Zahraničních turistů ubyla čtvrtina, domácích pětina.

Podle agentury CzechTourism je viditelná ztráta návštěvnosti turistů z Číny, Jižní Koreje, Francie, Itálie a USA, kde se meziroční pokles pohyboval mezi 40 až 60 procenty.

Češi jezdí po památkách nebo na wellnes

Zájem o letní dovolenou nebo výlet v České republice má 93 procent lidí. Nejvíce lidé míří do Jihočeského kraje. Nejméně pak do Prahy. Naopak zájem o zahraniční dovolenou v letošním roce mírně klesl a mimo Česko vycestovalo v červenci 30 procent lidí.

„Letos zajímá Čechy nejvíce wellnes nebo návštěva památek. Mnozí mají také rádi aktivní dovolenou nebo zážitkovou turistiku. Jezdí do přírody, do hor. Masivní městská turistika aktuálně nehrozí,“ uzavřel Herget pro CNN Prima NEWS.

Tagy: