reklama

Prahu jen Češi neuživí. Cestovní ruch už letos ztráty nedožene, říká Herget

Cestovní ruch v Česku byl kvůli opatřením v rámci pandemie koronaviru jedním z nejvíce postižených segmentů ekonomiky a hrozí mu ztráta 92 tisíc pracovních míst. Kde chybí nejvíce turistů ze zahraničí? A kde letos Češi tráví dovolenou? Na to odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel společnosti CzechTourism Jan Herget.

reklama

Za normální situace tvoří cestovní ruch významnou část české ekonomiky a zaměstnává čtvrt milionu lidí. Do veřejných rozpočtů přinese ročně přes 120 miliard korun. Opatření spojená s koronavirem jej ale silně postihla. Nejvíce se to projevuje v místech, na která jezdí zahraniční turisté – tedy především v hlavním městě. Podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba přijde město o 80 miliard korun. Mezi další postižené oblasti patří lázeňská města, Jihočeský a Jihomoravský kraj.

„Nejhůře je na tom Praha, která má nejvíce postelí v České republice. Někteří Češi letos do Prahy přijedou, ale to nestačí. Nejvíce potřebujeme návštěvníky ze sousedních zemí, kteří jezdí nejen do Prahy, ale i do okolních měst. Do hlavního města si to loni namířilo sedm milionů turistů. Také v Karlovarském kraji byli zvyklí na příliv zahraničních samoplátců,“ poznamenal Herget v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle Českého statistického úřadu se za letošní první čtvrtletí celkový počet hostů v ubytovacích zařízeních u nás v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 22 procent. Zahraničních turistů ubyla čtvrtina, domácích pětina.

Podle agentury CzechTourism je viditelná ztráta návštěvnosti turistů z Číny, Jižní Koreje, Francie, Itálie a USA, kde se meziroční pokles pohyboval mezi 40 až 60 procenty.

Češi jezdí po památkách nebo na wellnes

Zájem o letní dovolenou nebo výlet v České republice má 93 procent lidí. Nejvíce lidé míří do Jihočeského kraje. Nejméně pak do Prahy. Naopak zájem o zahraniční dovolenou v letošním roce mírně klesl a mimo Česko vycestovalo v červenci 30 procent lidí.

„Letos zajímá Čechy nejvíce wellnes nebo návštěva památek. Mnozí mají také rádi aktivní dovolenou nebo zážitkovou turistiku. Jezdí do přírody, do hor. Masivní městská turistika aktuálně nehrozí,“ uzavřel Herget pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama