CNN Prima News památky

památky

Výpis příspěvků ke štítku „památky“

Vysněná dovolená kdekoli na Zemi: Za spokojenost v Exclusive Tours ručí osobně

Vysněná dovolená může mít celou řadu podob. Zatímco pro někoho ideál odpočinku znamená vystavování se slunci na vyhřáté pláži, jiný raději prožívá dobrodružství v divoké přírodě nebo hledá tajemství dávné historie mezi památkami. A jsou tací, kteří touží úplně po všech zážitcích, které dovolená dokáže nabídnout. A právě nejnáročnějším cestovatelům umějí pomoci profesionálové v Exclusive Tours. Tamní travel designéři nejen že vědí, kde se dá zažít nezapomenutelná dovolená. Tihle lidé mají v popisu práce vše, co k ní patří, vyzkoušet na vlastní kůži. A tak se za absolutní spokojenost cestovatelů všech věkových kategorií i tužeb mohou osobně zaručit.

Zapojte se do soutěže a poznejte vánoční Prahu díky Prague Visitor Pass

Jedinečné umění, architektura přetrvávající po staletí i mimořádně bohatá historie, to všechno lze objevovat v Praze. Důvodů k její návštěvě je ovšem celá řada a jak potvrzují návštěvníci ze všech koutů planety, naše hlavní město patří k nejkrásnějším světovým metropolím. Kdo ji chce skutečně poznat, měl by si na její návštěvu vyhradit dostatek času, ideálně i několik dní. A právě při takové příležitosti je vhodným pomocníkem turistická karta Prague Visitor Pass, o kterou mimochodem právě teď soutěžíme. Kdo ji chce získat, má šanci, pokud správně zodpoví otázku níže.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Tradice stavby a plavby vorů je na seznamu UNESCO. Nominovalo ji i Česko

Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od čtvrtka zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Informovalo o tom ministerstvo kultury. Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem Timber rafting společně připravilo šest evropských států, kromě Česka ještě Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko, které přípravy koordinovalo.

Rozstřílené polské zámky u českých hranic. Jako by II. světová ještě neskončila

Fasády zámků jsou tam pořád zjizvené dírami po ruských a německých kulkách anebo dělostřelecké munici. V jižním Polsku jako by ještě neskončila druhá světová válka, její stopy jsou patrné už kousek za česko-polskou hranicí. „Je to smutné, ještě jsme neopravili, co bylo zničeno v roce 1945, a u sousedů na Ukrajině už Rusové opět ničí celá města,“ stýská si starousedlík Gerhard Wieder u ruin zámku v polské obci Tworków. Kilometr od českých hranic.

Nevíme, jestli přežijeme. Italští podnikatelé si zoufají, neočkovaní jim nadávají

Římští podnikatelé zažívají krušné chvíle. Kvůli šíření varianty omikron tamější vláda vrátila na stůl sérii přísných opatření, která značně ovlivnila turistický ruch. Bez silvestrovských oslav začali zahraniční návštěvníci rušit své rezervace. Restauratéři stejně tak zaznamenali velký odliv domácích zákazníků. S neočkovanou klientelou, kterou nemohou obsloužit, se navíc dostali do konfliktu, svěřili se reportérovi CNN Prima NEWS.

Když se štěstí vejde do dlaně. Purpurové Česko oslavilo předčasně narozené děti

Oslavy 17. listopadu se v Česku spojují zejména se Dnem boje za svobodu a demokracii či Mezinárodním dnem studenstva. Mnozí však netuší, že jde i o oslavu radosti ze života. Řeč je o předčasně narozených dětech, kterých jen v Česku přijde na svět ročně až 8 500. Drobné ratolesti, které se mnohdy hrdým rodičům vejdou do dlaně, na jejich světový den lidé oslavují purpurovou barvou. A do ní se zahalily i mnohé české památky či významná místa.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Ničení německých hřbitovů v Sudetech aneb Jak radnice organizují barbarství

Vyvrátit i s kořeny, tak se samosprávy některých obcí v pohraničí pořád dívají na vyhnané německé obyvatele. A likvidují jejich hroby, což mimo jiné zapovídá i směrnice Úřadu vlády ČR. „Vzít buldozer a ničit, to je barbarství,“ říká Jindřich Machala ze spolku Lubavia, který rovy Němců naopak zachraňuje. Loni bylo zničeno třeba německé pohřebiště ve Starých Křečanech na Děčínsku, nyní hrozí zánik hřbitova v Chomýži na okraji Krnova.