reklama

Právník Wintr: Pokud se prezident Zeman nezotaví, může ho vyšachovat Senát s poslanci

Prezident republiky by za běžných okolností měl svolat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny a přijmout demisi staré vlády. V případě, že se Miloš Zeman nezotaví, může Senát podle Ústavy vyvolat řízení, na základě kterého by konstatoval prezidentovu neschopnost vykonávat funkci. Ve vysílání Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Jan Wintr.

reklama

Zeman byl v neděli v poledne převezen sanitkou do Ústřední vojenské nemocnice za doprovodu prezidentské kolony. Podle ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Prezident je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny. Převoz Zemana do nemocnice vyvolal otázky ohledně sestavování nové vlády, při kterém prezident hraje klíčovou roli.

„Prezident republiky by měl svolat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. V Ústavě je ale náhradní řešení, že pokud tak neučiní, sejde se dolní komora dle zákona 30. den od voleb. Akt, který prezident musí učinit, je přijmout demisi staré vlády, což se má stát po ustavující schůzi Sněmovny,“ řekl v Hlavních zprávách ústavní právník Jan Wintr.

Jinými slovy je potřeba, aby byl Zeman nejpozději za měsíc schopen jmenovat nového předsedu vlády, jinak tuto funkci převezme předseda dolní komory. Samotná povolební vyjednávání nicméně mohou bez problémů proběhnout i bez prezidenta.

„Jejich smyslem je hledat nějakou koaliční dohodu na vytvoření většinové vlády v Poslanecké sněmovně, čili ten čas před ustavující schůzí lze jistě využít k tomu, aby se vedla politická vyjednávání vyjednávání mezi různými stranami. Ty potom mohou po ustavující schůzi poměrně hladce dojít ke jmenování nového předsedy vlády i kabinetu – třeba podle už uzavřené koaliční dohody,“ pokračoval specialista na ústavní právo.

Situace ale může dojít až k tomu, že bude aktivován článek 66 Ústavy, v rámci jehož řízení by Senát mohl konstatovat neschopnost prezidenta vykonávat svou funkci. K tomu je potřeba i souhlas Poslanecké sněmovny.

„Řekl bych, že je úkolem všech státních orgánů, aby zajistily fungování země. Aby nejpozději za ten měsíc byl někdo schopen přijmout demisi vlády a jmenovat novou. Pokud se prezidentův stav nezlepší, tak je jen v pořádku, že se Senát připravuje k vyvolání řízení podle článku 66 naší Ústavy,“ řekl na závěr Wintr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama