reklama

Právník Wintr: Pokud se prezident Zeman nezotaví, může ho vyšachovat Senát s poslanci

Prezident republiky by za běžných okolností měl svolat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny a přijmout demisi staré vlády. V případě, že se Miloš Zeman nezotaví, může Senát podle Ústavy vyvolat řízení, na základě kterého by konstatoval prezidentovu neschopnost vykonávat funkci. Ve vysílání Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS to řekl ústavní právník Jan Wintr.

reklama

Zeman byl v neděli v poledne převezen sanitkou do Ústřední vojenské nemocnice za doprovodu prezidentské kolony. Podle ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Prezident je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny. Převoz Zemana do nemocnice vyvolal otázky ohledně sestavování nové vlády, při kterém prezident hraje klíčovou roli.

„Prezident republiky by měl svolat ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. V Ústavě je ale náhradní řešení, že pokud tak neučiní, sejde se dolní komora dle zákona 30. den od voleb. Akt, který prezident musí učinit, je přijmout demisi staré vlády, což se má stát po ustavující schůzi Sněmovny,“ řekl v Hlavních zprávách ústavní právník Jan Wintr.

Jinými slovy je potřeba, aby byl Zeman nejpozději za měsíc schopen jmenovat nového předsedu vlády, jinak tuto funkci převezme předseda dolní komory. Samotná povolební vyjednávání nicméně mohou bez problémů proběhnout i bez prezidenta.

„Jejich smyslem je hledat nějakou koaliční dohodu na vytvoření většinové vlády v Poslanecké sněmovně, čili ten čas před ustavující schůzí lze jistě využít k tomu, aby se vedla politická vyjednávání vyjednávání mezi různými stranami. Ty potom mohou po ustavující schůzi poměrně hladce dojít ke jmenování nového předsedy vlády i kabinetu – třeba podle už uzavřené koaliční dohody,“ pokračoval specialista na ústavní právo.

Situace ale může dojít až k tomu, že bude aktivován článek 66 Ústavy, v rámci jehož řízení by Senát mohl konstatovat neschopnost prezidenta vykonávat svou funkci. K tomu je potřeba i souhlas Poslanecké sněmovny.

„Řekl bych, že je úkolem všech státních orgánů, aby zajistily fungování země. Aby nejpozději za ten měsíc byl někdo schopen přijmout demisi vlády a jmenovat novou. Pokud se prezidentův stav nezlepší, tak je jen v pořádku, že se Senát připravuje k vyvolání řízení podle článku 66 naší Ústavy,“ řekl na závěr Wintr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama