reklama

Pekarová Adamová obhájila post šéfky TOP 09. Získala většinu hlasů, protikandidáta neměla

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku. Funkci prvního místopředsedy obhájil senátor Tomáš Czernin. Na místě je tedy asi 30 delegátů, ostatní sledovali přenos na internetu a hlasovali on-line.

reklama

Sněm zahájila česká hymna a hymna EU. Předsedkyně Pekarová Adamová v úvodu vyjádřila lítost nad tím, že se sněmu nemohou zúčastnit všichni přihlášení. Přítomno mělo být přes 180 delegátů. Hlasování o procedurách sněmu je zatím poměrně zdlouhavé a trvá několik minut.

Kandidaturu na předsedu nikdo jiný kromě Pekarové Adamové neohlásil. Nynější šéfka strany dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v koalici Spolu, tedy s ODS a KDU-ČSL, stala se předsedkyní Sněmovny. Jediným adeptem na funkci prvního místopředsedy byl zase senátor Tomáš Czernin, který tuto pozici zastává od posledního sněmu, kdy byl protikandidátem Pekarové Adamové. Funkci obhájil.

„Čeká nás velmi náročné období z důvodu, kolika krizím Česká republika aktuálně čelí a je nutní, abychom co nejrychleji měli vládu, která má podporu v Poslanecké sněmovně,“ řekla znovu zvolená předsedkyně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

Z vedení strany vypadl Otys

Místopředsedy TOP 09 se znovu stali poslanci Jan Jakob a Vlastimil Válek spolu se senátorem Herbertem Paverou. Novým místopředsedou byl zvolen Michal Kučera namísto Lukáše Otyse.

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová se stala předsedkyní Sněmovny. Šéfka strany v kandidátském projevu řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát.

Vyzvala k soudržnosti. Uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se zřemě ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Tagy:
TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vláda volby 2021

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama