Pravicovou TOP 09 čeká v sobotu volební sněm, na kterém zřejmě bez větších problémů obhájí předsednický post Markéta Pekarová Adamová. Dá se však očekávat, že proevropskou stranu čekají krušná léta, ve kterých bude muset obhájit svoji pozici na české politické scéně. Nebude to mít však vůbec jednoduché, jelikož z pěti stran, které se budou podílet na vládě, získala objektivně nejméně. Jednoho plnohodnotného ministra – Vlastimila Válka.
TOP 09, která jako součást koalice Spolu usedne v nové vládě, si na sobotním sněmu zvolí nové vedení. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která se minulý týden stala předsedkyní Sněmovny, funkci obhajuje. Předpokládá se, že nebude mít protikandidáta.
Přestože ji čeká zřejmě snadné obhájení nejvyššího stranického postu, musí se v příštích letech vypořádat s náročným úkolem, jak přesvědčit voliče o další relevantnosti TOP 09 na českém politickém kolbišti.
Pekarová sice jako předsedkyně Sněmovny aktuálně drží třetí nejvyšší ústavní funkci v zemi, nelze však povolební vyjednávání označit ze strany TOP 09 za úspěšné. Z pozice šéfky dolní komory Parlamentu nebude moct totiž příliš aktivně prosazovat volební program své strany.
Pouze nepopulární ministerstvo
Na to by musela strana mít vysoké pozice ve vládě, na než přitom nedokázala v nově vznikajícím kabinetu Petra Fialy (ODS) dosáhnout. TOP 09 získala pouze jediné plnohodnotné ministerstvo a přitom právě to neproblémovější. Vlastimil Válek usedne na post ministra zdravotnictví, a to v době, kdy epidemie nemoci COVID-19 nabírá znovu na síle.
Dá se předpokládat, že způsoby řešení pandemie, ke kterým bude muset Válek přistoupit, budou vždy u velké části české veřejnosti velmi nepopulární. Zuby si na covidu vylámalo již několik ministrů od Adama Vojtěcha, Romana Prymuly a Jana Blatného až po Petra Arenbergera.
Druhou pozici ve vládě bude zastávat dlouholetá, ale spíše méně výrazná politička strany Helena Langšádlová, která usedne do křesla ministryně pro vědu a výzkum. Nejedná se však o tradiční ministerstvo, jak si pamatujeme z doby, kdy obdobný post zastával lidovec Pavel Bělobrádek.
Strana přitom ve volbách zaznamenala v rámci koalice Spolu úspěch, kdy do poslaneckých lavic usedlo hned 14 jejich poslanců, což je o 10 více, než jich získali například Piráti, kteří přitom vyjednali více důležitějších vládních pozic. Budou sedět ve vedení ministerstva pro místní rozvoj společně s oblastí digitalizace, ve vedení Legislativní rady vlády a v neposlední řadě v čele resortu zahraničí.
Nespokojenost ve straně
Také část TOP 09 je s obsazením vlády nespokojená a v zákulisí dokonce padají slova jako „debakl“. Nejde ani tak o jména, jako o to, které posty strana získala. Na druhou stranu má údajně předjednané dobré zastoupení v poslaneckých výborech.
Deziluze panuje i nad tím, že strana dostala resort zdravotnictví. Politici si totiž moc dobře uvědomují, že se jedná o velmi nepopulární post, který v současné koronavirové krizi těžko může přinést nějaké plusové body. Navíc to vypadá, že první, co nový ministr Vlastimil Válek ve své funkci ohlásí, bude lockdown, čímž si rozhodně sympatie občanů nezíská.
„Bude to smrtící. Převezmeme všechno v krachu a bude to hlavně o přežití české ekonomiky. Musíme se připravit na to, že si vyrobíme nepřátele,“ komentoval situaci pro CNN Prima NEWS jeden ze členů strany.
Pekarová se však o budoucnost strany nebojí, jak již řekla v předvolebním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Myslím si, že strana má své místo na politickém kolbišti. Průzkumy ukazují, že se stabilizujeme, i když odchází velmi výrazné osobnosti do ústraní. Námi to ale příliš neotřáslo, některé průzkumy nám dávají i 7,5 procenta. Spojení je teď klíčové, abychom byli schopní změnit vládnutí v této zemi, abychom do politiky vrátili slušnost, věcnost a obsah, což dnes chybí,“ říkala.
„Bude to těžké volební období, nečeká nás vůbec nic lehkého právě kvůli dluhům, které tady jsou nasekané. Jsem přesvědčená, že také v následujících volbách bychom měli spolupracovat. V senátních a krajských volbách v minulém roce se to ukázalo jako dobrá cesta,“ doplnila předsedkyně strany.
Stranu však nečeká lehké volební období jen kvůli ne příliš dobře vyjednanému postavení ve vznikající vládě. Vedení strany opustily výrazné osobnosti strany jako Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek či Jiří Pospíšil. Do ústraní musel po svém skandálu odejít také donedávna ještě velmi populární Dominik Feri.
Zůstává tedy otázkou, zda Válek na ministerstvu zdravotnictví, Langšádlová na vědě a Pekarová v čele Sněmovny dokáží přesvědčit dlouhodobě voliče TOP 09 k další podpoře strany, pokud nebudou během vládního rozhodování tolik vidět.