PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru uvedl, že testování se bude týkat okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testovat se podle něj bude asi 165 000 žáků.

„Konvoj ministerstva školství s antigenními testy je již na cestě. Základní a střední školy v osmi okresech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu, je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech,“ uvedl Plaga.

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 nakažených, počet aktivních případů přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

„Situace se postupně zhoršuje. Je zásadní, aby školy nebyly zavřené. V okresech, kde incidence překročí 300 případů na 100 tisíc obyvatel, bude ve školách plošné testování, a to 1. a 8. listopadu. Shoda panuje mezi ministerstvem školství a zdravotnictví,“ řekl Hamáček během pondělního brífinku po jednání Ústředního krizového štábu.

Naznačil, že situace by se mohla týkat především okresů Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V nich je totiž epidemická situace nejhorší.

Okresy s více než 300 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů:

 • Ostrava-město (414,41)
 • České Budějovice (412)
 • Prostějov (374,18)
 • Brno-venkov (345,78)
 • Prachatice (338,72)
 • Opava (323,14)
 • Šumperk (305,08)
 • Karviná (303,57)

Okresy pod hranicí 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů:

 • Olomouc (297,74)
 • Brno-město (295,5)
 • Plzeň-město (272,02)
 • Praha-východ (269,93)
 • Frýdek-Místek (269,35)
 • Nový Jíčín (266,19)
 • Kolín (262,11)
 • Praha-západ (257,41)
 • Český Krumlov (254,4)

Okresy s nejméně nakaženými na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů:

 • Sokolov (22,86)
 • Náchod (36,53)
 • Cheb (38,28)
 • Děčín (49,05)
 • Rakovník (53,82)

Kompletní mapu okresů a podrobnější informace o epidemické situaci najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Registr vozidel má poruchu při generování dokumentů. Ve středu už plně fungovat nebude
Doprava

Registr vozidel má poruchu při generování dokumentů. Ve středu už plně fungovat nebude

Registr silničních vozidel se ve středu potýká s technickými problémy. Neumožňuje generování a tisk dokumentů. Systém tak na úřadech umožňuje požádat o registraci zápisů a změn do registru, ale bez vydání dokladů. Plné zprovoznění systému se očekává ve čtvrtek. Informovalo o tom na Twitteru ministerstvo dopravy. Některé úřady v zemi proto registr po celý dnešek nepoužívají.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:16

I malá jaderná válka by vyvolala globální hladomor, varují vědci. Kde by lidé trpěli nejméně?

10:47

Z Ruska od začátku invaze odešly tisíce Židů, obávají se perzekuce

10:02

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a raněné po ruském ostřelování a náletech

09:26

Ruské jednotky se snaží útočit na východě i jihu Ukrajiny

Zkáza Slunečních lázní v Jablonci. Historickou výletní restauraci zdevastoval požár

V Jablonci nad Nisou ve středu ráno shořela výletní restaurace Sluneční lázně přímo na břehu tamní přehrady Mšeno. Historický objekt, který se skládal z několika dřevěných stánků, vzplanul krátce před pátou hodinou a oheň ho zcela zničil. Stavby z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda je zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.

Podvodníci se snaží zneužít příspěvek na děti. Na co by si lidé měli dát pozor?

Jakmile se objevila možnost žádat o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, podvodníci okamžitě vyrazili do útoku. Česká bankovní asociace ohlásila první úspěšné pokusy o vylákání přístupových hesel k internetovému bankovnictví. O příspěvek je přitom možné žádat teprve od pondělí. Vláda se již problémem zabývá. Experti vyzývají všechny občany k maximální obezřetnosti.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Ta inflace je moc vysoká, končíš. Jak turecký prezident Erdogan bojuje proti zdražování

Tuzemští ekonomové se často přou, zda máme v České republice inflaci poptávkovou, nebo nabídkovou, respektive dovezenou. Shoda ale může panovat přinejmenším v tom, že zde nemáme inflaci tureckou. Ta se totiž poslední dobou vyznačuje vysokou mírou nespolehlivosti. Navíc je prakticky jisté, že oficiální statistiky tempo růstu cenové hladiny v Turecku výrazně podhodnocují. Dokonce jí padlo za oběť několik šéfů centrální banky či tureckého statistického úřadu. Proč se to děje a kdo z toho má prospěch?

Živě
ON-LINE: Záměrně jsme lidi nevarovali před ruskou invazí, řekl Zelenskyj a vysvětlil proč

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Na východě země se potýkají s několika problémy. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě, když se jí pomocí leteckých úderů a dělostřelectva podařilo zničit několik ruských cílů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho administrativa záměrně před vypuknutím ruské invaze nevarovala své občany, i když o ní dopředu věděla.

Domácí zpravodajství

Hádka o manželství pro všechny. Sníží počet sebevražd, tvrdí Richterová. Hraba ji zpražil

Poslanci z vládní koalice bez lidovců, ale zato s podporou hnutí ANO volají po uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti) je statisticky dokázané, že v zemích, které stejnopohlavní sňatky zavedly, významně klesl počet sebevražd. Senátor Zdeněk Hraba ale takové tvrzení odmítá jako mylné. Jednou věcí je podle něj narovnání práv stejnopohlavních párů a druhou pojem manželství, který by měl zůstat vyčleněn pro svazek muže a ženy.