reklama

Přehledně: Platí nová koronavirová opatření. Kde všude musíte mít roušku?

Kvůli stále stoupajícímu počtu nakažených koronavirem platí od pondělí v Česku nová hygienická opatření, omezena je kapacita hromadných akcí. V Praze navíc začíná povinné nošení roušek ve všech zdravotnických zařízeních.

reklama

V celém Česku od pondělí platí přísnější omezení maximálního počtu účastníků vnitřních hromadných akcí. Z dosavadních 1000 lidí se limit snižuje na polovinu. Omezení na maximálně 500 účastníků se týká veřejných i soukromých akcí konaných převážně ve vnitřních prostorách budov, ať jsou to akce kulturní, společenské či sportovní.

Na vnitřních akcích bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Už od sobotní půlnoci platí povinnost nosit roušky při vnitřních hromadných akcích nad 100 osob včetně nočních klubů, pohřbů i svateb.

K tématu

„Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ministra se opatření vztahuje i na noční kluby. Připomněl případ, kdy s jedním večerem v pražském klubu souvisí už přes 100 nakažených. „Opatření se netýká obchodů nebo restaurací, ale sportovních a kulturních akcí,“ dodal Vojtěch.

Účinnost přijatých opatření se podle něj bude vyhodnocovat, zřejmě po dvou týdnech. Tento týden bude také připravený třístupňový systém, který bude doporučovat hygienikům, jaká opatření přijmout při zhoršené epidemické situaci. Takzvaný semafor představí ministr Vojtěch v pondělí.

Omezení v regionech

Kromě celostátních opatření proti šíření nového koronaviru jsou v některých regionech ještě další omezení. V hlavním městě platí ode dneška povinnost zakrytí úst a nosu ve všech zdravotnických zařízeních, tedy například i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích. Kromě toho město zřídí odběrové místo v centru a nabídne bydlení lidem, kterým bude nařízena karanténa a kteří ji z objektivních důvodů nebudou moci strávit doma.

Povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren mají už od pátku lidé v Libereckém a Ústeckém kraji. Na Jihlavsku platí od 14. července povinnost nošení roušek a zvýšené dezinfekce především ve vnitřních veřejných prostorách, v městské hromadné dopravě a ve zdravotnických zařízeních.

Švédsko je bezpečné

Zaktualizovaný je od pondělí i semafor evropských zemí. Švédsko se nově řadí mezi země s nízkým rizikem nákazy onemocněním COVID-19. Občané přijíždějící z této země do ČR se tak už nemusí prokazovat negativním testem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama