reklama

Hamáček s Černochovou kritizují Vojtěcha za chytrou karanténu. Nefunguje, řekli v Partii

Systém Chytrá karanténa nefunguje, shodli se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Její provozování by se mělo vrátit pod ministerstvo obrany, dodali.

reklama

„Dokud byla chytrá karanténa pod ministerstvem obrany, tak to fungovalo. Ale ve chvíli, kdy se posunula pod ministerstvo zdravotnictví, tak fungovat přestala. Hygiena ani nevyužívá data, která má,“ řekla v Partii Jana Černochová. „Vzácně souhlasím,“ reagoval ministr Hamáček. Terezie Tománková se proto svých hostů ptala, kdo za to může.

„Chyba je to těch, co ji mají na starosti. V situaci, kdy jsme z chytré karantény po nouzovém stavu vypnuli armádu a vojáky vrátili do kasáren, předání agendy na ministerstvo zdravotnictví asi nezafungovalo. Pojďme to vrátit vojákům,“ řekl Hamáček. Že by bylo dobré vrátit chytrou karanténu pod ministerstvo obrany, si myslí i Jana Černochová.

O reakci na slova, která v Partii zazněla, požádala redakce CNN Prima NEWS ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). „Armáda je připravená, v pondělí se tím budeme zabývat na vládě,“ odpověděl ministr Metnar.

Oba politici v Partii řešili i možnost dalšího nouzového stavu. Hamáček řekl, že aby byl vyhlášen, musela by epidemie začít řádit plošně v rozměrech jako na jaře. „To nenastalo,“ dodal s tím, že nouzový stav vyhlašovat nechce.

K tématu

Ministr vnitra je také přesvědčený, že by stát zvládl financovat testování zdarma. „Pokud by to pomohlo – ale počkal bych, jak se to vyvine v Německu, abychom se dostali na 30 tisíc testů denně, přijde mi to smysluplné.“ Podle Černochové je třeba alespoň zkrátit lhůtu, kterou lidé čekají, než znají výsledky testů. „Vyzývám pana ministra zdravotnictví i premiéra, aby se testovalo a aby byly testy pokud možno vyhodnoceny ne do 48 hodin, ale do 24 hodin a v některých případech do 12. Jen to zamezí šíření nákazy,“ vysvětlila Černochová.

Hamáček přišel do studia v roušce

Terezie Tománková debatu stočila i k nedávné Hamáčkově výzvě, aby lidé nosili roušky ve vnitřních prostorech. „Považujete dosavadní opatření za nedostatečná?“ zeptala se. „Nepovažuji, ale pokud lidé chtějí pomoci zabránit návratu do jarních čísel, tak si roušky nasadí. Venku to nemá smysl, ale v uzavřených prostorách ano,“ řekl ministr, který sám do studia CNN Prima NEWS přišel v roušce.

Proti Hamáčkově výroku se v uplynulém týdnu ohradili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO). „Pana premiéra bych upozornil, že kdybych se nemontoval do kompetencí ministerstva zdravotnictví, premiér by nemohl chodit a říkat, jak jsme situaci zvládli,“ reagoval v Partii Hamáček. Situaci podle něj ale Adam Vojtěch zvládá.

Nosit roušky v uzavřených prostorech dává smysl i Janě Černochové. „Babišův výrok vůči významnému členovi jeho vlády mě zarazil a překvapil, byl nepatřičný. Zřejmě už začala volební kampaň,“ dodala.

Co se týče dalších možných opatření, podle Hamáčka by mělo být jasné, s čím mohou lidé počítat. „Očekávám, že v pondělí Adam Vojtěch představí nějaký český semafor, aby bylo jasné, co se stane, když se situace zhorší. Teď netušíme, s čím hygiena nebo ministerstvo přijde. Ale mělo by být jasně řečeno, pokud bude nárůst, co přijde,“ řekl.

O tom, že ministr Vojtěch představí semafor pro jednotlivé kraje v Česku, informovala redakce CNN Prima NEWS v uplynulém týdnu jako první.

K tématu

„Chceme příští týden představit určitý systém stupňů pohotovosti. To je to, co nám ještě chybí. Některé státy tento systém mají, třeba Nový Zéland ho teď připravuje a chce ho prezentovat i Rakousko,“ řekl ve středu Adam Vojtěch pro CNN Prima NEWS. „To znamená určitý semafor. Podle míry rizika by na to byla navázána skutečně jasná opatření, třeba v nemocnicích, ale i protiepidemická opatření, například omezování hromadných akcí,“ dodal Vojtěch.

Tagy: Jan Hamáček CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové chytrá karanténa Jana Černochová

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama