PŘEHLEDNĚ: Škatulata, hejbejte se. Jak volní Češi v NHL hromadně převlékali dres

Tři, dva, jedna a start. Ve středu v 18 hodin středoevropského času se v NHL otevřel trh s volnými hráči. Hokejisté z nejlepší ligy světa nacházejí nové domovy a tato operace se týká i mnoha českých hvězd.

Šrumec po draftu lehce utichl, ale krátce po něm přišla jiná velmi atraktivní součást mimosezonního období.

Ti hokejisté, kterým skončila smlouva, netrpělivě vyhlíželi datum 13. července. Rozdělili se na dvě skupiny. Nechráněné volné hráče – v zámoří označované jako UFA – a chráněné volné hráče známé pod zkratkou RFA. Obě party mohou podepsat kontrakt s kterýmkoliv jiným klubem, jen ta druhá musí počítat s tím, že původní zaměstnavatel má právo s novým týmem vyjednávat kompenzaci.

Palát do New Jersey

Vedení Tampy Bay Lightning divoce rozdávalo nové smlouvy a prostor pod platovým stropem stanoveným na 81,5 milionu dolarů se ztenčoval. Nezbylo už proto místo na jednoho z nejlepších hráčů uplynulého play-off. Ondřej Palát táhnul „blesky“ 21 body k získání třetího Stanley Cupu v řadě, potvrdil, že jakmile přijde klíčová fáze sezony, daří se mu náramně.

Hon za pohárem skončil neúspěchem ve finále a jen o pár týdnů později se jako hráč bez smlouvy poprvé v NHL kariéře stěhoval. Poctivý pracant se ocitl na nákupním seznamu New Jersey Devils, od kterých dostal lukrativní pětiletý kontrakt na 30 milionů dolarů, což se v přepočtu rovná zhruba 730 milionům korun. Jeho pouto s Tampou vytvořené draftem v roce 2011 po dlouhé době končí.

Zacha za Pastrňákem

Změnu týmu premiérově okusí i Pavel Zacha, který opouští právě Devils. Celková šestka draftu z roku 2015 v New Jersey velkou část svého angažmá nenaplňovala svůj potenciál takovým způsobem, jakým si organizace představovala. Proto teď po konci kontraktu zamířil rodák z Brna jako chráněný hráč výměnou za finského forvarda Erika Haulu do Bostonu, kde si musí vyjednat novou smlouvu. Pokud dojde k podpisu, bude Zacha zřejmě spoluhráčem Davida Pastrňáka. Zřejmě, protože i „Pasta“ v těchto dnech řeší svoji budoucnost.

Rutta tučňákem

Česká klika v Tampě se rozpadla kompletně. Nejen Palát, ale také další dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Jan Rutta mizí z Floridy pryč. Jako UFA se na tři roky upsal Pittsburghu Penguins. Za tuto dobu dostane 8,25 milionu dolarů. To na sezonu dělá 2,75 milionu, čímž zdvojnásobí odměnu, kterou dostával u Lightning. Na rozdíl od Paláta a Zachy už ví, jaké je to v kanadsko-americké lize měnit působiště. Dříve totiž hrával za Chicago Blackhawks.

Kubalík hráčem Detroitu

A s chicagským týmem souvisí i další přesun týkající se České republiky. Po třech letech opouští Blackhawks Dominik Kubalík. Coby nechráněný volný hráč podepsal dvouletý kontrakt na pět milionů dolarů s Detroitem. Zatímco v Tampě tuzemsko vyklidilo pozice, u Red Wings se česká partička rozrůstá. Plzeňský odchovanec se potká minimálně se dvěma krajany, a to Jakubem Vránou a Filipem Hronkem. Jiný Filip – Zadina – zatím čeká, co s ním jakožto chráněným volným hráčem bude.

Rittich dál cestovatelem

Ještě loni začátkem dubna působil v Calgary Flames, kde zažil několik relativně úspěšných let. Od té chvíle si brankář David Rittich musí připadat trochu jako cestovní zavazadlo. Vydal se do Toronta, minulou sezonu strávil v Nashvillu a nyní jako nechráněný volný hráč podepsal skromnější smlouvu na 900 000 dolarů ročně ve Winnipegu Jets, kde doplní americkou jedničku Connora Hellebuycka.

Kaše u hurikánů

Pestrou kolekci dresů posbíral za krátkou dobu i útočník Ondřej Kaše. V roce 2014 byl draftovaný Anaheimem Ducks a v této organizaci strávil necelé čtyři sezony. Před dvěma lety se upsal Bostonu Bruins, minulý ročník patřil Torontu Maple Leafs a teď se z Kanady vrací do Spojených států. Měl dostat nabídku i od Leafs, ale rozhodl se pro Carolinu Hurricanes. Roční kontrakt mu vynese 1,5 milionu dolarů.

Šustr opouští Ducks

Dalším českým hráčem, který v NHL mění působiště, je obr Andrej Šustr. Anaheim vyměnil 31letý obránce za Minnesotu Wild, s níž podškrábnul dvoucestnou smlouvu. To znamená, že v případě pobytu v prvním týmu bude brát 750 tisíc dolarů. Pokud by hrál na farmě v AHL, měl by příjem nižší – 400 tisíc dolarů.

Tagy:
NHL Dominik Kubalík hokej sport New Jersey Devils Detroit Red Wings Ondřej Palát Tampa Bay Lightning Jan Rutta David Rittich Pavel Zacha Andrej Šustr Boston Bruins přestupy volní hráči