PŘEHLEDNĚ: Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu netáhne. Experti radí, kdy na ni vyrazit

Jít na čtvrtou dávku očkování proti covidu teď, nebo až na podzim? A je lepší počkat na upravenou verzi vakcíny? Tyto otázky si v současné době pokládá mnoho Čechů. Přinášíme přehledné informace týkající se posilující dávky očkování proti koronaviru.

Čtvrtou dávku vakcíny proti nemoci COVID-19 si lidé v Česku mohou nechat aplikovat od 18. července 2022. A to všichni starší 18 let. Ministerstvo zdravotnictví možnost spustilo po vzoru ostatních států i na základně zhoršující se epidemiologické situace.

„Očkování. Očkování. Očkování. Nic jiného vás před vážným průběhem COVID-19 neochrání. Potvrzují to data z předchozích vln i vědecké studie. Nepodléhejte nesmyslům šířených maily či na sociálních sítích. Je zbytečné riskovat zdraví pro nějakého proruského trolla rozsévajícího nešvar,“ vyzývá opakovaně na sociálních sítích ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Očkovat se teď, nebo až na podzim?

Podle ministerstva zdravotnictví by se v současné době měli očkovat především lidé 60+ a ti, kteří mají zdravotní problémy. „Apeluji zejména na seniory či pacienty s poruchami imunity, aby neotáleli a očkovali se,“ zdůraznil Válek na Twitteru.

„Tito lidé by to neměli nijak zvlášť odkládat, vyloženě jim to doporučujeme. Teď vrcholila jedna vlna, která pomalu klesá, ale lze očekávat, že někdy během září bude další vlna covidu,“ vysvětlil CNN Prima NEWS mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Souhlasí i epidemiolog Roman Prymula. „Nejsilnější přidaná hodnota čtvrté dávky je v současné době pro starší skupinu, protože ta je nejvíce ohrožená hospitalizací nebo těžkým průběhem. Tito lidé by měli jít na očkování v co nejkratší době, aby se vešli ještě do rozmezí osm měsíců od uplynulé dávky,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS.

Mladší lidé až v září

Mladší a zdraví lidé podle expertů mohou se čtvrtou dávkou klidně počkat až na září. „Je to na každém, ale generace, která není 60+ a nemá zdravotní problémy, se může nechat naočkovat až v průběhu září před vlnou, která bude kulminovat až někdy v říjnu, v listopadu,“ popsal Jakob. Podle Prymuly by si mladší lidé měli nechat aplikovat čtvrtou dávku nejpozději koncem září.

Viroložka Hana Zelená doporučuje s očkováním určitě počkat až na podzimní měsíce. „Teď není úplně vhodný čas na druhou posilující dávku. Bylo by to lepší až před tím, než ta velká vlna nastane,“ řekla na začátku srpna.

Ministerstvo tak čeká, že Češi budou mít na podzim o vakcinaci mnohem vyšší zájem. „Očekáváme, že pro dávku si na podzim přijde přibližně dva a půl milionu osob,“ odhadl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Je lepší počkat na upravenou vakcínu?

Na upravenou vakcínu podle ministerstva lidé čekat spíše nemají. Není totiž jasné, kdy do Česka dorazí. „Měla by být někdy v září, možná v říjnu, ale zatím není jisté, jak přesně bude povolena a jak přesně bude do jednotlivých evropských zemí distribuována,“ přiznal mluvčí ministerstva.

„Když se člověk rozhodne očkovat, není chybou, že se rozhodl pro původní vakcínu. Ale není vyloučeno, že už v průběhu září nebo října budou ty upravené. To teď ještě nikdo úplně přesně bohužel neví,“ podotkl. Podle Prymuly by byla upravená vakcína pro lidi výhodou. Souhlasí ale s tím, že čekat na ni nemají. „Mám obavu, že upgradovaná vakcína bude později,“ řekl.

Někteří odborníci ale tvrdí, že lidé mají na novou generaci vakcín počkat. Ta současná podle nich totiž proti novým mutacím neochrání dostatečně. „Rozhodně nelze očekávat, že očkování třetí nebo čtvrtou dávkou původních vakcín zajistí obecné populaci odpovídající ochranu. Na to je třeba vyčkat aktualizovaných vakcín,“ řekl například webu Novinky.cz vakcinolog Marek Petráš.

Ještě nemám ani třetí dávku, co s tím?

Třetí dávku ministerstvo i odborníci doporučují všem lidem. Vakcína podle nich chrání před těžkými průběhy nemoci a před smrtí v důsledku covidu.

Po jaké době od třetí dávky si mohu nechat aplikovat čtvrtou?

Čtvrtá dávka vakcíny by se měla podle Válka aplikovat nejdříve čtyři měsíce po té předchozí.

Můžu vakcíny kombinovat?

Na přeočkování se používají vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle resortu je lidé mohou kombinovat.

Jak vakcíny kombinovat?

Podle Prymuly by lidé pro čtvrtou dávku měli zvolit stejnou látku jako při té třetí. „První schéma (obvykle první dvě dávky, pozn. red.) je vhodné jednou vakcínou, pro přeočkování změnit. Pro druhou posilovací dávku bych ale doporučil tu, kterou jsme posilovali,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že jde pouze o jeho názor vycházející z letité zkušenosti. Například mají lidé tedy absolvovat základní očkování dvěma dávkami Pfizeru, poté zvolit jinou látku a u té už zůstat i pro čtvrtou dávku.

Jak dlouho očkování chrání?

Podle odborníků očkování chrání minimálně sedm měsíců.

Prodělal/a jsem korornavirus, kdy si mohu nechat aplikovat další dávku očkování?

„Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Z imunologického hlediska je však vhodnější očkování odložit na dobu tři až šest měsíců po prodělaném onemocnění COVID-19. Vhodnost posilující dávky posoudí individuálně lékař,“ řekl CNN Prima NEWS Jakob.

Kolik lidí si zatím nechalo aplikovat čtvrtou dávku?

Podle údajů ministerstva si zatím nechalo aplikovat druhou posilující dávku přes 72 tisíc Čechů.

Jak se registrovat k očkování?

V současné době se lidé mají očkovat u svého praktického nebo ošetřujícího lékaře, případně v síti očkovacích míst bez registrace. Přes systém crs.uzis.cz se lidé budou moci opět k očkování hlásit až od pondělí 15. srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce
360°

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:25

Ukrajinci ukořistili další tank

23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

Další „vychytávka“ při obcházení modrých zón: Na zakrytí auta jsou strážníci krátcí

Parkování v centrech velkých měst je nesmírně vysilující záležitostí. Pokud v dané lokalitě nemáte trvalé bydliště, je to prakticky neřešitelný problém. Někteří řidiči ho řeší překrýváním registračních značek, teď se hlavním městem šíří další „vychytávka“. A dozorující orgány jsou na vynalézavce, kteří zakryjí celé auto plachtou, podle všeho krátké.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.