V nemocnicích už je s covidem 664 lidí. Epidemiolog Prymula radí, kdy se očkovat a čím

Covid opět nabírá na síle a české nemocnice už evidují 664 hospitalizovaných s covidem. I proto by podle epidemiologa Romana Prymuly měli lidé zvážit přeočkování, a to ideálně stejnou vakcínou, kterou využili k prvnímu „boostru“. V pořadu Nový den dodal, kdo by ji měl nejvíce zvažovat a kdy budou vakcíny nové.

Ve středu v Česku přibylo 2 757 potvrzených případů nákazy koronavirem, takové číslo ale podle Prymuly i jiných odborníků není reprezentativní. „Stav více odráží počty hospitalizovaných. Tam nyní dochází k nárůstu osob, které vyžadují nemocniční péči,“ potvrdil.

V nemocnici je nyní s covidem hospitalizováno 664 lidí, 27 osob je pak ve vážném stavu. „Restrikce v nemocnicích jsou na místě – sami pracovníci jsou nemocní nebo se starají o nemocné děti,“ poznamenal Prymula.

Jak vzniká nová varianta koronaviru?

  • Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
  • Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
  • Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.

Jsou na místě restrikce?

Reagoval tak na plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) plošné proticovidové restrikce nezavádět. Šéf resortu zdravotnictví to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Mohu s klidným srdcem říct, že žádné restrikce už nenastanou. Říkají to i kolegové ve všech zemích EU a celého světa,“ uklidňoval Válek. I on ale zdůraznil doporučení nechat se očkovat posilující dávkou.

Stejně jako Prymula. „Určitě se nechám přeočkovat. Víme, že účinnost vakcíny pomáhá před úmrtím a po osmi měsících má menší účinek. Pokud byl někdo očkován před delší dobou, měl by vakcínu vážně zvažovat,“ doporučil epidemiolog. Připomněl, že v tomto období jsou nejvíce ohrožení lidé starší 60 let.

Na trhu se ale zatím neobjevily avizované vakcíny, které by měly být účinnější proti novým mutacím. „Musíme si počkat na vývoj. Kdo chce čekat, může, ale vakcíny budou schváleny v říjnu, dostanou se k nim opožděně,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS. I tento scénář ale může být optimistický.

Jakou zvolit látku?

Obecně podle něj platí, že by lidé pro případnou čtvrtou dávku měli zvolit stejnou látku jako při té třetí. „První schéma (obvykle první dvě dávky, pozn. red.) je vhodné jednou vakcínou, pro přeočkování změnit. Pro druhou posilovací dávku bych ale doporučil tu, kterou jsme posilovali,“ vysvětlil s tím, že jde pouze o jeho názor vycházející z letité zkušenosti. Například tedy absolvovat základní očkování dvěma dávkami Pfizeru, poté zvolit jinou látku a u té už zůstat i pro čtvrtou dávku.

Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny. Od pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, za první dny si pro ni přišly tisíce lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi
Slovensko

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

20:40

EU musí usilovat o "energetickou unii", napsal šéf unijních summitů Michel

20:15

Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná, oznámila aliance

19:42

Indie Rusko odsuzuje, v nákupu surovin ale nepřestává

Bídný, nejhorší, nejhorší a vedle něj nejhorší. Jak německá média rozcupovala Plzeňáky

„Robinhoodovské“ činy se Viktorie Plzeň v Lize mistrů netýkají. Žádné chudé, kterým by mohla dávat body ve skupině C, nemá, bohatým nedělá sebemenší problém českého mistra porazit. Zvláště úterní konfrontace s Bayernem Mnichov byla pro fotbalisty trenéra Michala Bílka extrémně bolestivá. A německá média nijak nezohledňovala, že šlo o souboj dvou zcela odlišných fotbalových světů.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Domácí zpravodajství