reklama

Prezident stále nemůže pracovat naplno. Stanovit prognózu je obtížné, tvrdí konzilium

Ani po přesunu na standardní oddělení Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) prezident Miloš Zeman není schopen naplno vykonávat své pracovní povinnosti. Na páteční tiskové konferenci to řekl šéf lékařského konzilia Tomáš Zima. Prognózu zdravotního stavu české hlavy státu je prý obtížné stanovit.

reklama

Miloš Zeman byl hospitalizován v neděli 10. října. Jeho stav se postupem času zlepšil natolik, že ve čtvrtek 4. listopadu byl přemístěn na standardní oddělení v rámci ÚVN.

„Důvodem hospitalizace bylo zhoršení stavu. Komplexní péče vedla k jeho zlepšení. Stav stále vyžaduje hospitalizační péči a prezidentovi stále neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem,“ uvedl na brífinku Zima.

„Stanovit prognózu je nadále obtížné. Upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné. Nutná je aktivní spolupráce pacienta,“ dodal šéf lékařského konzilia.

Experti souhlasí s postupy nemocnice

Členové konzilia se podle Zimy seznámili v období od 26. října do 1. listopadu se zdravotnickou dokumentací prezidenta Zemana a měli možnost jej také vyšetřit. V pátek se shodli, že prezidentovi je poskytována špičková péče, souhlasili i s diagnózami a terapeutickými postupy.

Kromě dosluhujícího rektora Univerzity Karlovy a lékaře Tomáše Zimy jsou členy konzilia mimo jiné fyzioterapeut Pavel Kolář, neurolog Robert Rusina nebo chirurg Pavel Pafko, který před 25 lety odstranil plicní nádor prezidentovi Václavu Havlovi. V týmu odborníků je rovněž přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Tyll.

Kvůli koronaviru jsou i na standardním pokoji zakázané návštěvy. Prezident tak bude nějaký čas úřadovat on-line, v sobotu ho například čeká videokonference s pravděpodobným budoucím předsedou vlády Petrem Fialou z ODS. Novou vládu Zeman jmenuje na zámku v Lánech, nikoli na Pražském hradě.

Tagy:
zdravotní stav Miloš Zeman Ústřední vojenská nemocnice Tomáš Zima konzilium

Hlavní zprávy

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?
Koronavirus

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama