reklama

První rozhovor se Zemanem od hospitalizace: Cítím se lépe. S Fialou nemám problém

Prezident Miloš Zeman poprvé promluvil od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl hospitalizován. Poskytl rozhovor rádiu Frekvence 1. Sdělil, že se chystá jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Promluvil však také o svém zdravotním stavu a svých kriticích. Cítí se prý dobře a přiznal, že již měsíc nekouří. Vyvrátil také spekulace, že by podpis pod dokumentem, jímž svolal Sněmovnu, měl být falešný. Za nejdůležitější v tuhle chvíli považuje sestavení nové vlády.

reklama

„V tomto okamžiku jde především o téma jmenování Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustavující schůzi. Myslím, že tam nebude žádný problém. Prošel jsem všechny programy a ten ODS je mi sympatický,“ řekl prezident v rozhovoru pro Frekvenci 1 s tím, že vládu jmenuje v Lánech a nikoli na Pražském hradě, jak je obvyklé.

Prezident dále řekl, že ho překvapil neúspěch Pirátů. Zároveň dodal, že v pátek dopoledne mluvil telefonicky s Andrejem Babišem, který mu potvrdil, že příštím premiérem být nechce.

Zeman v rozhovoru také mluvil o svém zdravotním stavu. „Cítím se naprosto normálně a dokonce, protože nejsem přetížen, lépe než obvykle. Představte si, že měsíc nekouřím, neříkám, že mi to vydrží, ale měsíc je dlouhá doba,“ řekl.

Nevypadalo to dobře

Potvrdil rovněž, že podpis pod svoláním Sněmovny, byl pravý. „Vážím si kancléře, který zdokumentoval akt podpisu. Podpis je pravý, mohu to jako jeho autor potvrdit. Pokud jde o reakci ostatních politiků, tak u některých možná lze cítit zklamání, ale na začátku, když mě sem přivezli, tak to nevypadalo dobře,“ sdělil prezident.

Ohradil se proto proti výrokům bývalé ministryně Džamily Stehlíkové. „I když Stehlíková říká, že mám deset nemocí, tak můj stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a že špatně trávím, kroky v nemocnici vedly k tomu, že už jsem normální,“ vysvětlil.

Zkritizoval také postup senátorů, kteří uvažují o přijetí článku 66, jímž by hlavu státu zbavili pravomocí. „Pánové Fischerové a další jsou hluboce zklamáni mým stavem. Kryl kdysi řekl, že ČR by se měla jmenovat země závisti. Nenávist je nekonečná aspoň u některých,“ podotknul Zeman.

„Veřejně prohlásil kněz Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil – typický katolický kněz.“ Tomáš Halík mimo jiné  ve vysílání CNN Prima NEWS řekl: „Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo.“

Zeman věří, že svůj mandát bude vykonávat až do konce volebního období. „Můj mandát končí za rok a půl, nedojde-li v tomto časovém horizontu ke třetí světové válce, budu plnit svoje povinnosti rok a půl a poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím bude dokončen můj bungalov, který je shodou událostí také v Lánech,“ řekl prezident na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama