Prezidentka Čaputová navštívila Zemana v nemocnici. Na Národní třídě položila kytici

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý navštívila v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) tuzemskou hlavu státu Miloše Zemana. Schůzka trvala 30 minut. Na Twitteru o ní informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Čaputová posléze odjela do Senátu, kde dostala medaili. Den zakončila na Národní třídě.

Čaputová do ÚVN dorazila zhruba patnáct minut po poledni, přivítal ji ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji přivítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kytici jí podle fotografií, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, předal i Zeman. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše slovenskou prezidentku přijal v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů.

Původně se měla Čaputová setkat se Zemanem až po 13. hodině, nakonec byl ale program upraven.

„Mé první kroky v Praze dnes směřovaly do Ústřední vojenské nemocnice, kde jsem navštívila prezidenta Miloše Zemana,“ uvedla Čaputová na Facebooku. „Jeho zdravotní stav jsme sledovali i u nás na Slovensku a jsem velmi ráda, že jsem mu teď mohla i osobně popřát hodně zdraví, sil a rychlé zotavení. Prezident Miloš Zeman se intenzivně zajímal o situaci na Slovensku a naše setkání považuje za projev našeho přátelského vztahu, ale i dobrých vztahů mezi našimi zeměmi,“ dodala prezidentka.

Program slovenské prezidentky

Čaputovou čekal v úterý v Praze nabitý program. Po setkání se Zemanem vyrazila do Senátu. Šéf horní komory Vystrčil ji ostatně do Česka pozval. Čaputová od něj během vzájemného setkání převzala Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

„Demokracii, kterou podkopává populismus, extremismus a dezinformace, je třeba chránit hledáním rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností,“ pronesla Čaputová v děkovné řeči.

Posléze se setkala s budoucí předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Slovenská prezidentka v Senátu rovněž debatovala se studenty.

Cestu po Praze pak Čaputová zakončila na Národní třídě, kde položila květiny a svíčky k památníku událostí 17. listopadu. Na Čaputovou čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

Tagy: