reklama

Prezidentka Čaputová navštívila Zemana v nemocnici. Na Národní třídě položila kytici

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý navštívila v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) tuzemskou hlavu státu Miloše Zemana. Schůzka trvala 30 minut. Na Twitteru o ní informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Čaputová posléze odjela do Senátu, kde dostala medaili. Den zakončila na Národní třídě.

reklama

Čaputová do ÚVN dorazila zhruba patnáct minut po poledni, přivítal ji ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji přivítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kytici jí podle fotografií, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, předal i Zeman. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše slovenskou prezidentku přijal v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů.

Původně se měla Čaputová setkat se Zemanem až po 13. hodině, nakonec byl ale program upraven.

„Mé první kroky v Praze dnes směřovaly do Ústřední vojenské nemocnice, kde jsem navštívila prezidenta Miloše Zemana,“ uvedla Čaputová na Facebooku. „Jeho zdravotní stav jsme sledovali i u nás na Slovensku a jsem velmi ráda, že jsem mu teď mohla i osobně popřát hodně zdraví, sil a rychlé zotavení. Prezident Miloš Zeman se intenzivně zajímal o situaci na Slovensku a naše setkání považuje za projev našeho přátelského vztahu, ale i dobrých vztahů mezi našimi zeměmi,“ dodala prezidentka.

Program slovenské prezidentky

Čaputovou čekal v úterý v Praze nabitý program. Po setkání se Zemanem vyrazila do Senátu. Šéf horní komory Vystrčil ji ostatně do Česka pozval. Čaputová od něj během vzájemného setkání převzala Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

„Demokracii, kterou podkopává populismus, extremismus a dezinformace, je třeba chránit hledáním rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností,“ pronesla Čaputová v děkovné řeči.

Posléze se setkala s budoucí předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Slovenská prezidentka v Senátu rovněž debatovala se studenty.

Cestu po Praze pak Čaputová zakončila na Národní třídě, kde položila květiny a svíčky k památníku událostí 17. listopadu. Na Čaputovou čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama