reklama

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a s ním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

reklama

„Jak se zhorší počasí, lidé budou trávit víc času uvnitř, což viru prospívá. Zvýší se výskyt nejen chřipky ale i dalších respiračních onemocnění,“ varoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Chřipka by mohla být nebezpečnější, a to z toho důvodu, že minulý rok se vyskytla minimálně. „Očkování proti chřipce je věc, kterou lze doporučit, protože návrat chřipky může být horší. I očkování proti covidu je evidentně funkční a díky tomu nepozorujeme vysoké nárůsty,“ připomněl Dušek dále v pořadu Nový den. Nově diagnostikovaní pacienti jsou totiž z 85 procent neočkovaní.

Zmínil však, že ochrana očkování má svojí exspiraci. „U seniorních ročníků nebo polymorbidních lidí to je očekávaný jev a je dobře, že se přistoupilo ke třetí dávce. Přeji si, aby se potencionálně zranitelní nechali posílit,“ dodal k ochraně starších a nemocných lidí.

Čísla, která sice zatím nestoupají do rizikových hodnot, ale nechce bagatelizovat. „Virus nezmizel a bude tu navěky. V tuto chvíli však čísla ukazují, že jdeme spíše podle optimistického scénáře, hospitalizovaných je minimum,“ zmínil. Dušek tak věří, že podzim i Vánoce budou bez lockdownu.

Úterní počty nově nakažených podle něj ukazují, že nárůst není dramatický. Přibylo 599 nových případů. „Úterý je dobrým indikátorem, čísla v ten den bývají největší,“ vysvětlil. Připomněl také, aby se nemocnost lidí sledovala komplexně. „V tuto chvíli mě neznepokojuje situace v žádném okresu. Epidemie se „rozbíjí“ o očkované. Plošné testování očkovaných není na místě,“ dodal. Reprodukční číslo kleslo na 1,05. V nemocnicích je 169 nakažených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama