reklama

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a s ním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

reklama

„Jak se zhorší počasí, lidé budou trávit víc času uvnitř, což viru prospívá. Zvýší se výskyt nejen chřipky ale i dalších respiračních onemocnění,“ varoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Chřipka by mohla být nebezpečnější, a to z toho důvodu, že minulý rok se vyskytla minimálně. „Očkování proti chřipce je věc, kterou lze doporučit, protože návrat chřipky může být horší. I očkování proti covidu je evidentně funkční a díky tomu nepozorujeme vysoké nárůsty,“ připomněl Dušek dále v pořadu Nový den. Nově diagnostikovaní pacienti jsou totiž z 85 procent neočkovaní.

Zmínil však, že ochrana očkování má svojí exspiraci. „U seniorních ročníků nebo polymorbidních lidí to je očekávaný jev a je dobře, že se přistoupilo ke třetí dávce. Přeji si, aby se potencionálně zranitelní nechali posílit,“ dodal k ochraně starších a nemocných lidí.

Čísla, která sice zatím nestoupají do rizikových hodnot, ale nechce bagatelizovat. „Virus nezmizel a bude tu navěky. V tuto chvíli však čísla ukazují, že jdeme spíše podle optimistického scénáře, hospitalizovaných je minimum,“ zmínil. Dušek tak věří, že podzim i Vánoce budou bez lockdownu.

Úterní počty nově nakažených podle něj ukazují, že nárůst není dramatický. Přibylo 599 nových případů. „Úterý je dobrým indikátorem, čísla v ten den bývají největší,“ vysvětlil. Připomněl také, aby se nemocnost lidí sledovala komplexně. „V tuto chvíli mě neznepokojuje situace v žádném okresu. Epidemie se „rozbíjí“ o očkované. Plošné testování očkovaných není na místě,“ dodal. Reprodukční číslo kleslo na 1,05. V nemocnicích je 169 nakažených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama