Přichází omikronová vlna, dokazují data z Prahy. Válek nechce říct, jaká opatření přijme

Česko zřejmě vstupuje do další vlny epidemie koronaviru

Přichází další covidová vlna. Mají to ukazovat data z Prahy, kde počet pozitivních testů od poloviny prosince přesáhl deset procent. Šířící se variantu omikron, a především nová opatření, bude ve středu řešit vláda.

„Nevíme, jak se bude omikron vyvíjet. Z Británie dostaneme data zhruba do deseti dnů, a proto 29. prosince, což bude středa po Štědrém dni, rozhodneme, jak budeme podle aktuálních dat dále postupovat,“ sdělil 17. prosince ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Deset dní uplynulo v pondělí 27. prosince, Válek se však k případným dalším opatřením a datům z Británie vyjadřovat nechtěl. Údaje prý nemá kompletní, protože část mu dorazí až v úterý. „Protiepidemická opatření pro období po novém roce budou předmětem středečního jednání vlády a zveřejněna budou až na tiskové konferenci po jednání,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Právě data ale podle pražského primátora i hygieničky ukazují, že Česko vstupuje do další vlny epidemie koronaviru. „Zhruba od poloviny prosince se tam objevuje fenomén, se kterým se setkáváme vždy, když začíná nová vlna s pomocí nové mutace. To znamená, že podíl nově nakažených v Praze přesáhne deset procent celkového počtu pozitivně testovaných v celé České republice,“ podotkl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Trasování nebude mít smysl

„Stávající aktuální čísla jsou ovlivněna vánočními prázdninami, nicméně nad deset procent jsou všechny věkové kategorie kromě dětí od 16 do 19 let,“ doplnila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Praha Zdeňka Jágrová. Aktuální klesající čísla nových případů nemoci COVID-19 je podle odborníků nutné brát s rezervou. Lidé se totiž během vánočních prázdnin netestují tolik jako v běžné pracovní dny.

Odborníci zároveň upozorňují, že podíl lidí s omikronem je vyšší, než ukazují zatím potvrzené případy. „Omikron se v české populaci zcela jistě šíří, šíří se komunitně a troufnu si z dat odhadnout, že nejvíce v Jihomoravském kraji,“ sdělil Ladislav Dušek z ÚZIS.

„Když omikron převládne, ztrácí trasování smysl, bylo by zbytečné. Většina testů by byla pozitivní, což můžete říci i bez testu,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. A část odborníků znovu vyzdvihuje význam očkování.

„Ostatní opatření, kdy se zpřísní některá opatření omezující počet lidí na nějakých společenských akcích nebo se zamezí setkávání či se zavřou hospody, má v případě velice infekční varianty, kterou je omikron, jen omezený efekt,“ uvedl imunolog Václav Hořejší.

Tagy: