Bez dalších posilovacích dávek vakcíny proti nemoci COVID-19 by Izraelci kvůli variantě omikron už během několika měsíců nebyli chráněni, napsal deník The Jerusalem Post s odkazem na prezentaci expertních skupin. Ty své analýzy představily vládě, čímž mohly mít vliv na rozhodnutí o startu podávání čtvrté dávky. Další kolo očkování se podle vědců vyplatí a neočekávají žádné zásadní vedlejší účinky.
Třebaže podle prvních analýz nepřináší tato varianta koronaviru horší průběh nemoci ani vyšší riziko hospitalizace, je vysoce nakažlivá a umí částečně prokličkovat i ochranou získanou díky očkování. Kvůli obavám, že by ani třetí dávka vakcíny nemusela na boj s omikronem stačit, začalo izraelské ministerstvo zdravotnictví tlačit na čtvrté kolo očkování pro rizikové skupiny a zdravotníky.
Hlavní ministerský koordinátor boje s koronavirem – profesor Nachman Aš – tento překvapivý krok stále ještě nepožehnal, třebaže se to podle šéfa resortu zdravotnictví Nicana Horovice zřejmě brzy změní. Dodal, že údaje, jež má k dispozici, naznačují, že třetí dávka přestává být ve světle šíření omikronu dostatečně účinná po čtyřech až pěti měsících, napsal deník The Times of Israel. Rozhodnutí má padnout v průběhu následujícího týdne.
Podle webu The Jerusalem Post zde zřejmě sehrála svou roli i prezentace samostatné lékařské výzkumné skupiny a expertního týmu, který spadá pod izraelské vojenské složky. Podle nich se izraelská populace může překlopit do „nechráněného stavu“ v horizontu pouhého měsíce či dvou, pokud dojde k úplné dominanci varianty omikron nad doposud převažující deltou.
V prezentaci, kterou měl deník The Jerusalem Post k dispozici, by podle vědců mohla ochrana po třetí dávce u lidí nad 60 let v tomto časovém horizontu klesnout ze 75 na 25 procent, pokud se dominantním kmenem v Izraeli stane omikron.
„Během jednoho nebo dvou měsíců by se ochrana v Izraeli mohla vrátit téměř tam, kde byla před vakcínami,“ nastínili experti nepříliš příznivý scénář, který se opírá o data výzkumníků z ministerstva zdravotnictví, Weizmannova vědeckého institutu, Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Izraelského technologického institutu a Gertnerova institutu.
Posilující dávka je bezpečná a vyplatí se, tvrdí vědci
V tomto ohledu se omikron zdá být velkou hrozbou. Například graf, který předložil profesor Ron Milo z Weizmannova institutu, ukázal, že vakcíny od společnosti Pfizer začaly slábnout již po třech měsících, a to jak u druhé, tak u třetí dávky. Vzhledem k tomu, že Izrael patřil mezi první země, které spustily očkování třetí dávkou, dostala část starší populace – téměř 850 tisíc lidí – posilující vakcínu před více než třemi měsíci.
„Vynikající obrana proti infekci variantou delta ze třetí dávky začíná slábnout,“ konstatoval vědec v prezentaci. Upozornil však, že posilující kolo očkování dávalo během šíření delty smysl, jelikož se díky tomu významně zvýšila ochrana proti nákaze.
Stejně tak předběžné analýzy neprokazují pokles přínosu vakcín proti závažnému průběhu nemoci. Nicméně chybí komplexnější data, na kterých by bylo možné tuto hypotézu ověřit.
Závěr jednání byl nicméně jasný – ochrana získaná z třetích dávek vakcín je proti variantě omikron nižší než proti variantě delta. V prezentacích obou expertních skupin údajně zaznělo, že nabídkou čtvrté injekce by se ochrana proti nákaze a závažnému onemocnění „osvěžila“ – v prvním měsíci jde o 70 až 90% ochranu, ve druhém měsíci pak o 50 až 70% ochranu.
Co se týče bezpečnosti, výzkumníci ukázali, že asi půl milionu lidí se pravděpodobně zotavilo z viru a ani o tom nevědělo, a proto si nechalo aplikovat tři dávky vakcíny Pfizer. U těchto osob se nevyskytly žádné neobvyklé vedlejší účinky, což podle vědců znamená, že ani čtvrtá dávka by pravděpodobně nezpůsobila žádnou újmu.
Tak či onak doporučily obě skupiny izraelské vládě, aby jednala rychle – ačkoliv některé poradní skupiny dále čekají na komplexnější data, omikron dle jejich slov „na nic čekat nebude“. Někteří izraelští i zahraniční novináři požádali experty, aby prezentaci zveřejnili, zatím se tak ovšem nestalo.