CNN Prima News příjmení

příjmení

Výpis příspěvků ke štítku „příjmení“

Ježíšek není pouze jeden, v Česku jich žije přes 70. Na vtipy je rodina z Bohumína zvyklá

25. prosince 2022 11:26

I když by se zdálo, že Ježíšek je pouze jeden, není tomu tak. Ježíšků žije v České republice více než 70. Třetina z nich žije v Bohumíně a jeho blízkém okolí. Každý z nich logicky čelí neustálým vtípkům i otázkám, kdy už konečně přinese vánoční dárky. Ježíšci z Bohumína s úsměvem odpovídají, že už v sobotu večer.

Už žádné „ová“. Ženy mohou nově žádat příjmení v mužském tvaru, jazykovědcům se to nelíbí

1. ledna 2022 15:02

Počínaje 1. lednem 2022 si mohou Češky nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru, tedy bez tradiční přípony -ová. Novelu zákona vloni stvrdil svým podpisem prezident Miloš Zeman. Nyní je možné si zažádat o zapsání nepřechýleného příjmení bez jakýchkoliv dalších podmínek. Některé jazykovědce ale tahle novinka podráždila. Podle nich má přechylování v češtině svou nezastupitelnou funkci.

Vzala si Waldova kamaráda. Olga Matušková prozradila detaily svatby, změnila si příjmení?

5. října 2021 00:47

Dvanáct let po smrti zpěváka Waldemara Matušky, s nímž má syna Waldemara, se Olga Matušková znovu vdala. Za muže si vzala rodinného přítele, bývalého provozního ředitele Semaforu a nejlepšího kamaráda svého prvního muže. Jiří Planner je o 14 let starší a do USA emigroval už v roce 1963. Tedy více než 20 let před Matuškovými. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradila Matušková, co na její rozhodnutí říkal syn a jaké teď nosí příjmení.

Občanky se změní, pohlaví v nich ale zůstane. Ženy mohou žádat o příjmení bez -ová

2. června 2021 11:03

Lidé budou asi ještě letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Sněmovna to ve středu schválila. Odmítla naopak návrh Pirátů, aby údaj o pohlaví v občanských průkazech nebyl uváděn vůbec, nebo patřil mezi dobrovolné. Normu nyní dostane k projednání Senát. Ženy také budou nově moci požádat o zápis příjmení v mužském tvaru, tedy bez přípony -ová. Poslanci přijali návrh zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Koukalová už je zase Soukalová. Při představování se pletu, ale jsem zpátky ve hře

1. března 2021 11:22

Moderátorka pořadu Showtime na CNN Prima NEWS a bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová překvapila v pondělním Novém dni, když se u jejího křestního jména objevilo staronové příjmení. S ním se prý cítí, jako by se vrátila o několik let zpět. Co dále ještě moderátorka prozradila? Sledujte Showtime v pondělí od 19:55 na CNN Prima NEWS.

Pančurak, Kokotek nebo Moula. Co dělat, když nechcete příjmením vyvolávat smích

25. listopadu 2020 05:59

Jmenujete se Jiří Novák? Gratulujeme, jste nositelem suverénně nejnudnější kombinace jména a příjmení v České republice. Někdy ale není trocha nudy na škodu. V České republice totiž žijí lidé, kteří by si to s vámi rádi vyměnili. Po svých předcích totiž zdědili příjmení, které v lepším případě budí úsměv na tváři, v horším musí příslušníky policie při silniční kontrole zlomit v pase.

Nepřechýlená příjmení u žen? Neodpovídají duchu českého jazyka, říká Oliva

2. září 2020 22:30

Poslanecká sněmovna by brzy měla jednat o úpravě v novele zákona o matrikách, která řeší možnost žen zvolit si nepřechýlenou verzi svého příjmení. Byla by však příjmení jako „Novák“ či „Dvořák“ vhodná při komunikaci? Poradí si s nimi čeština? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové jazykovědec Karel Oliva.

Manželka policisty, který byl obviněn z vraždy Floyda, žádá o rozvod a změnu příjmení

4. června 2020 11:50

Manželka nyní už bývalého policisty Dereka Chauvina, který je obviněn z vraždy George Floyda, požádala o rozvod. Kellie Chauvinová si údajně chce také nechat změnit příjmení. Floyd zemřel poté, co mu Chauvin klečel skoro devět minut na krku. Chauvinovi za čin hrozí až čtyřicet let za mřížemi. V USA v návaznosti na tento případ probíhá spousta demonstrací.