CNN Prima News příjmení

příjmení

Výpis příspěvků ke štítku „příjmení“

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Už žádné „ová“. Ženy mohou nově žádat příjmení v mužském tvaru, jazykovědcům se to nelíbí

Počínaje 1. lednem 2022 si mohou Češky nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru, tedy bez tradiční přípony -ová. Novelu zákona vloni stvrdil svým podpisem prezident Miloš Zeman. Nyní je možné si zažádat o zapsání nepřechýleného příjmení bez jakýchkoliv dalších podmínek. Některé jazykovědce ale tahle novinka podráždila. Podle nich má přechylování v češtině svou nezastupitelnou funkci.

Vzala si Waldova kamaráda. Olga Matušková prozradila detaily svatby, změnila si příjmení?

Dvanáct let po smrti zpěváka Waldemara Matušky, s nímž má syna Waldemara, se Olga Matušková znovu vdala. Za muže si vzala rodinného přítele, bývalého provozního ředitele Semaforu a nejlepšího kamaráda svého prvního muže. Jiří Planner je o 14 let starší a do USA emigroval už v roce 1963. Tedy více než 20 let před Matuškovými. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradila Matušková, co na její rozhodnutí říkal syn a jaké teď nosí příjmení.

Občanky se změní, pohlaví v nich ale zůstane. Ženy mohou žádat o příjmení bez -ová

Lidé budou asi ještě letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Sněmovna to ve středu schválila. Odmítla naopak návrh Pirátů, aby údaj o pohlaví v občanských průkazech nebyl uváděn vůbec, nebo patřil mezi dobrovolné. Normu nyní dostane k projednání Senát. Ženy také budou nově moci požádat o zápis příjmení v mužském tvaru, tedy bez přípony -ová. Poslanci přijali návrh zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Pančurak, Kokotek nebo Moula. Co dělat, když nechcete příjmením vyvolávat smích

Jmenujete se Jiří Novák? Gratulujeme, jste nositelem suverénně nejnudnější kombinace jména a příjmení v České republice. Někdy ale není trocha nudy na škodu. V České republice totiž žijí lidé, kteří by si to s vámi rádi vyměnili. Po svých předcích totiž zdědili příjmení, které v lepším případě budí úsměv na tváři, v horším musí příslušníky policie při silniční kontrole zlomit v pase.

Manželka policisty, který byl obviněn z vraždy Floyda, žádá o rozvod a změnu příjmení

Manželka nyní už bývalého policisty Dereka Chauvina, který je obviněn z vraždy George Floyda, požádala o rozvod. Kellie Chauvinová si údajně chce také nechat změnit příjmení. Floyd zemřel poté, co mu Chauvin klečel skoro devět minut na krku. Chauvinovi za čin hrozí až čtyřicet let za mřížemi. V USA v návaznosti na tento případ probíhá spousta demonstrací.