reklama

Kuriozity v českých příjmeních: Vedou Šourci, na Ostravsku jsou i dva Kokoti

Přes 30 tisíc Nováků nebo Novotných patří k nositelům nejčastějšího českého příjmení. Právě taková se dávala těm, co se nově přistěhovali do pradávných osad. Pak jsou tady ale jména vzácná. Jedná se o oficiální příjmení, tedy žádná sprostá slova. A jejich nositelé na svá příjmení mohou být naopak často hrdí.

reklama

„Ježíšku, kdy mi přineseš boby? Vždyť já už na ně čekám přes 30 let pod stromkem?“ S podobnými vtípky se David Ježíšek z Orlové setkává už od svých dětských let. Jako po nositeli dárků po něm lidé chtějí všechno možné. „Teď syn chodí do první třídy a děti se ho taky ptají, kdy jim přinese dárky, co budou mít pod stromečkem, a jestli už dostal dopis,“ popsal Ježíšek.

V České republice jsou ale i možná trochu zajímavější příjmení, než je Ježíšek. V Česku máme 626 Šourků, 124 Kakáčů a 111 Šoustalů, 109 Šuků nebo 13 Prcínů. 13 Hajzlů je z Chrudimska a dva Kokoti jsou na Ostravsku.

Hovnodejek a Kolmosral

I taková příjmení byla původně přezdívkou, takzvaným příjmím. „To nebývala hanlivá slova. Kokot je prostě kohout. Šukala jistě znáte od Boženy Němcové, že babička šukala po domě. Většinou vznikla podle nějakého význačného činu nebo podle nějaké vlastnosti – někdo, kdo někam přiběhl bez snídaně, jmenoval se Nesnídal. Kdo zapomněl nechat kvasit chléb, říkalo se mu Nekvasil,“ vysvětlil jazykovědec Karel Oliva.

Nejčastěji se lidé přistěhovávali do nových osad a vesnic. I proto máme v Česku tolik Nových a Nováků. „V nějakém 16. století máme v Praze doloženého měšťana jménem Hovnojedek, oficiálně zapsaného měšťana, který se jmenoval Kolmosral. Jiní byli Nasralvhrnec a Mauricius Pistor Diktus Prdel,“ upozornil Oliva.

S reakcemi okolí na své příjmení se v dětství potýkal i hokejista Komety Brno Tomáš Šoustal. „Chvilku dětem trvalo, než zjistili, co to znamená. Jak na to přišli, tak toho nějakým způsobem začali využívat,“ vzpomínal Šoustal.

Změna příjmení?

Jméno nebo příjmení si lidé nechávají i změnit. „Nejčastějším důvodem je, když jsou špatné vztahy v rodinách. Tatínek se nechová hezky ke svým dětem, tak si děti mění příjmení,“ sdělila matrikářka Hana Čepelová.

Můžete také dát na radu známého hokejisty. „Příjmení si nevybral a pokud se mu někdo směje, tak ten, co se mu směje, je chudák a ne ten, co má jiné příjmení,“ má jasno Šoustal.

Na sociálních sítích si lidé vtipná jména i sami vyrábí třeba tím, že si přehazují první písmenka u svého křestního jména a příjmení. Což je zábava, pokud se ovšem například nejmenujete Lukáš Šustr.

Tagy:
kuriozity hokejista matrika historie příjmení jména jazykovědec Tomáš Šoustal

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama