Co přinese koncovka -ová? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Po rozhodnutí poslanců, podle kterého ženy už nemusejí v příjmení používat koncovku -ová, složili jazykovědci hlavu do dlaní. Domnívají se, že teď si lidé v mnoha případech nebudou rozumět.
Pokud poslaneckou předlohu, kterou přijali ve středu, schválí i Senát a podepíše prezident, může podle lingvistů přijít problém. „Budeme-li mluvit o někom jako Novák nebo Černý nebo jakkoliv, budeme mít problém potom poznat, zda se jedná o ženu či o muže,“ upozornil jazykovědec Karel Oliva.
Existují navíc i případy, kdy by bylo složité příjmení při oslovení skloňovat. „Systémově na to jazyk není úplně dobře stavěný. Teprve když si ženy vezmou nepřechýlené příjmení, zjistí, že je problém se skloňováním,“ uvedl zase Martin Prokeš, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie Věd ČR.
Přechýlení přijde mnohým ženám přirozené
V anketě, kterou připravili reportéři CNN Prima NEWS, zjišťovali, jestli ženy preferují příjmení s koncovkou -ová, či bez ní. „Nechala bych si to. V rámci Česka jsme takové odlišení od ostatních národností,“ uvedla jedna z respondentek. „Přijde mi přirozené mít rozlišená pánská a dámská příjmení,“ sdělila další dotázaná. Na celou anketu se můžete podívat ve videu výše.
Pokud se dámy přeci jen rozhodnou svá příjmení nepřechylovat, musí si podle jazykovědců vyjasnit, jak chtějí být oslovovány. Pokud jde o muže, správně česky je „pane Nováku“, u ženy by „paní Nováku“ ale znělo přinejmenším zvláštně.
„Myslím, že by se měl zachovat tvar příjmení mužského. Pravidlo, aby se nepřechýlené příjmení, které používá žena, nějakým způsobem skloňovalo, není,“ uvedla Renáta Schejbalová, ředitelka Gymnázia Nad Štolou a učitelka češtiny.
Žádosti o uvedení příjmení v mužském tvaru podle staré úpravy matriční úřad vyhoví, pokud jde o cizinku, nebo o manželku cizince.
Ilustrační foto Zdroj: CNN Prima NEWS