CNN Prima News přilba

přilba

Výpis příspěvků ke štítku „přilba“

Na milovanou motorku sedl Pavel bez helmy. Počínání prezidenta zachytil divák na kameru

Prezident Petr Pavel jel na motorce bez helmy. Na videu, které redakci zaslal divák CNN Prima NEWS, je hlava státu natočena v obci Rtyně v Podkrkonoší. Společně s ochrankou pravděpodobně nafukuje kolo od motorky, načež na stroj nasedá bez ochranné přilby. Řidič má přitom povinnost mít za jízdy na motocyklu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou helmu. Za své jednání se Pavel omluvil.

Nenosíte na kole přilbu? Nejvyšší čas začít. Osm z deseti usmrcených cyklistů ji také nemělo

V minulém roce bylo v ČR evidováno přes čtyři tisíce nehod s účastí cyklistů, při nichž bylo lehce zraněno přes tři tisíce osob. Těžká zranění si odnesly bezmála čtyři stovky účastníků a 38 cyklistů na následky nehody zemřelo. Více než třetina však podle výzkumu mohla přežít, kdyby nosila přilbu. Informace přinesl útvar Ministerstva dopravy ČR zabývající se bezpečností silničního provozu – BESIP.

Na kole jezděte jen s přilbou, vybízejí dopravci

Ani hrozící riziko poranění hlavy a s ním spojené fatální následky nepřimějí některé cyklisty, aby si na kolo vzali helmu. Bilance z loňského roku je přitom neúprosná. Na silnicích totiž zemřelo 44 cyklistů, z toho 37 nemělo přilbu. Nejohroženější skupinou jsou podle dopravních expertů senioři, kteří byli součástí téměř poloviny smrtelných nehod.