Francouzská policie objevila přilbu a část brnění ze 16. století, které zloději ukradli z pařížského muzea Louvre před téměř 40 lety. Na vzácné předměty kriminalisty upozornil odborník, který posuzoval hodnotu pozůstalosti v Bordeaux. Umělecká díla už byla převezena do Louvru, napsala agentura AFP.
Artefakty muzeu v roce 1922 věnovala rodina Rothschildů. V Louvru byly vystavené až do 31. května 1983, kdy za dosud neobjasněných skutečností zmizely. Oba předměty jsou zdobené zlatem a stříbrem technikou taušírování, která za studena kov vykládá kovem jiné barvy.
@MinistereCC L'office central de lutte contre le trafic des biens culturels (OCBC) a restitué au @MuseeLouvre 2 oeuvres des collections nationales volées en 1983. Ce plastron et ce casque du XVIème ont été saisis par la #PoliceJudiciaire avant leur remise sur le marché de l'art. pic.twitter.com/hydriEX5jK
— Police nationale (@PoliceNationale) March 3, 2021
„Jedná se o zbraně vyjadřující prestiž, ve vynikajícím řemeslném provedení, něco jako dnes luxusní auta. V 16. století se na Západě zbraně staly velmi luxusními předměty. Brnění bylo ukázkou luxusu a zdobení, které neměly nic společného s jejich používáním,“ uvedl Philippe Malgouyres, správce uměleckých předmětů v Louvru.
Krádež vzácné kopie obrazu da Vinciho vyřešila policie dřív, než si jí muzeum všimlo
Vzácnou a pět set let starou kopii obrazu Leonarda da Vinciho našla neapolská policie ve skříni jednoho bytu. Nejvíce však byli policisté zaskočeni pracovníci muzea v Neapoli. Obraz totiž muzeum zakoupilo před rokem a jeho ztráty si nikdo nevšiml.
V polovině ledna odborník na vojenské starožitnosti posuzoval cenu pozůstalosti rodiny v Bordeaux a své podezření týkající se původu artefaktů sdělil policii. Po ověření v databázi pohřešovaných uměleckých předmětů Treima, která v současnosti obsahuje sto tisíc kradených předmětů, se ukázalo, že jde o majetek muzea Louvre.
Jen za rok 2020 bylo ve Francii odcizeno 900 uměleckých předmětů, uvedl komisař Frédéric Malon, který se podílí na vyšetřování. K poslední krádeži v Louvru došlo v roce 1998, obraz od Jeana-Baptisty Camille Corota se dodnes nenašel.