Přímá volba prezidenta? Moje největší chyba, přiznal Benda a naznačil, koho na Hrad

Marek Benda v Partii Terezie Tománkové

PARTIE Terezie Tománkové 3.7.2022

Zájmem voličů ODS je, aby se do prezidentské kandidatury pustil člověk, který bude schopen porazit Andreje Babiše (ANO). „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli šanci vyhrát,“ řekl Marek Benda (ODS) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Koalice Spolu prý svého adepta pro boj o Hrad představí na začátku podzimu.

„Jedním z velice důležitých kritérií je důvěryhodnost. Aby ten člověk neměnil názory, protože (současný) prezident měnil názory v zásadních věcech. Aby tím pádem byla větší vážnost v zahraničí,“ zmínil Marek Benda některé z vlastností, které by podle jeho představ měl mít nový prezident České republiky.

Naznačil také, že sám měl takové kandidáty vytipované. „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli mít šanci vyhrát. Ale nikomu se do toho, co se bude na podzim odehrávat, a špinavosti kampaně, co jsme zažili posledně kolem Miloše Zemana – a bojíme se, že to bude ještě horší – nechce,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS.

Podle něho se přesto z pohledu ODS rýsuje několik dalších osobností, ale nechtěl nikoho jmenovat. „Byli bychom rádi, kdyby v prezidentském klání byly ženy. Aby polovina společnosti byla v tomto utkání,“ řekl Benda. Zároveň nesouhlasil s tím, že by už bylo pozdě takového člověka představit. „Já myslím, že nám neujíždí vlak. Jasně se řeklo, že to vyřešíme na začátku podzimu. Je důležité mít nějakého kandidáta, který je schopný porazit Andreje Babiše. Náš volič má jednoznačně tento zájem,“ dodal Marek Benda.

Největší politická chyba

Dlouholetý poslanec občanských demokratů také přiznal, že se zmýlil, když před lety hlasoval pro zavedení přímé volby hlavy státu. „Moje hlasování pro přímou volbu prezidenta, to přiznávám, byla největší politická chyba, kterou jsem kdy udělal,“ řekl Benda v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

O prezidentské volbě hovořili také další hosté ve studiu. „Strategie Andreje Babiše je správná. Jestli jediný motiv je hledat někoho, kdo ho porazí, tak pokud 4. listopadu řekne, že kandidovat nebude, kolegům se rozpadne svět,“ rýpnul si poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher.

Karla Maříková (SPD) nechtěla prozradit, zda do boje o Hrad půjde také šéf SPD Tomio Okamura. „Nechte se překvapit, zda bude kandidovat pan předseda, nebo někoho podpoříme. Sama když se podívám na kandidáty, nemám nikoho vybraného a uvidíme, jak se kdo vyprofiluje,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zeman: Možná někoho podpořím

Své favority zmínil v Partii také současný prezident České republiky Miloš Zeman. Za ně považuje odborového předáka Josefa Středulu a bývalého premiéra Andreje Babiše. Zda někoho z nich veřejně podpoří, ale nechtěl dopředu říkat. „Nevylučuji to, ale spíše to pokládám za nepravděpodobné,“ sdělil.

Zeman prý nechce voliči příliš manipulovat. „Už tím, že týdny svým voličům říkám, že tyto dva kandidáty považuji za nejsilnější, jimi, doufám v tom dobrém slova smyslu, manipuluji. Abych ještě řekl: ‚Volte toho, nebo onoho,‘ to by jeden z těch dvou musel udělat šílenou chybu. Což ovšem nelze vyloučit,“ dodal Zeman.

Podle prezidenta republiky není příliš moudré, že Andrej Babiš objíždí zemi v karavanu, ale dosud jasně neřekl, zda do boje o Hrad půjde, či nikoli. „Přikládám to špatné taktice. Podle mého názoru může tu kandidaturu oznámit dříve, protože pak bude jeho kampaň věrohodnější. Objíždění republiky obytným vozem není nic špatného. Já jsem také republiku objížděl autobusem Zemákem,“ podotkl Miloš Zeman.

Tagy: