Poslanci dnes ve sněmovně projednávali ve druhém čtení novelu zákona o rodičovském příspěvku. Ten doposud činil 220 tisíc korun na jedno dítě do 4 let, Ministerstvo práce a sociálních věcí ho navrhovalo zvýšit na 300 tisíc tak, jak stojí v programovém prohlášení vlády. Poslanci opět navrhli zvýšený rodičovský příspěvek pro více rodin. Podle vládní předlohy by ho měli dostávat rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou k lednu příspěvek ještě
Rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek navrhli Jan Bauer (ODS), Lucie Šafránková (SPD) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL), podle které je vládní návrh diskriminační. Bauer ho označil za neobhajitelný.
Sociální výbor už dříve tyto, ale i další poslanecké pozměňovací návrhy, nepodpořil. Vládní předlohu doporučil schválit beze změn. Výše státního příspěvku na dítě se během posledních 12 let nezměnila, teď by se mohl limit navýšit o 80 tisíc korun. V tuto chvíli mají rodiče nárok na celkový příspěvek pro své nejmladší dítě 220 tisíc korun. Pokud se jim narodí vícerčata, zvyšuje se limit automaticky na 330 tisíc korun.
Nově by měli nárok na celkovou částku 300 tisíc korun na nejmladší dítě do 4 let a v případě 2 a více dětí narozených současně by to bylo 450 tisíc korun. Navýšení by se podle návrhu vlády však týkalo jen těch, kteří by k 1.1.2020 aktivně rodičovské dávky pobírali.
Způsob, jakým mohou rodiče přídavek čerpat, je velmi individuální. Vychází totiž z předchozích příjmů rodiče a zároveň nesmí překročit výši nastaveného limitu. Čím více rodič pobíral ve svém zaměstnání předtím, než se rozhodl jít na mateřskou dovolenou, tím vyšší částku může měsíčně čerpat. Čím více však měsíčně pobírá, tím rychleji vyčerpá maximální možnou částku.
Navýšení „rodičáku“ by tak znamenalo dávky po delší dobu, nebo vyšší měsíční objem. Pokud rodič nedoloží předchozí příjmy, má nárok jen na spodní limit přídavku, který činí 7 600 korun měsíčně.
Štěpán Sochor