Požár ve Vejprtech
Požár s osmi oběťmi ve Vejprtech je prozatím druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990, stejně lidí zemřelo v květnu 1995 v hotelu Olympik. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.
Mezi nejtragičtější požáry v historii českých zemí patří požár z listopadu 1984 v Ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách, při němž zahynulo 26 chovanek. Touto událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku.
Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. V budově, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením, se zranily tři desítky lidí, z toho čtyři těžce. Dva z nich bojují o život. Podívejte se na seznam nejtragičtějších požárů na území ČR podle počtu obětí od roku 1990:
9 obětí:
27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie nedbalostí způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili.
8 obětí:
26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun.
5 obětí:
20. ledna 2018 - Požár hotelu v Náplavní ulici na Novém Městě v Praze si vyžádal pět lidských životů (zemřely dvě Jihokorejky, turista a turistka z Německa a Nizozemec). Dva lidé zemřeli na místě, další dva později v nemocnici, 82letý Nizozemec podlehl zraněním v březnu 2018.
4 oběti:
30. ledna 1996 - V Brně uhořeli dva dospělí a dvě děti při požáru třípokojového bytu v Bratislavské ulici.
8. října 1996 - Oheň zachvátil noční klub African Safari v Praze 5. Přímo na místě zemřel jeden člověk, další tři lidé podlehli v následujících dnech svým zraněním v nemocnici.
3. března 2004 - Dva mladí muži ze Slovenska a žena s druhem z Moravy uhořeli při požáru ubytovny v Brně-Bystrci. Požár patrně založil podnapilý dělník.
2. února 2006 - Životy čtyř lidí si vyžádal požár bytu v panelovém domě na sídlišti Opatov v Praze 11. Tři lidé uhořeli v bytě, čtvrtý, těžce popálený muž, zahynul, když se zřítil z 11. patra domu. Za založení požáru poslal pražský městský soud v říjnu 2006 dva pachatele do vězení na 15 a 12 let, vrchní soud tresty potvrdil. Za založením požáru byla msta.
30. listopadu 2006 - Při požáru statku v Jakubovicích na Orlickoústecku zahynula matka a tři děti ve věku čtyři, tři roky a necelý rok. Příčinou požáru byla nedbalost při používání infrazářiče.
9. ledna 2009 - V Ostravě při požáru zahradní chatky u staveniště dálničního přivaděče uhořeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.
19. prosince 2009 - Čtyři životy si vyžádal požár bytu v Brně-Zábrdovicích, dvě z obětí byly děti. Oheň vznikl od svíčky. Přímo na místě zahynula žena (58), její syn (24) a rok a půl stará holčička. Šestiletý chlapec krátce poté zemřel v nemocnici.
18. listopadu 2010 - Čtyři oběti si vyžádala exploze a následný požár v bytě panelového domu na sídlišti Špičák v České Lípě. Na místě zemřela mladá žena, její pětiletá dcerka zemřela na následky popálení po převozu do nemocnice. Později podlehli ještě dva muži, kteří se v bytě v době požáru nacházeli. Příčinou požáru byl výbuch toluenu při výrobě pervitinu.
Autor: Pavlína Švarcová, ČTK