Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V noci na dnešek to na Twitteru uvedl americký prezident Donald Trump. V sobotu šéf Bílého domu hovořil o tom, že pro New York, New Jersey a určité části Connecticutu zvažuje karanténu. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí krátce po prezidentově tweetu vyzvalo obyvatele New Yorku, New Jersey a Connecticutu, aby v příštích 14 dnech nikam necestovali, pokud to není n
ONLINE KORONAVIRUS: Na COVID-19 zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice. Obětí koronaviru v Česku je 16
Počet obětí nákazy v Česku se dnes zvýšil na 16. Na svých webových stránkách o tom informovalo Ministerstvo zdravotnictví. Schillerová ve středu navrhne vládě moratorium na splácení hypoték a spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku.
Stát New York je nejvíce zasaženým místem v USA, počet nakažených tam stoupl na více než 52 000 a počet obětí přesáhl 700. Trump v sobotu řekl, že uvažuje o vyhlášení krátkodobé, asi dvoutýdenní karantény v New Yorku, která by mimo jiné omezila cestování.
....Federal Government. A quarantine will not be necessary. Full details will be released by CDC tonight. Thank you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 29, 2020
‚‚Karanténa nebude nutná. Podrobnosti o opatřeních zveřejní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí," napsal Trump v noci na dnešek na svém Twitteru. Středisko vzápětí vyzvalo obyvatele zmíněných států, aby dva týdny necestovali. Výzva se netýká zaměstnanců odvětví, která jsou klíčová pro fungování infrastruktury, tedy například zdravotníků, řidičů kamionů či pracovníků finančních služeb.
Vyhlášení karantény v New Yorku, New Jersey a Connecticutu prosazoval republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis a další guvernéři, kteří chtějí zabránit cestování lidí z těžce postižených oblastí do jejich států. Myšlenka ale ihned vyvolala kritiku vůdců dotčených regionů, podle nichž by toto přísné opatření vyvolalo paniku.
USA překročily hranici 100 tisíc nakažených, Trump slibuje stejný počet plicních ventilátorů
Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 000, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 860 se jich už uzdravilo a téměř 27 000 pacientů zemřelo.
V USA zemřelo ani ne roční dítě, které bylo nakaženo koronavirem
Ve Spojených státech zemřelo dítě mladší jednoho roku, u kterého byla diagnostikována nákaza koronavirem. O jeho úmrtí informoval v sobotu guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker. Zatím není jasné, zda dítě netrpělo ještě nějakými dalšími zdravotními problémy, napsala agentura AFP.
Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, umírají častěji starší či chronicky nemocní lidé. Děti nákaza z velké části ušetřila a úmrtí velmi mladých pacientů jsou vzácná, připomíná AFP.
Spojené státy registrují více než 120 000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíc na světě. Přes 2 000 lidí infekci podlehlo. Obavy vyvolává kromě jiného situace v amerických věznicích, kde odsouzení zpravidla žijí v těsných celách.
Americké úřady dnes oznámily úmrtí prvního federálního vězně na koronavirus v zemi. Obětí se stal 49letý Patrick Jones, který si v Louisianě odpykával 27 let za drogové delikty. Údajně měl i další zdravotní potíže, takže patřil do rizikové skupiny. Celkem byla zatím infekce ve federálních věznicích zjištěna u 14 vězňů a 13 členů personálu.
iPrima, ČTK