Bidenovi láme vaz podpora Izraele. Pár hlasů muslimů může rozhodnout volby, píše CNN

Američtí muslimští voliči nesouhlasí s Bidenovou podporou Izraele.

Americké primárky v Michiganu

Americký prezident Joe Biden sice ovládl primárky ve státě Michigan, tisíce lidí ale vyjádřily svou nespokojenost s jeho podporou Izraele. Volby tak podle CNN odhalily zásadní problém, který musí prezident do generálních voleb vyřešit. Na druhou stranu ani Donald Trump není pro voliče s arabským původem ideálním kandidátem.

Listopadový souboj o prezidentské křeslo v Bílém domě bude zřejmě velmi těsný. Po úterních primárkách v Michiganu je ještě pravděpodobnější, že se ve volbách znovu utkají Joe Biden a Donald Trump.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec války? Doufám, že do pondělí nastane příměří mezi Izraelem a Hamásem, říká Biden

Osm měsíců před generálními volbami se už ale rozbíhá drama. Volby v Michiganu totiž ukázaly, že výsledek hlasování mohou významně ovlivnit muslimové. V primárkách v tomto státě mají lidé možnost vyjádřit na volebním lístku, že ještě nejsou pevně rozhodnuti, zda budou kandidáta volit. Biden takových varovných hlasů dostal zhruba 100 tisíc.

Ovlivní Izrael volby?

Podle americké CNN za tím stojí voliči z řad muslimů a Arabů, kteří tak dávají najevo nespokojenost s Bidenovou podporou Izraele. Analýza televize dále dodává, že kdo v listopadu ovládne Michigan, může vyhrát celé volby. A může to být hodně napínavé. V roce 2016 tam Hillary Clintonová prohrála s Trumpem jen o 11 tisíc hlasů.

Je pravda, že Biden od začátku války v Izraeli pevně stojí na straně židovského státu a podporuje ho i vojensky. Na druhou stranu se jeho administrativa zasazuje také o ukončení bojů a vznik státu Palestina, jenže podle CNN nedokáže Biden tyto aspekty správně předat arabským voličům.

Vedle muslimů ztrácí Biden svým postojem k Izraeli i hlasy progresivistů a mladých voličů. Na druhou stranu ani Trump není pro takové voliče ideální, protože už mluví o tom, že by znovu zavedl zákaz pro cestování do USA z určitých muslimských zemí.

„Prezident, který často zdůrazňuje, že je schopen pochopit zármutek druhých po životě poznamenaném osobními tragédiemi, však ještě nepodnikl osobní cestu, aby utěšil arabské americké voliče, z nichž mnozí mají rodiny zasažené touto hrůzou, a aby vysvětlil, proč se mu nepodařilo zmírnit rozsah izraelských operací,“ uvedla CNN.

Co by Bidenovi pomohlo?

I když Biden volá po příměří v Gaze, izraelská vláda Benjamina Netanjahua s vojenskou operací jen tak skoncovat nehodlá. „Mnozí analytici se domnívají, že Netanjahu, který sedí v čele křehké vládní koalice, má silný politický zájem na prodloužení nepřátelství, aby odvrátil vyhlídky na všeobecné volby, které by podle průzkumů prohrál,“ uvádí analýza.

Svým způsobem by tak Bidenovu šanci na znovuzvolení zvýšil pád izraelské vlády. Což je podle CNN ale samozřejmě myšlenka, kterou nikdo – a už vůbec ne Bílý dům – nahlas nevysloví.

Komentátor Julian Zelizer se ale domnívá, že současné nálady v Michiganu ještě nemusejí nic znamenat. Do generálních voleb zbývá osm měsíců a může se toho ještě hodně změnit. Válka na Blízkém východě se rychle proměňuje a na podzim může vypadat úplně jinak.

„Do listopadu zbývá ještě dost času. Situace na Blízkém východě je dynamická a je možné, že frustrace a hněv, které jsou dnes velmi aktuální, nebudou pro voliče v den voleb takovou prioritou,“ napsal Zelizer pro CNN.

Kompletního průvodce k americkým prezidentským volbám najdete v našem přehledném článku zde, včetně interaktivních grafů a map.

Tagy: