reklama

Princezna zakletá v čase: Nová pohádka se inspirovala zahraničními trendy

Snímek Princezna zakletá v čase je v konkurenci současných českých pohádek určitým zjevením – a také důkazem, že bez ohledu na rozpočet je možno natáčet nápadité a inspirativní filmy.

reklama

Pohádkový žánr je mezi našimi filmaři náramně oblíbený, vždyť kdo nepodstoupí pravidelnou vánoční pouť po pohádkách 50. a 70. let, těžko si může vůbec vychutnat cukroví. Když však odhlédneme od vánočních klasik, zjistíme, že v poslední době už skutečně zajímavých pohádek vzniká poskrovnu. Ročně se do kina dostane jedna až dvě nové pohádky, ovšem s výjimkou na jistotu sázejícího Anděla Páně 2 a nápaditého Hodinářova učně nám filmaři v poslední pětiletce nepředložili žádné snímky, jež by se aspoň snažily o zápis do českého pohádkového kánonu. O to výrazněji a originálněji působí právě Princezna zakletá v čase.

Tato pohádka byla skutečně trochu zakletá v čase, neboť se v našich kinech objevila 17. září – ve stínu rozjíždějící se druhé vlny koronavirové pandemie, a to už za sebou měla odklad z původně plánovaného březnového termínu. Výsledných 58 tisíc diváků je na tuto nepřející dobu úspěchem, pozornost si však zaslouží ještě větší – představuje totiž v našich zeměpisných šířkách neokoukaný mix moderní pohádky, komediálních prvků a fantasy pro dospívající. Ne nadarmo se při sledování vybavují názvy děl jako Hunger Games, marvelovky Doktor Strange či disneyovky Zloba. A to pro tuzemský počin rozhodně není špatná společnost.

Titulní role princezny Elleny se zhostila slovenská herečka Natalia Germani. Čarodějnice Murien (důsledně namaskovaná Simona Zmrzlá) ji po narození proklela, a tak se den jejích dvacátých narozenin neustále opakuje. Oblíbený motiv časové smyčky se tedy tentokrát odehrává v pohádkových kulisách, během nichž musí dospívající princezna zjistit, jak se kletby zbavit. Během spousty opakujících se dnů se vyjevují témata přítomnosti (jindy pomíjivé, teď však v podstatě zamrzlé a nehybné) či nutnosti splnit určité vývojové úkoly, než se člověk může v životě posunout dál. Tradiční pohádkové i komediální motivy se tak dočkaly velmi sympatického hávu.

Ellen však na boj s časem není sama. Pomáhá jí princ Jan v jasně klaďáckém podání Marka Lambory, kamarádka a alchymistka Amélie s důstojnou tváří Elišky Křenkové a také její učitel, zkušený mystik Archivald, do něhož se vtělil Roman Zach. Princezna musí ke svým spolubojovníkům nejen nalézt vztah, ale také se od nich naučit, jak kletbu porazit. K tomu jí pomůže důvtip, bojový trénink i znalost magických run. Nečekejte jednoduchou pohádku podle ohrané šablony, v níž chrabrý princ zachrání dámu v nesnázích – Princezna zakletá v čase drží krok s dobou a představuje soběstačné hrdinky, jejichž osud se může ubírat v podstatě kamkoli. Ony samy musejí převzít aktivitu, přestože k tomu nebyly odmala vedeny, a překonat i další osobnostní nedostatky. I díky této neotřelosti se daří držet divákovu pozornost navzdory pohádkově nadstandardní stopáži v délce bezmála dvou hodin.

Připočtěte si i nenásilné emancipační prvky, šikovnou inspiraci zahraničními trendy a sympatické triky (bez ohledu na omezený rozpočet) – a máte před sebou další taháky, na něž tato princezna může lákat. Úspěch filmu mladého režiséra Petra Kubíka si dokonce vyžádal pokračování, jehož bychom se mohli dočkat už koncem příštího roku. A není divu – důstojných pohádkových vyprávění, jež nejsou jen další variací na díla Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, vzniká bohužel jen málo. Sympatický projekt zaujme především starší děti a dospívající, díky svému záběru napříč žánry se však jedná o podívanou pro celou rodinu.

Pohádku Princezna zakletá v čase si můžete nyní exkluzivně přehrát v iPrima Videopůjčovně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama