reklama

Přístav v Bejrútu opět zachvátil mohutný požár, měsíc po tragickém výbuchu ledku

Masivní požár zuří v přístavu libanonského hlavního města Bejrútu, píše Al Jazeera English. Z dosud neznámých příčin zachvátily plameny prakticky to samé místo, kde zhruba před měsícem obrovský výbuch zničil zařízení přístavu, srovnal se zemí domy v širokém okolí a zanechal 190 mrtvých, 6 500 zraněných a také tisíce lidí bez domova.

reklama

Libanonský Červený kříž oznámil, že tentokrát výbuch nehrozí a že nebyl ani nikdo zraněn. Pouze několik lidí se nadýchalo kouře.

Ředitel přístavu řekl v rozhovoru s místní televizní stanicí, že hoří na místě, kde byly uskladněny pneumatiky a potravinový olej. „Hořet začaly nádoby s olejem a od nich se pak plameny rozšířily na pneumatiky. Příčinou je buď horko, nebo nějaké pochybení. Je příliš brzy na to, abychom si byli jisti,“ dodal.

Podniky ležící poblíž přístavu vyzvaly zaměstnance, aby z místa odešli. Armáda na Twitteru napsala, že hasí i pomocí vrtulníků.

„Naprostá nekompetentnost státu Libanon je ohromující. Druhý požár v přístavu po bejrútském výbuchu. Hasiči opět vysláni na místo, aniž by znali příčinu požáru. Oficiální stanoviska přicházejí pozdě a nevzbuzují důvěru,“ píše na Twitteru Libanonská pracovnice organizace Human Rights Watch Aya Majzoub.

„Nebe nad Bejrútem opět zčernalo,“ popisuje další uživatel sociálních sítí, který natočil video.

Teprve před čtyřmi dny skončilo pátrání v troskách po prvním výbuchu

V Bejrútu přitom teprve 6. září zastavili v troskách jednoho zříceného domu pátrání po přeživších srpnového výbuchu. Záchranáři se dali znovu do prohledávání, když na místo v historické čtvrti Már Michálil upozornil pátrací pes.

Skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní obrany začala rozebírat hromady betonu a dalšího zničeného stavebního materiálu ze zbytku budovy, v jejímž přízemí se nacházel bar. Přístroje zaznamenaly, že pod sutinami možná někdo dýchá a tepe mu srdce. Práce postupovaly pomalu, protože hrozilo zřícení dalších částí budovy. Zázrak se nakonec nekonal. V suti se žádné tělo nenašlo a zachycený tep srdce mohl být puls některého ze záchranářů.

Po výbuchu 2 750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zemřelo 190 lidí a dalších 6 000 utrpělo zranění. Zhruba čtvrt milionu obyvatel se nemůže po explozi vrátit do svých původních domovů. Výbuch a následná tlaková vlna poničily rozsáhlé oblasti ve městě. Libanonci explozi připsali liknavosti politiků, protože o potenciálním nebezpečí látky se vědělo. Vláda Hasana Dijába pak podala demisi a Dijábův nástupce Mustafá Adíb sestavuje nový kabinet.

Tagy: požár Bejrút Libanon

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama